- Myśląc o stylu militarnym, myślimy o pewnej formacji, tyle tylko że bez dystynkcji i bez orderów - mówi Kalina Paroll, projektantka mody, obecnie mieszkająca w Piotrkowie - Styl trochę męski, ale znakomicie w nim prezentują się kobiety. Projektanci lubią ten styl, bo projektując tu poszczególne elementy, mogą się odciąć od innych tendencji np. od tendencji kolekcji dżinsowej czy kwiatowej; w tym stylu najważniejsza jest tkanina.
Ubrania w stylu militarnym możemy nosić cały rok, zmieniając tylko tkaninę i jej fakturę. - Tych rzeczy nie szyjemy same - twierdzi Kalina Paroll - bo tu ubrania muszą mieć sznyt wojskowo- militarno, a więc dużo stebnowań, dużo klapek pagonów, kołnierzy oraz specjalne guziki marynistyczne, lotnicze itp.
Żakiet powinien odpowiednio formować ramiona, zapinany na guziki, bo tu projekty zahaczają nawet o projekty z pogranicza Indii. Spódnice, wąskie do kolan lub nieco dłuższe, z grupowanymi fałdami zaprasowanymi lub nie, rozpięte z przodu, ale na guziki militarne. Koszule z karczkami, nakładanymi kieszeniami. Podkoszulki raczej gładkie lub z wzorami centkowymi oraz moro. Kurtka - pilotka np.. na kożuszku i czapka pilotka (tylko nie każda twarz dobrze w niej wygląda).
- Płaszcze są najpiękniejszym elementem stylu militarnego - zapewnia Kalina Paroll - z poduszkami na ramionach, pagonami z tyłu w talii, często kontrafałdą z tyłu, rozpietą.
W stylu militarnym kobiety i mężczyźni korzystają z tych samych akcesoriów np. ze skórzanych toreb, wyrazistych zegarków, prostych pasków (z dobrą klamrą). Mogą mieć nadruki skóry węża lub jaszczurki. Obowiązujące kolory to piaskowe, kolory ziemi, maskujące, szarości z brązami i nieagresywne fiolety. Można je pomieszać.
Sandały są w stylu męskim, koturny na sznurkach, jesienią sztyblety, oficerki…
Biżuteria - opaski na nadgarstki np. w dobrej czerwieni, klipsy w kolorach stylu militarnego, okulary bardziej męskie, skórzane bransoletki.