Bada losy swoich przodków związanych m.in. z Piotrkowem

Poniedziałek, 23 października 201711
Dina Feldman, działaczka z Izraela, zasiadająca przez wiele lat w tamtejszym rządzie szuka swoich korzeni, w tym również w Piotrkowie. Od lat jeździ po Polsce i trafia na historie swoich przodków. Jej ojciec Abraham Mevarech (Bęczkowski) był pionierem ruchu Mizrachi w Piotrkowie. A teraz okazuje się, że prapradziadek Diny Feldman walczył pod wodzą Kościuszki a jego postać widnieje na słynnej „Panoramie Racławickiej”. Pochodził z Piotrkowa i tu został pochowany w połowie XIX wieku.
fot. A. Wolskifot. A. Wolski

Chaim Dawid Bernard syn Isachara Bera z Działoszyna, zmarł w 4 lutego 1858 r. (20 szewat 5618 r.) i został pochowany na piotrkowskim cmentarzu żydowskim. Był uznawanym za cudotwórcę lekarzem i cadykiem. Został odznaczony przez Tadeusza Kościuszkę za bohaterską postawę podczas powstania w 1794 r. Leczył chorych i udzielał błogosławieństw, za co wdzięczni Żydzi ufundowali mu ohel na piotrkowskim cmentarzu żydowskim.

W młodości Chaim David Bernhard był bardzo daleko od judaizmu, żyjąc jak polski szlachcic.  Był także osobistym lekarzem pruskiego króla Wilhelma II, a wszyscy go znali jako doktor Bernhard.

 

Dina Feldman od wielu lat zajmuje się historią Żydów w Polsce, jest m.in. wspólnie z Anną Rzędowską autorką książki „Getto żydowskie w okupowanym Piotrkowie”. Wcześniej służyła w siłach zbrojnych Izraela jako psycholog, była członkiem zespołu, który planował izraelską reformę zdrowia psychicznego, przez 5 lat pełniła funkcję komisarza ds. równych praw osób niepełnosprawnych w tamtejszym Ministerstwie Sprawiedliwości. Była dyrektorem wykonawczym w organizacji „Kolech – Forum Kobiet Religijnych”.

Wielokrotnie przyjeżdża do Piotrkowa, skąd pochodzi jej ojciec, pionier ruchu Mizrachi w naszym mieście. Niedawno była na koncercie pieśni żydowskich w Miejskiej Bibliotece Publicznej (dawnej synagodze). Ale przede wszystkim doprowadziła do podpisania umowy partnerskiej z miastem Ness Ziona w Izraelu. To ona była patronką porozumienia. Dina Feldman była również kuratorką wystawy w ODA „Tęcza w sercach. Artyści żydowscy z Piotrkowa Trybunalskiego”. Mieszkanka Jerozolimy pomaga także w nawiązaniu współpracy między ZSP 2 a jedną ze szkół w Izraelu.

Ostatnio zamieściła na swoim profilu facebookowym informację o swoich przodku Chaimie Dawidzie Bernardzie, który służąc jako lekarz u boku Kościuszki znalazł się na słynnej „Panoramie Racławickiej”.  – Nie ma dowodów naukowych, ale prawdopodobnie znalazł się tam mój prapradziadek – napisała Dina Feldman.

 

Przypomnijmy, że bitwy pomiędzy wojskami polskimi i rosyjskimi doszło pod Racławicami w 1794 roku. To oddziały gen. Tadeusza Kościuszki wyszły z niej zwycięsko.


Zainteresował temat?

7

5


Zobacz również

Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

czy oby jeszcze Piotrkowianin? ~czy oby jeszcze Piotrkowianin? (Gość)14.05.2018 21:22

Pani Dina to fantastyczna osoba, pokazująca jak codzienną pracą możemy zmieniać świat na lepsze. Czuję się zaszczycony faktem, że mogłem ją poznać i mam nadzieję że będzie wracała do naszego Piotrkowa jak najczęściej a i jak najwięcej osób zarazi pozytywną energią. Mało jest bowiem osób, które nie będą zafascynowane urokiem życiowego działania tej osoby

20


gość ~gość (Gość)14.05.2018 17:39

Przed wojną prawie połowa populacji Piotrkowa to Żydzi Powinniśmy to uszanować nikt nie wie ile w nas płynie krwi żydowskiej czy innej Lestem za muzeum Żydów z Piotrkowa

20


Praspradziadek ~Praspradziadek (Gość)26.10.2017 23:39

Mój prapradziadek też jest na Panoramie Racławickiej. Przodek Diny Feldman razem z innymi Żydami będącymi w pierwszym szeregu zasłaniają jednak mojego prapradziadka i go nie widać, niestety. Żydzi walczący w powstaniach dopiero teraz stali się wyraźnie widoczni i dlatego zasłaniają Polaków... Pani Dina Feldman nie może się jednak mylić. Przecież to jej prapradziadek. Jak dobrze mieć taką pamięć do twarzy. Szczególnie twarzy sprzed ponad 200 lat... Cud!

51


gość ~gość (Gość)24.10.2017 17:28

W samym Piotrkowie mamy setki interesujących genealogów i badaczy, ale po co zadawać sobie trud i o nich pisać, skoro można wyskoczyć z jakąś modną Panią z Izraela. Cudze chwalicie swego nie (nie chcecie) znacie.

55


 ajaka nazwa ~ ajaka nazwa (Gość)23.10.2017 18:44

Jeszcze trochę to się dowiemy, że Mieszko to był Żydem i pra, pra, pra przodkiem tej pani, a wszystkie zwycięstwa Polaków na polach bitew to dzięki generałom Żydom.

816


gość ~gość (Gość)23.10.2017 13:01

Mogli by kiedyś zrobić muzeum Żydów piotrkowskich w byłej synagodze a obecnej bibliotece

193


ka ~ka (Gość)24.10.2017 00:07

Pani Dina niech może zajrzy na Szewską pod trójkę...

15


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat