Chaim Dawid Bernard syn Isachara Bera z Działoszyna, zmarł w 4 lutego 1858 r. (20 szewat 5618 r.) i został pochowany na piotrkowskim cmentarzu żydowskim. Był uznawanym za cudotwórcę lekarzem i cadykiem. Został odznaczony przez Tadeusza Kościuszkę za bohaterską postawę podczas powstania w 1794 r. Leczył chorych i udzielał błogosławieństw, za co wdzięczni Żydzi ufundowali mu ohel na piotrkowskim cmentarzu żydowskim.
W młodości Chaim David Bernhard był bardzo daleko od judaizmu, żyjąc jak polski szlachcic. Był także osobistym lekarzem pruskiego króla Wilhelma II, a wszyscy go znali jako doktor Bernhard.
Dina Feldman od wielu lat zajmuje się historią Żydów w Polsce, jest m.in. wspólnie z Anną Rzędowską autorką książki „Getto żydowskie w okupowanym Piotrkowie”. Wcześniej służyła w siłach zbrojnych Izraela jako psycholog, była członkiem zespołu, który planował izraelską reformę zdrowia psychicznego, przez 5 lat pełniła funkcję komisarza ds. równych praw osób niepełnosprawnych w tamtejszym Ministerstwie Sprawiedliwości. Była dyrektorem wykonawczym w organizacji „Kolech – Forum Kobiet Religijnych”.
Wielokrotnie przyjeżdża do Piotrkowa, skąd pochodzi jej ojciec, pionier ruchu Mizrachi w naszym mieście. Niedawno była na koncercie pieśni żydowskich w Miejskiej Bibliotece Publicznej (dawnej synagodze). Ale przede wszystkim doprowadziła do podpisania umowy partnerskiej z miastem Ness Ziona w Izraelu. To ona była patronką porozumienia. Dina Feldman była również kuratorką wystawy w ODA „Tęcza w sercach. Artyści żydowscy z Piotrkowa Trybunalskiego”. Mieszkanka Jerozolimy pomaga także w nawiązaniu współpracy między ZSP 2 a jedną ze szkół w Izraelu.
Ostatnio zamieściła na swoim profilu facebookowym informację o swoich przodku Chaimie Dawidzie Bernardzie, który służąc jako lekarz u boku Kościuszki znalazł się na słynnej „Panoramie Racławickiej”. – Nie ma dowodów naukowych, ale prawdopodobnie znalazł się tam mój prapradziadek – napisała Dina Feldman.
Przypomnijmy, że bitwy pomiędzy wojskami polskimi i rosyjskimi doszło pod Racławicami w 1794 roku. To oddziały gen. Tadeusza Kościuszki wyszły z niej zwycięsko.