Przygotowanie i planowanie
Urządzanie ogrodu winno poprzedzać odpowiednie przygotowanie i planowanie. Na początek wyznaczmy teren, na którym ulokujemy naszą wymarzoną zieloną przestrzeń. Wydzielona powierzchnia pozwoli nam wstępnie zwizualizować odpowiednią dla niej aranżację. Znaczenie będzie miała szczególnie wielkość wydzielonego miejsca – w inny bowiem sposób zaprojektujemy ogród duży, inaczej – mniejszy. W tym drugim przypadku, szczególną uwagę trzeba będzie zwrócić na to, by nie przytłoczyć niewielkiej przestrzeni.
Jak najlepiej zagospodarować ogród? Nasz plan powinien uwzględniać między innymi rozmieszczenie elementów takich jak miejsce na podjazd, trawnik, ścieżki ogrodowe oraz przestrzeń przeznaczona do odpoczynku oraz spędzania czasu z naszymi gośćmi. Kiedy już uda się taki plan przygotować, czas na zajęcie się instalacją ogrodową – rurami do nawadniania oraz elektrycznością.
Kolejny krok – nawierzchnia
Placyki, ścieżki, podjazdy… W każdym ogrodzie powinno znaleźć się co najmniej kilka utwierdzonych powierzchni, umożliwiających swobodne przejście pomiędzy poszczególnymi punktami przestrzeni przydomowej, a także postój pojazdów. Ścieżki ogrodowe wykonać można z różnych materiałów, jednak najlepiej prezentują się te usypane z kamieni (drobny kamień naturalny, żwir). Jeśli zaś chodzi o podjazdy oraz place, tu najlepiej sprawdza się kruszywo.
Wybór ogrodzenia
Kolejny punkt programu to ogrodzenie – niezwykle ważny element przydomowej przestrzeni, z którym, jako pierwsze, styczność mają nasi goście. Spełnia funkcję estetyczną, ale i zapewnia bezpieczeństwo. To na nim montujemy również alarmy.
O wyborze ogrodzenia decydują indywidualne potrzeby i upodobania. Jeśli zależy nam na ogrodzeniu tanim kosztem, najpewniej wybierzemy siatkę ogrodzeniową z powłoką PCV. Bardziej ,,ambitnym” rozwiązaniem będzie drewniany płot, murek bądź ogrodzenie metalowe – w zależności od jego wyboru, będziemy musieli zadbać także o odpowiednią konserwację bądź impregnację. Jeśli mocno zależy nam na atmosferze intymności, możemy pokusić się także o wysokie, szczelne ogrodzenia z gęstych krzewów czy w postaci żywopłotów.
Roślinność i jej pielęgnacja
Kolejny, niezwykle ważny dla atrakcyjności naszego ogrodu krok, to dobór odpowiedniej roślinności. Rośliny powinny zostać dopasowane do istniejących warunków glebowych, nasłonecznienia oraz zacienienia. W aranżacji ogrodu oraz rozmieszczenia roślinności, niezwykle ważna będzie też wiedza dotycząca słońca i jego działania w określonych porach dnia oraz roku.
Jeśli jesteśmy początkującymi ogrodnikami, wybierzmy rośliny łatwe w uprawie. Dość pracochłonne będzie już samo utrzymanie w odpowiednim stanie ogrodowego trawnika. Rozmieszczając rośliny w przestrzeni ogrodowej, zwróćmy uwagę na ich upodobania, ale i kwestie estetyczne. Zakupu roślin, jak i preparatów przeznaczonych do ich pielęgnacji, dokonujmy w dobrych i sprawdzonych sklepach ogrodniczych, takich jak np. http://www.sklepogrodniczy.pl/.
Pielęgnację ogrodu ułatwić możemy sobie także dzięki systemowi automatycznego nawadniania. Nasz ogród podlewany będzie za pomocą zraszaczy, mikrozraszaczy czy linii kroplujących. Taki system nie tylko nie będzie wymagał obsługi, ale i zapewni racjonalne żużycie wody.
Wyposażenie i ozdoby
Jednym z końcowych kroków jest wyposażenie ogrodu. Jak urządzić ogród przed domem? Niech meble oraz inne, znajdujące się w ogrodzie przedmioty, pasują do siebie stylem, ale i korespondują z charakterem budynku oraz jego wyposażeniem. Chwilę uwagi poświęćmy także detalom i ozdobom – te mogą nadać przestrzeni uroku, o ile stosować będziemy je z wyczuciem oraz umiarem.
/Materiał powstał przy współpracy z firmą sklepogrodniczy.pl