Uczniowie z ZSP nr 1 na stażu w Niemczech

Czwartek, 05 października 201710
,,Praktyka, technika, DOŚWIADCZENIE” to nazwa zagranicznego projektu realizowanego w programie Erasmus+ przez 50 uczniów z piotrkowskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 (ul. Roosevelta 1), kształcących się w kierunkach technik elektronik, technik mechatronik, technik elektryk i technik informatyk.

Ładuję galerię...

W ramach projektu uczniowie odbyli w maju i czerwcu staż w Niemczech w przedsiębiorstwach o profilach działalności zgodnych z kierunkami kształcenia. Koordynatorem projektu był Bogusław Łukaszewski - dyrektor szkoły. Opiekę nad uczniami sprawowały: Magdalena Kitowska, Elżbieta Szperna, Aneta Trawińska i Jolanta Zielonka. Organizacją pobytu zajmowała się firma partnerska Vitalis GmbH z siedzibą w Schkeuditz.

 

Główne cele stażu to: rozwój kompetencji zawodowych, społeczno-personalnych, zdobycie doświadczenia zawodowego poprzez praktykę w niemieckim przedsiębiorstwie, nabycie kluczowych kwalifikacji zawodowych, ułatwiających wejście na rynek pracy, przełamanie bariery posługiwania się językami obcymi, szczególnie języka branżowego, wzrost pewności siebie, umiejętności radzenia sobie ze stresem, poczucia własnej wartości, nabycie kompetencji pozwalających na swobodne poruszanie się na regionalnym, krajowym i europejskim rynku pracy, poszerzenie wiedzy na temat kultury i obyczajów Niemiec, kształtowanie postaw związanych z otwartością na zmiany i gotowością do uczenia się przez całe życie.

 

W kwietniu i maju, przed wyjazdem, uczniowie uczestniczyli w obowiązkowych zajęciach, które składały się z trzech części: językowej, kulturowej i pedagogicznej. Odbyli kursy z języka angielskiego i niemieckiego, które umożliwiły im przełamanie barier komunikacyjnych, przygotowanie się do radzenia ze stresem podczas odbywania praktyk, jak również w sytuacjach codziennych. Podczas przygotowania kulturowego uczniowie poznali niemiecką kulturę, historię i obyczaje. Ostatni blok spotkań miał na celu przygotowanie pedagogiczne uczniów, a jego tematyka obejmowała zagadnienia komunikacji międzyludzkiej, rozwiązywania konfliktów, reagowania na stres, nowe sytuacje oraz tolerancji i otwartości wobec odmienności kulturowej.

Udział w projekcie był bezpłatny – uczestnikom zostało zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, podróż do Niemiec i z powrotem do kraju, przejazdy lokalne, ubezpieczenie, kieszonkowe oraz bogaty program kulturowy (wycieczki do Berlina, Lipska, Drezna, Halle).

Do Schkeuditz uczniowie przyjechali 28 maja. W tym dniu zostali zapoznani z przebiegiem stażu, regulaminem ośrodka Vitalis i programem kulturowym pobytu w Niemczech. Praktyczny staż zawodowy grupy elektryków i elektroników miał miejsce na Gut Wehlitz w Schkeuditz, grupy informatyków w Lipsku, natomiast mechatroników na Gut Wehlitz w Schkeuditz, Lipsku i Delitzsch. Uczniowie mogli liczyć na wsparcie ze strony opiekunów stażu, którzy w sposób przystępny i klarowny przekazywali swoją wiedzę, głównie w języku angielskim, a także polskim. Uczniowie mieli zapewnioną odzież roboczą (elektrycy i mechatronicy), a także zostali wyposażeni w odpowiedni sprzęt i narzędzia do wykonywania zadań określonych w programie stażu. W wolnym czasie uczniowie mogli pograć w piłkę nożną, siatkówkę, badmintona, bilarda, pobiegać, pójść na spacer do pobliskiego lasu, do centrum Schkeuditz, pojechać pociągiem do Lipska lub spotkać się w klubie, a także wypoczywać na terenie ośrodka Vitalis.

 

W weekendy organizowane były wycieczki do Lipska, Berlina, Drezna, Halle. Wśród wielu atrakcyjnych miejsc w Lipsku było zwiedzenie największego w Europie Pomnika Walki Narodów (mierzącego 91 metrów), Altes Rathaus, Zeitgeschichtliches, skweru Augustusplatz, zabytkowego pasażu handlowego Madler Passage, kościoła St. Nikolai, kościoła St. Thomas, fabryki produkcyjnej samochodów BMW. Podczas dwudniowej wycieczki do Berlina młodzież wraz z opiekunami i przewodnikami miała okazję zobaczyć siedzibę parlamentu w historycznym Reischtagu, Bramę Branderburską, Pomnik Holocaustu, wystawę z pozostałościami Muru Berlińskiego, Skweru Alexanderplatz z Wieżą Telewizyjną i Czerwonym Ratuszem, Katedrę Berlińską, Muzeum Starożytne, Muzeum Techniki, salony samochodowy Mercedesa.

 

Kolejną atrakcją była wycieczka z przewodnikiem po stolicy Saksonii Dreźnie. Najważniejszym jej celem było zwiedzenie Szklanej Manufaktury Volkswagena oraz najbardziej znanych obiektów niemieckiego miasta.

 

Ostatnim punktem kulturowego programu był wyjazd do Halle i zwiedzenie katedry z XIV wieku, Kościoła Mariackiego przy Rynku Marktkirche, Ratusza Miejskiego, Czerwonej Wieży, Zamku Moritzburg i Bury Giebichestein oraz Muzeum Czekolady.

23 czerwca dokonano ewaluacji stażu zagranicznego uczestników projektu Erasmus+. Staż zawodowy wszystkich uczniów został oceniony na stopień celujący. Wręczone zostały dyplomy i podziękowania uczniom i opiekunom. W tym samym dniu odbyła się ostatnia podróż pociągiem uczestników projektu do Lipska. 24 czerwca uczniowie wrócili do Polski.

 

Wyjazd z całą pewnością zaprocentuje w przyszłości. Wpisany w CV będzie zawsze dobrze widziany okiem pracodawcy.

 

erasmus


Zainteresował temat?

5

1


Zobacz również

Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

koń ~koń (Gość)06.10.2017 19:59

hahaha od tej pory imię Witek to obciach

10


Witek ~Witek (Gość)05.10.2017 16:26

Praktyki w niemieckim kalifacie to obciach. Znam paru kształconych w podobnych zawodach przed laty szkoła niczego nie nauczyła i prawda jest taka ,że jak ktoś sam się nie nauczy i nie dojdzie do tego osobiście to i tak nic nie będzie umiał. Znam gościa który nie kończył średniej jest elektronikiem i dobry z informatyki jak i w naprawie komputerów do tego system od podstaw według własnej konfiguracji zrobi i nie używa tego szajsu Win. Jakis tam papierek nic nie da jak sie nie ma smykałki do konkretnych rzeczy

05


Bolek ~Bolek (Gość)05.10.2017 12:27

Hahaha u znienawidzonych Niemców się edukować, czyżby nie mamy poziomu światowego(najwyższego) w patriotycznej edukacji 8 klasowej?

45


absolwent xc ~absolwent xc (Gość)05.10.2017 12:19

W końcu coś dobrego dzieje się w szkole, gratulacje dla dyrektora Łukaszewskiego ze potrafi to ogarnąć :) Za kadencji Pani Kaniewskiej to była tragedia xd

85


gość ~gość (Gość)05.10.2017 15:54

W czerwcu zakończono staż a piszą dopiero teraz.Chyba stracili orientację czasową.Dziwne.

10


gość ~gość (Gość)05.10.2017 15:49

Niemcy juz sobie szukaja parobkow do pracy,a Polacy krotka pamiec maja,zyja jeszcze tacy co wojne pamietaja.

25


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat