ARTYKUŁ SPONSOROWANY

W jaki sposób student może podreperować swój budżet?

Niedziela, 08 kwietnia 2018
Osoby, które decydują się na studia, muszą zastanowić się nad tym, czy będą w stanie utrzymać się w dużym mieście. Sporo przyszłych studentów może liczyć na pomoc rodziców. Jednak nawet wtedy dobrze jest mieć jakieś dodatkowe źródło wsparcia finansowego, tak na wszelki wypadek. Jakie są możliwości?
W jaki sposób student może podreperować swój budżet?

Kredyt studencki i pożyczka


Dość popularnym rozwiązaniem są kredyty studenckie przyznawane przez banki. To kwota kilkuset złotych, którą żak otrzymuje co miesiąc na konto. Kredyt jest nisko oprocentowany, co jest jego niewątpliwą zaletą. Aby go otrzymać, przejść należy całą procedurę w banku, zdobyć osoby, które będą żyrantami i załatwić wszystkie inne formalności. Takie wsparcie finansowe jest dobrym uzupełnieniem budżetu, jednak z pewnością nie jest całkowicie wystarczające. Dlatego zapewne nie będzie to opcja dla każdego.

Inną propozycją są chwilówki dla studentów, które oferują niektóre firmy pożyczkowe. To dobre wyjście z sytuacji, gdy potrzeba małej kwoty praktycznie na już. Skierowanie swoich kroków do parabanku może być wybawieniem, a cała procedura nie trwa długo i nie jest skomplikowana. Trzeba natomiast sprawdzić, w jakich miejscach jest większe prawdopodobieństwo, że gotówka zostanie przyznana. Więcej na temat powyższych sposobów finansowania można przeczytać tutaj.

 

Stypendia


Niektórzy studenci mogą liczyć na stypendia. Warto wymienić na przykład socjalne, które przyznawane są osobom będącym w trudnej sytuacji materialnej. Oferują je same uczelnie lub też różne organizacje. Dobre wyniki w nauce także powodują przyznanie dodatkowych środków. Tutaj w grę wchodzą zarówno stypendia rektora dla najlepszych na roku, jak i te wypłacane przez różne fundacje. Zatem takie dodatkowe pieniądze mogą być dobrą motywacją do nauki, a do tego pozwolą skupić się tylko na zdobywaniu wiedzy, co już samo w sobie dobrze rokuje na przyszłość.

 

Praca


Osoby studiujące dziennie często poszukują różnych prac dorywczych, które pozwalają podreperować budżet. To z reguły kilka lub kilkanaście godzin w tygodniu, na które bez problemu można znaleźć czas między zajęciami, bądź w weekendy. Na rynku istnieje sporo pracodawców, którzy chętnie zatrudniają studentów w niepełnym wymiarze godzin. Z kolei osoby mające tryb zaoczny bądź wieczorowy decydują się na podjęcie pracy na pełny etat, bo mają nieco więcej godzin do dyspozycji. Wszystko zależy od czasu, ale także od tego, czy dana osoba jest zdana całkowicie na siebie, czy też ma pomoc finansową ze strony rodziny i chce sobie po prostu dodatkowo zarobić na własne wydatki. W dużych miastach nie ma problemu, by znaleźć zatrudnienie z bardzo elastycznym grafikiem. Nie można przy tym zapominać, że istotne jest zachowanie równowagi, aby praca nie kolidowała z nauką. Co więcej, warto starać się szukać stanowiska, które choć w małym stopniu związane jest z kierunkiem studiów. W ten sposób zyskujemy nie tylko dodatkowe środki, lecz również cenne doświadczenie na przyszłość.

 

To tylko niektóre możliwości, jednak są one bardzo popularne wśród uczących się osób. Zdarza się też, że ci bardziej przedsiębiorczy próbują rozkręcić własny biznes, co również może być początkiem ciekawej drogi zawodowej. Natomiast wybór jest decyzją bardzo indywidualną i zależy od konkretnej sytuacji, w jakiej znajduje się student. Niektórzy bowiem chcą całkowicie skupić się na karierze naukowej, innym z kolei zależy jedynie na ukończeniu studiów. Nie da się ukryć, że w jednym i drugim wypadku pieniądze będą niezbędne, aby utrzymać się w dużym mieście. Wśród powyższych metod ich zdobywania każdy powinien znaleźć coś dla siebie.


Zainteresował temat?

0

4


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat