Dworzec dla podróżnych czy bezdomnych?

Tydzień Trybunalski Niedziela, 29 maja 201643
Śpią na ławkach, piją alkohol, snują się po peronach bez celu. Bezdomni na dworcu PKP w Piotrkowie zadomowili się na dobre. Korzystają nawet z dworcowej toalety. - Myją się tu, piorą, załatwiają. Użeramy się z tym już ze dwa lata - żali się jedna z pań sprzątających.
Dworzec dla podróżnych czy bezdomnych?

Od lat na dworzec przychodzą te same osoby bezdomne. Ochrona codziennie je wyprasza, ale i tak wracają. - „Gości” można spotkać w obrębie dworca. To jest 5 - 7 osób. Mówią, że stracili mieszkania, ale z tego co wiem, to jednak jakieś mają - tłumaczy jeden z ochroniarzy.
Siedzenie na ławkach na peronach czy w poczekalni, picie alkoholu, zaśmiecanie... To nie jedyne problemy. Dworcowa toaleta jest bezpłatna i ogólnodostępna, więc bezdomni korzystają z niej jak ze swojej. - Myją się tu, piorą, załatwiają. Użeramy się z tym już ze dwa lata. Nie ma szans, żeby ochroniarze tego upilnowali. Ja tu jestem tylko od godziny 5.00 do 15.00. Nie będę przecież wchodzić za jednym czy drugim mężczyzną. Taki delikwent wychodzi, a ja zastaję w toalecie puszkę po piwie albo butelkę po „setce” wódki - wyjaśnia jedna z pań sprzątających toalety. - Nie jesteśmy w stanie tego upilnować. Panowie przychodzą, pomagają nam. Kiedyś doszło do sytuacji, że ochroniarz musiał myć cały hol (my byłyśmy już w domu), a przecież on musi pilnować całego terenu dworca, nie tylko toalet - zaznacza sprzątaczka. - Z Warszawy przyjeżdżają różne kontrole sprawdzające czystość. Ciągle mamy z tego tytułu problemy. Wychodzi, że to nasza wina, ale jak nas nie ma, nic nie możemy na to poradzić.
A są jeszcze przecież pasażerowie, którzy, jak przyznaje ochroniarz, bardzo często skarżą się na to, co widza na dworcu.


Co na to Polskie Koleje Państwowe? Przedstawiciel PKP S.A. zapewnia, że zarówno na dworcu w Piotrkowie, jak i na innych dworcach spółka stara się zapewnić komfort swoim podróżnym, dotyczy to również problemu osób bezdomnych. - Straż Ochrony Kolei pojawia się na dworcach, stara się interweniować. My ze swojej strony również staramy się to robić - informuje nas Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP S.A. - Pracownicy ochrony za każdym razem, kiedy widzą osobę bezdomną, starają się ją wyprosić. Natomiast należy podkreślić to, że PKP nie jest firmą dedykowaną takiej działalności. Tutaj raczej odpowiednimi podmiotami są policja czy straż miejska. Bardzo liczymy na ich wsparcie. Również kontaktujemy się z nimi w przypadku, gdy zachodzi taka konieczność.


Choć „Regulamin korzystania z dworca” wyraźnie zabrania zanieczyszczania i zaśmiecania (§ 2 pkt. 2), palenia papierosów i spożywania alkoholu (§ 2 pkt. 4), spania na ławkach, parapetach (§ 2 pkt. 15), to wyproszenie bezdomnych z terenu dworca jest w zasadzie jedyną możliwością. - Na dworcach znajdują się również informacje dla osób bezdomnych o tym, gdzie mogą uzyskać pomoc, czyli informacje o schroniskach, noclegowniach, czy też o jakiś doraźnych ośrodkach wsparcia - dodaje A. Dąbek.


I mimo że pracownicy dworca podkreślają, że nagminnie wypraszają bezdomnych z dworca, podróżni się skarżą, a PKP utrzymuje, że nie jest od podejmowania interwencji, to do piotrkowskiej policji nie trafiło wiele zgłoszeń. - Od 1 stycznia 2016 roku piotrkowska policja odnotowała 3 interwencje dotyczące osób nietrzeźwych przebywających w rejonie dworca. W jednym przypadku policja sama zauważyła zaistniałą sytuację, w drugim przypadku odnotowaliśmy anonimowe zgłoszenie, trzeci to prośba od straży miejskiej o interwencję - wylicza Ilona Sidorko, oficer prasowy KPP w Piotrkowie.


W tym roku Straż Miejska odnotowała 12 interwencji związanych (ogólnie) z zakłócaniem porządku publicznego w poczekalni dworca kolejowego. Z tej liczby 3 dotyczyły przebywających tam osób bezdomnych. Funkcjonariusze zawsze proponują im przewiezienie do noclegowni. Jeżeli spotkają się z odmową, proszą o opuszczenie budynku dworca. Kilka interwencji polegało też na dobudzeniu nietrzeźwych śpiących na ławkach. Zdarzało się również, że nietrzeźwi awanturowali się z innymi osobami. Dwie takie interwencje zakończyły się skierowaniem wniosków o ukaranie do sądu. Nie odnotowano przypadków picia alkoholu w poczekalni dworca. Najczęściej zgłoszenia pochodzą od pracowników ochrony, którzy w ten sposób reagują na zauważone nieprawidłowości - podsumowuje Jan Sońta, starszy inspektor Straży Miejskiej w Piotrkowie.


Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, prawdopodobnie od wakacji dworcowa toaleta będzie płatna. Może to choć częściowo rozwiąże problem?

 

A. Siejka/M. Jaroń


Zainteresował temat?

7

1


Zobacz również

Komentarze (43)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ptbm ~ptbm (Gość)04.06.2016 02:03

No niestety problem paru osób z dworca niestety jest uciążliwy, a zwłaszcza że z dnia na dzień pojawiają się nowi.To nie jest problem tylko PKP ale całego POW i nikt nie potrafi nic z tym zrobić. A tych 5-7 "bezdomnych" faktycznie ma gdzie mieszkać. Ale co jako "bezdomny" zawsze coś od ludzi wyłudzi.

20


97-??? ~97-??? (Gość)30.05.2016 19:25

Nie zapominajcie że Ci na których tak utyskujecie to wciąż są ludzie , ludzie ! Więcej sympatii zapewnie macie dla swoich czworonogów niż dla tych nieszczęśników.Żenada.

29


Razem dla koryta ~Razem dla koryta (Gość)30.05.2016 19:41

Niech im zawiadowca stacji puści przez głośniki Fakirów, a sami z dworca uciekną.

80


z POW ~z POW (Gość)29.05.2016 20:32

Cos tu nie gra. Z jakiej racji policja ma pilnowac dworca? Zeby nie cuchnelo menelami i golebie nie kupczyly?
Zainwestowano ogromna kase w monitoring tego miejsca. Hol, perony, chodniki. Wszystko widac jak na dloni. Pracownicy ochrony dworca maja specjalistyczne narzedzie plus uprawnienia oraz kazdego pierwszego dnia miesiaca, pensje. Wiec o co tu chodzi? Kilkanascie interwencji sluzb miejskim w tym roku, a tu skala problemu olbrzymia. Moze wiec nalezy przyjrzrc sie kto tego dworca pilnuje i na jakich zasadach bo mam powazne watpliwosci co do profesjonalizmu ochrony. Kolejna sprawa to zjawisko bezdomnosci, a za to juz sluzby nie odpowiadaja. Mozna takich karac i zamykac. I tak wroci gdzie ma dogodne warunki. Warunki zmienic. Pojda w inne miejsce, moze mniej eksponowane...

140


Szymon70 ~Szymon70 (Gość)30.05.2016 17:47

Straż Miejska haha Zadzwoniłem kiedyś z prośbą o interwencję - Bezdomni śpią pod balkonem mojego mieszkania, piją. Do tego dochodzący do mieszkania zapach... Pan ze straży miejskiej poinformował mnie, że w tej kwestii nic nie mogą poradzić. Stwierdził również, że to strefa ogólnie dostępna. Ciekawie jest też w śmietniku przy Słowackiego 130. Bezdomni zrobili sobie tam prawdziwy obóz. Trzeba to zobaczyć i poczuć... Naprawdę warto. Oczywiście SM nieobecna. Byli specjalistami od fotoradaru ale zabrano im kochaną zabawkę.

81


rvrr ~rvrr (Gość)30.05.2016 14:58

Ja tam się nie dziwie ... Można kulturalnie przetrącić kwasibora , a ze się przy okazji człowiek sfajda w pory to co z tego ?? Przynajmniej w zime jest w d.... ciepło :))))

60


Ferguson ~Ferguson (Gość)29.05.2016 20:14

Bezpłatna. To dlaczego jedna z Pań pobrała ode mnie oplate.2zl.. mydła.i ręczników nie było. Jak wyszedłem. to tej starszej pani w niebieskim fartuszeku nie było. To miało miejsce 3tyg temu

130


Antoni ~Antoni (Gość)30.05.2016 12:48

Sprawa znana i dyskutowana OD LAT WIELU. Stary dworzec sypialnia menelstwa-odur i co było wsztscy widzieli. Pasażer niezależnie od pogody na peronie, menel leży przy kasach. Remont kowta dziesiątki milionów i co się zmieniło.OTO JEST PYTANIE- następne pytanie kiedy jakiś decydent będzie miał jaja i zadecyduje dworzec dla podróżnych z biletem czyli zgodnie z przeznaczeniem albo dworzec dla upadłego alkoholika odrażającego -pachnącego jak wiecie i niereformowalnego. WIEĆ NIECH KTOŚ W KOŃCU ZADECYDUJE KTO MA NA TYM DWORCU PRZEBYWAĆ- PRZYNAJMNIEJ BĘDZIE WIADOMO KOMU CO WOLNO A KOMU NIE- ?????????????????

70


powiernik powiernikranga30.05.2016 11:26

Perony odgrodzić od miasta (w Piotrkowie konieczne przejście podziemne lub nowe nadziemne z windą). W budynku dworca zainstalować bramki, tak by poczekalnia znajdowała się za nimi. Kupujesz bilet, otwierasz bramkę, czekasz w spokoju na pociąg.

Thales_ticket_barriers,_Dhoby_Ghaut_MRT_Station,_Singapore_-_20051231.jpg

70


Jest ~Jest (Gość)30.05.2016 07:34

Na Kołłątaja po wieżowcach śpią na klatkach

30


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat