„Monografia Piotrkowa Trybunalskiego” to kolejna publikacja dotycząca historii Piotrkowa Trybunalskiego, wzbogacająca dotychczasowy zasób wiedzy o mieście. Jest to książka, która ocali od zapomnienia najważniejsze dzieło Michała Rawity-Witanowskeigo, które do tej pory pozostawało w formie rękopisu. Materiały do książki zebrał, odczytał rękopis oraz opatrzył wprowadzeniem Piotr Głowacki.
Krajoznawcza i regionalna spuścizna Witanowskiego w znacznej mierze doczekała się wielu publikacji oraz wznowień drukiem. Niestety w rękopisie pozostawało do tej pory najcenniejsze dzieło - „diament” w twórczości Michała Rawity-Witanowskiego pt. „Monografia Piotrkowa Trybunalskiego”. Dlaczego diament, a nie brylant? Ponieważ autor pozostawił ten tekst w brudnopisie, nie wydając drukiem tego monumentalnego dzieła” (z wprowadzenia Piotra Głowackiego) – wyjaśniają organizatorzy spotkania w czytelni MBP.
Książka powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „800-lecie Piotrkowa Trybunalskiego 1217-2017”. Współorganizatorem obchodów 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego jest Muzeum Historii Polski.