Trudny wybór: piec stalowy czy żeliwny?

Środa, 01 marca 20175
Decyzja zapadła: będziecie mieć piec! Ale dopiero początek trudnych wyborów, których musicie dokonać. Zwłaszcza, jeśli piec wolnostojący ma pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale jego zadaniem jest przede wszystkim ogrzanie mieszkania lub domu.
Trudny wybór: piec stalowy czy żeliwny?

Pośród wszystkich decyzji związanych ze stylem piecyka tzw. kozy, jego rozmiarami czy umiejscowieniem, kluczowy jest przede wszystkim wybór, z jakiego materiału ma być wykonany. Piece, których zadaniem jest ogrzanie dużej powierzchni, powinny być wytrzymałe i solidne, muszą też mieć odpowiednie parametry techniczne. Piec podlega bowiem działaniu bardzo wysokich temperatur. Musi być na nie nie tylko odporny, ale też najlepiej, jeśli oddaje ciepło jeszcze długo po wygaszeniu paleniska. Najczęściej piece robi się ze stali lub żeliwa. Który materiał wybrać i dlaczego?

 

Stylowe, solidne, ale i wrażliwe żeliwo

 

Piec żeliwny jest bardzo trwały. Technologia wykonania pieców żeliwnych pozwala na formowanie dekoracyjnych wzorów, dzięki czemu piec nabiera eleganckiego wyglądu. Żeliwo to materiał, który świetnie akumuluje ciepło, co oznacza, że jeszcze długo po wygaszeniu płomienia ścianki pieca pozostają ciepłe. Piec oddaje ciepło do otoczenia nawet przez kilka godzin.  

 

Elegancka, gładka i gorąca stal

 

Piece stalowe mają zwykle eleganckie kształty i wyrównaną powierzchnię. Konstrukcja pozwala na wprowadzenie nietuzinkowych wykończeń. Piec stalowy często obudowuje się m.in ceramiką ogniotrwałą, kamieniem czy kaflem. Ze względu na to, że stal jest łatwa do kształtowania, piece stalowe dostępne są w wielu ciekawych wzorach. Zwykle w środku mają wyłożone palenisko materiałami akumulującymi ciepło np. szamotem czy wkładkami ceramicznymi, dzięki czemu piec dłużej zachowuje wysoką temperaturę.

Bez względu na to, z jakiego materiału jest wykonany piec, warto zwrócić uwagę na to, żeby korpus miał solidne ścianki, najlepiej dość grube. Jeśli ścianki są zbyt cienkie, a znajdują się blisko płomienia, to bardzo szybko się rozgrzewają, szybciej niż pozostałe elementy pieca, co może powodować duże naprężenia, które w przypadku pieców ze stali mogą powodować odkształcenia, a w przypadków pieców stalowych - pęknięcia.

Konstrukcja na wprowadzenie nietuzinkowych wykończeń z kamienia naturalnego, kafli oraz ceramiki ogniotrwałej, która absorbuje i akumuluje ciepło, a jednocześnie eksponuje ogień.


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

iRBis ~iRBis (Gość)01.03.2017 23:21

O czym autor właściwie pisze?
1. tzw. "koza" - piecyka tego typu od lat nie da się chyba kupić. Nazywanie tak każdego piecyka żelaznego to błąd.
2. jakie mieszkanie można tym ogrzać? Mały pokoik. I to paląc kilka razy dziennie. Chyba że zastosujemy piecyk z płaszczem wodnym, czyli praktycznie wersję mini centralnego ogrzewania. A to już inna bajka...
3. skąd jest to zdjęcie? chyba jakiś skansen, Fakt - ten pochyły komin to ciekawy element.
4. przy tegorocznych doświadczeniach ze smogiem - temat raczej nietrafiony.

00


bartejg ~bartejg (Gość)01.03.2017 19:27

a co z całkowitym zakazem palenia węglem i drewnem w związku z ustawą antysmogową? czy tego typu pieców ona nie dotyczy?

02


gość14 ~gość14 (Gość)01.03.2017 13:08

"...które w przypadku pieców ze stali mogą powodować odkształcenia, a w przypadków pieców stalowych - pęknięcia." - a co się dzieje w przypadku żeliwnego piecyka, bo jakoś w tekście nie ma wzmianki... :-)

30


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat