Piotrków ma program rewitalizacji do 2023 roku

Czwartek, 27 października 20164
Nasze miasto ma już program rewitalizacji do 2023 roku. Chodzi o wieloletni plan działań w sferze społecznej, gospodarczej, środowiskowej i przestrzennej. Celem jest wyprowadzenie obszarów zdegradowanych – Stare Miasto i Podzamcze - ze stanu kryzysu oraz stworzenie warunków do ich zrównoważonego rozwoju.
Piotrków ma program rewitalizacji do 2023 roku

Program został przyjęty podczas środowej sesji Rady Miasta 17 głosami za, przy 23 radnych obecnych na sali obrad. Przeciwni byli radni klubu PiS.

 

Założenia rewitalizacji wyjaśniała radnym Jolanta Kopeć z Biura Partnerstwa i Funduszy piotrkowskiego magistratu. - Projekt będzie realizowany w 3 etapach. Pierwszy obejmuje modernizację 3 budynków mieszkalnych z funkcją użytkową przy ul. Garncarskiej 4, Zamurowej 16 i Starowarszawskiej 5. Etap drugi to przebudowa ulicy Zamurowej wraz z niezbędną infrastruktura techniczną , przebudowa ulicy Garncarskiej, przebudowa ulicy Pereca na odcinku od Wojska Polskiego do Al. Kopernika z przebudową infrastruktury, rewitalizacja rzeki Strawy z przebudową mostu i przebudowa placu Zamkowego wraz ze skwerem. Kolejny etap to cały pakiet projektów społecznych – mówiła J. Kopeć, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rewitalizacji.

 

A przykłady projektów społecznych, które mają być realizowane to:

- „Aktywni razem” - program aktywizująco-integracyjny dla mieszkańców obszaru rewitalizowanego, realizowany przez PUP, MOPR i organizacje pozarządowe,

- utworzenie klubu integracji społecznej, do realizacji którego zgłosiło się stowarzyszenie Eurocentrum wraz z partnerami – MOK-iem, MOPR-em, OSiR-em i policją,

- „Kolorowa ulica” - projekt skierowany do 20 rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej z powodu bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, realizacją zajmie się MOPR,

- projekt „Renesansowy Piotrków” zakładający organizowanie cyklicznych imprez plenerowych przybliżających dzieje i tradycje Piotrkowa.

 

Uchwalenie przez Radę Miasta programu rewitalizacji jest niezbędne, by zabiegać o unijne dofinansowanie.

 

Warto dodać, że w maju tego roku wśród mieszkańców przeprowadzono badanie ankietowe mające na celu poznanie ich opinii, zebranie uwag i propozycji. W badaniu udział wzięło 426 respondentów. Wyniki badania zostały szczegółowo omówione i uwzględnione w programie rewitalizacji.


Zainteresował temat?

4

0


Zobacz również

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

zzz ~zzz (Gość)27.10.2016 23:04

i koniecznie na wszystkich ulicach strefa płatnego parkowania !!!

40


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)27.10.2016 17:56

Zabawne. Jakiś czas temu Urząd Miasta przeprowadził ankietę wśród mieszkańców w sprawie rewitalizacji. Większość mieszkańców była przeciwna wydawaniu pieniędzy na tzw. "rewitalizację społeczną". Jak widać UM jak zwykle zdecydował, że wie lepiej.

62


Piotr Piotrranga27.10.2016 17:22

"Jeśli miasto, jak to określono, „utraciło swoje dotychczasowe funkcje”, bo np. zamykano kopalnie, z których żyła większość mieszkańców, to rewitalizacja, która ma na celu – nawet szeroko pojętą – interwencję społeczną, czyli domy kultury, aktywizację mieszkańców itd., nie jest w stanie przywrócić miastu jego funkcji.
Jeżeli przykładowo zamknięto kopalnie, to odpowiedzią na ten kryzys musi być wygenerowanie nowych miejsc pracy. "
Cytat pochodzi ze strony: http://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/rewitalizacja-nie-rozwiaze-problemow-polskich-miast,85264.html
Cieszę się, że magistrat wybuduje i wyremontuje kamienice na tzw Podzamczu, ale jak ludzie w PT-city w szczególności ci zagrożeni wykluczeniem nie znajdą pracy - to cała ta rewitalizacji nic nie da.
Szanowny panie Prezydencie radni itp. itd.: miejsca pracy, miejsca pracy ..... miejsca pracy. Bez miejsc pracy ani rewitalizacja nie da efektów, ani kawiarenka w parku raczej nie wypali, a i Stara Octownia pozostanie składem węgla. Zbyt mało ludzi z pieniążkami na rozrywki. Naszemu miastu potrzebna jest strefa inwestycyjna z prawdziwego zdarzenia i aktywna jej promocja. Tak wiem miasto się promuje ale z turystyki to my nie wyżyjemy.

Komentarz był edytowany przez autora: 27.10.2016 17:24

40


AAasa ~AAasa (Gość)27.10.2016 16:06

Żeby zmienić wizerunek starówki trzeba wysiedlić autochtonów czyli patologie!
„Kolorowa ulica” - projekt skierowany do 20 rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej z powodu bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, realizacją zajmie się MOPR - Wygonić do roboty i to ciężkiej a nie dawać pieniądze za nic! To tworzy PATOLOGICZNE zachowania tych ludzi i ich dzieci!
Musza nastapić gruntowne zmiany i upłynąć 50 lat żeby łatka patologi odkleiła się od starego miasta...

60


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat