Tegoroczny Maraton poświęcony jest obrońcom i obrończyniom praw człowieka, którzy na całym świecie podejmują olbrzymie ryzyko i walczą o nasze prawa. Są jednak prześladowani, torturowani, pozbawieni wolności, a nawet zabijani – tylko dlatego, że stanęli w obronie innych. Bez ich odwagi nasz świat pozbawiony byłby sprawiedliwości i równości.
Potrzebują naszego wsparcia, dlatego podczas Maratonu będziemy pisać między innymi w obronie Shackeli Jackson z Jamajki nękanej za przeciwstawienie się przemocy policjantów, członków Ruchu Milpah z Hondurasu, którzy bronią swojej rdzennej ziemi czy Mahadine z Czadu, któremu grozi więzienie z powodu posta na Facebook’u.
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, czyli Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz siedemnasty – tym razem 1-11 grudnia. W czasie Maratonu powstają ręcznie pisane listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.
- Nasze listy mają znaczenie, potrafią zmienić sytuację osób, w sprawie których je piszemy. Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie i jesteśmy skuteczni - mówi Anna Kowalska, koordynatorka Maratonu Pisania Listów.
Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w rekordowej liczbie ponad 500 miejsc w całej Polsce i w ponad 100 krajach na całym świecie.
W Piotrkowie Trybunalskim będziemy pisać już po raz jedenasty (od 2007 roku) w Gimnazjum nr 1 ul. Żwirki 7. Początek maratonu o godzinie 08:00 dla uczniów szkoły, a od godziny 15:00 do 18.00 będzie to miejsce otwarte, dla wszystkich, którzy chcą przyłączyć się do akcji.
Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.
W ubiegłym roku w 675 miejscach w całej Polsce napisano 365 645 listów. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.
Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl/maraton. Opisy te będą również dostępne dla wszystkich uczestników i uczestniczek Maratonu Pisania Listów na miejscu.
Jak napisać taki list?
To bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Warto również skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe, że otrzymamy odpowiedź, a nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych nie jest wymagana, listy można pisać po polsku. Warto wówczas podkreślić w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.
O Amnesty International
Amnesty International jest globalnym ruchem ponad 7 milionów osób, które walczą o świat, w którym prawa człowieka przysługują wszystkim. Organizacja działa od ponad 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Prowadzimy kampanie przeciwko naruszeniom praw człowieka. W 1977 roku Amnesty International została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.