ARTYKUŁ SPONSOROWANY

MdM miało być hitem, ale nie jest. Do końca roku zostały 4 miesiące i 50% budżetu!

Środa, 14 października 2015
W pierwszym kw. br. niezależni ekonomiści oceniali, że Polacy mają realne szanse na zagospodarowanie 100% budżetu programu Mieszkanie dla Młodych zarezerwowanego na kolejnych 12 miesięcy. Dziś wiemy już, że to nierealne. Dlaczego?
MdM miało być hitem, ale nie jest. Do końca roku zostały 4 miesiące i 50% budżetu!

BGK podał najnowsze dane statystyczne programu MdM

Zgodnie z treścią komunikatu wydanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, do końca sierpnia Polacy zagospodarowali w sumie 341 z 715 milionów złotych przydzielonych na cały 2015 r. Co ważne, nawet gdyby przyjąć optymistyczne scenariusze, wykorzystanie całych pozostałych 374 milionów złotych (52,3% ogółu) w ciągu 3-4 kolejnych miesięcy jest mało prawdopodobne i to już biorąc poprawkę na zmiany, które zaszły z początkiem września.

W raporcie czytamy też, że w ubiegłym miesiącu Polacy złożyli do BGK w sumie 1,787 wniosków o wartości blisko 42 milionów złotych.

Co zmieniło się w programie MdM z 1 września br.?

Z początkiem 1 września 2015 r., do rządowego programu dopłat do kredytów hipotecznych wchodzi kilka ważnych poprawek. Program objął w końcu nieruchomości z rynku wtórnego, a nie tak, jak do tej pory – wyłącznie pierwotnego. Dostęp do finansowania jest zatem znacznie łatwiejszy, pytanie tylko, czy Polacy z niego rzeczywiście skorzystają.

Do tej pory o dofinansowanie do kredytu mogli starać się wyłącznie ci kredytobiorcy, którzy nigdy wcześniej nie byli właścicielami nieruchomości mieszkalnej (np. z tytułu dziedzictwa) – od początku września ten przepis już nie obowiązuje.

Na dodatkowe przywileje mogą liczyć także osoby, które wychowują przynajmniej 3. potomstwa – wyższe dofinansowanie nawet do wysokości 30% wartości domu lub mieszkania. Tej grupy społecznej nie obowiązuje także żaden * limit wiekowy

* Przypominamy, że wszyscy pozostali kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z pomocy państwa nie mogą być starsi niż 35 lat.

- -

O programie Mieszkanie dla Młodych

Mieszkanie dla Młodych ruszył z początkiem ubiegłego roku i jest jest programem zastępczym za Rodzinę na Swoim. Głównymi beneficjentami są osoby do 35. roku życia, które żyją samotnie lub wychowują dzieci i szukają wsparcia ze strony rządu w sfinansowaniu pierwszej nieruchomości mieszkalnej w życiu.


Zainteresował temat?

2

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat