Poranne uroczystości rozpoczną się mszą świętą, która o godz. 10.00 zostanie odprawiona w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul. Śląska 5).
Po mszy świętej uczestnicy przemaszerują w okolice ronda Żołnierzy Wyklętych, gdzie znajduje się pomnik poświęcony antykomunistycznemu podziemiu. Tam odbędzie się część oficjalna, którą zakończy złożenie wieńców.
Tegoroczne święto dodatkowo uatrakcyjni Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wystartuje on tuż po zakończeniu oficjalnej części uroczystości. Na jego stracie może stanąć każdy z przybyłych. Biegacze pokonają 1963 metry.
Bieg będzie miał charakter rodzinny, happeningowy. Jego długość nawiązuje do daty pojmania i śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek.
- Trasa biegu i jego długość jest odpowiednio dopasowana dla dzieci i młodzieży, biegaczy amatorów. Planowana godzina i miejsce startu to około 11:30 z ronda im. Żołnierzy Wyklętych. Trasa biegu będzie prowadzić w kierunku Stadionu Miejskiego w Piotrkowie Trybunalskim, z okrążeniem wokół stadionu i powrotem ulicą Żwirki oraz metą przed rondem im. Żołnierzy Wyklętych – zapowiadają organizatorzy.
W czasie trwania imprezy prowadzona będzie zbiórka publiczna na budowę Szkoły z Polskim Językiem Nauczania w Łanowicach (dawne województwo lwowskie) im. płk. Franciszka Niepokólczyckiego (Prezes II Zarządu WiN). Każdy z uczestników będzie obdarowany tzw. pakietem startowym (koszulka z wizerunkiem historycznego bohatera oraz pamiątkowy medal).
Po południu swoją formę uczczenia Niezłomnych zaproponuje Klub Gazety Polskiej i Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”.
Marsz, który ruszy z Rynku o godz. 17.00, ma być – jak zapowiadają organizatorzy - absolutnie apolityczny.
To nie wszystkie uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych, jakie zaplanowano w Piotrkowie. W poniedziałek (2 marca) w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 (ul. Roosevelta 1) odbędzie się uroczysta projekcja filmu „Dzieci Kwatery Ł” (scen. i reż. Arkadiusz Gołębiewski) poprzedzona komentarzem doktora Krzysztofa Latochy. Wstęp wolny.
Jest to kontynuacja głośnego projektu „Kwatera Ł” przedstawiającego prace archeologiczno-ekshumacyjne, które w 2012 r. prowadzone były na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Projekt opowiada o historiach Żołnierzy Wyklętych zamordowanych w więzieniu na Rakowieckiej i potajemnie pogrzebanych na cmentarzu wojskowym przy ul. Powązkowskiej. Projekcja rozpocznie się o godz. 17.00.
- Zderzenie pojazdów przy Hali Targowej w Piotrkowie. Kierowca wymusił pierwszeństwo
- Ścieżka rowerowa Piotrków - Przygłów oficjalnie otwarta
- Policja apeluje o bezpieczną podróż podczas świątecznych wyjazdów
- ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł
- Pożar ciężarówki na A1
- Miejskie wigilie w regionie. Piotrków, Bełchatów, Opoczno, Tomaszów, Łódź
- Ponad 1,3 mln zł umorzonej pożyczki
- Wspólne działania policji i straży leśnej. Patrolują okoliczne lasy
- Wyłudzał pieniądze za pomocą BLIK-a