Tracisz ochotę na spotkania z przyjaciółmi, a to co wcześniej sprawiało Ci radość, nagle przestaje Cię zupełnie interesować. Już nic Cię nie interesuje, odczuwasz zobojętnienie na wszystko co się dzieje wokół Ciebie. Nic nie planujesz i boisz się myśleć o przyszłości. Pojawiają się problemy z koncentracją i codzienne czynności stają się dla Ciebie wyzwaniami, z którymi nie możesz sobie poradzić. Najchętniej nie wychodziłbyś z domu i nie pokazywał się ludziom. Bo po co? Nie warto. Są inni. Inni będą wyglądać lepiej. Inni zrobią to lepiej. Inni są wspanialsi i lepsi ode mnie. Skoro inni są tak cudowni, to może ja jestem niepotrzebny? Zabieram tylko tlen, a przecież nic nie jestem wart. W pracy mnie nie doceniają, w domu tylko zawadzam. Gdyby mnie nie było, to innym żyło by się lepiej. Jeżeli choć część tego opisu pasuje do Ciebie, to jest duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na depresję. Nie jesteś sam.
Depresja dotyczy jednej na dziesięć osób, częściej, bo aż dwukrotnie więcej, dotyka kobiet niż mężczyzn. Depresja nie jest stanem, który przejdzie samoistnie, jest długotrwałym zaburzeniem nastroju i powoli staje się jedną z chorób cywilizacyjnych. Ponad to bardzo często wywołuje myśli samobójcze, a nieleczona może prowadzić nawet do samobójstwa. Dlatego tak ważne jest aby reagować, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy. W okresie jesienno – zimowym może to być tzw. depresja sezonowa, która jest spowodowana zbyt małą ilością światła dziennego jakie dociera do naszego mózgu. Pierwsze objawy mogą pojawić się już w listopadzie i utrzymywać nawet do marca. Jednym ze sposobów leczenia depresji sezonowej jest fototerapia, czyli stosowanie specjalnych lamp fluorescencyjnych. Korzystny dla samopoczucia może być też w okresie jesienno – zimowym wyjazd do tzw. ciepłych krajów ze względu na duże nasłonecznienie. Skuteczne działanie ma również dziurawiec zwyczajny, należy tu jednak pamiętać iż nie wolno go łączyć z przyjmowaniem leków antydepresyjnych lub terapią światłem. Istotne w walce z depresją jest też utrzymywanie zdrowej diety bogatej w magnez i witaminy z grupy B, dbanie o dobrą kondycję fizyczną, unikanie ponurych pomieszczeń i przede wszystkim spotykanie się z bliskimi nam ludźmi. Wpływ rodziny i przyjaciół może okazać się zbawienny dla naszego stanu zdrowia. Jak najwięcej czasu staraj się spędzać na świeżym powietrzu, np. w słoneczny dzień umów się na spacer z przyjacielem. Również regularne ćwiczenia fizyczne mogą przyczynić się do poprawy Twojego nastroju i dodać Ci więcej energii i siły do życia. Pamiętaj, pozytywne myślenie również chroni przed depresją.
Jeżeli czujesz, że nie radzisz sobie ze swoimi problemami, a rozmowa z kimś bliskim to dla Ciebie za mało, to warto poszukać profesjonalnego wsparcia. Wykwalifikowaną pomoc specjalistów znajdziesz w Niepublicznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej „Tęczowa” w Piotrkowie Trybunalskim i Bełchatowie. Pracujący tam pedagodzy i psycholodzy służą profesjonalną pomocą, a życzliwa i przyjazna atmosfera pozwala pracować nawet najbardziej nieśmiałym osobom. W Poradni nie obowiązuje rejonizacja, dlatego z usług może skorzystać każdy bez względu na miejsce zamieszkania.
Pamiętaj, depresja to cichy zabójca, dlatego nie lekceważ objawów i nie wstydź się szukać pomocy dla siebie lub dla bliskiej Ci osoby.
Autor: Katarzyna Jakubik, Pedagog z Niepublicznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej „Tęczowa”