Ideą przewodnią jubileuszowego wydania festiwalu międzynarodowego było zaproszenie widzów do teatru, który podejmuje próbę nakreślenia wzoru budowania porozumienia, a także głębokich relacji między ludźmi i otaczających ich światem. Tegoroczne wydarzenie ukazało teatr, jako narzędzie dialogu międzykulturowego. W czasie tegorocznej edycji ŁST – „Teatr ponad podziałami”, podjęto dyskusję o najbardziej niepokojącym problemie współczesnego świata, którym jest lęk przed utratą wolności i tożsamości.
Od sześciu lat festiwal gości w miastach województwa łódzkiego. Wielbiciele teatru alternatywnego w tym roku mieli okazję obejrzeć spektakle w siedmiu miastach regionu: Opocznie, Kutnie, Bełchatowie, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku oraz Łowiczu. Finał jednego z najstarszych festiwali w Polsce odbył się w Łódzkim Domu Kultury. – Kolejny już raz wyruszyliśmy z naszym festiwalem w region. Chcemy dzielić się z mieszkańcami województwa łódzkiego naszym produktem i pokazywać teatr alternatywny na najwyższym poziomie. Tegoroczna edycja jest dla nas wyjątkowa. Po raz czterdziesty spotykamy się z naszymi widzami – mówi Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK. Podczas trzydniowego wydarzenia widzowie mogli podziwiać aż cztery spektakle. W piątek, 1 grudnia na deskach ŁDK zaprezentowali się laureaci Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich: Teatr Trzcina i Zespół Teatralno-Rozrywkowy Zapominajki. W drugim dniu ze spektaklem pn. „I rozstawili namiot wśród nas” zaprezentował się Teatr Ósmego Dnia z Poznania.
W ostatnim dniu festiwalu spektakl „Intro” wystawił gdański teatr Dada von Bzdulow.
W ramach jubileuszowych 40. Łódzkich Spotkań Teatralnych na scenach zaprezentowali się m.in. Teatr Biuro Podróży, Teatr Chorea, Teatr InZhest z Białorusi, Teatr A, oraz Ewelina Ciszewska (Teatr Sztuk/Oleśnica), Michał Ratajski (Grupa Kijo/Łódź), Andrzej Hejne i Marcin Garncarek. Tradycyjnie już oprócz spektakli organizatorzy przygotowali również dyskusje festiwalowe oraz otwarte spotkania z artystami.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat nad wydarzeniem objęli: Piotr Gliński wiceprezes Rady Ministrów i Minister kultury
i dziedzictwa narodowego oraz Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.
materiał ŁDK