- Najbardziej korzystną w mojej ocenie zmianą, która została wprowadzona od nowego roku jest ta w rozliczaniu ulgi podatkowej z tytułu wychowywania dzieci - mówił na antenie Strefy FM naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Jacek Przybysz. - Po pierwsze zmieniono trochę zasady rozliczania tej ulgi, teraz może być wykorzystywana w większym zakresie przez rodziców, którzy uzyskują mniejsze dochody. W poprzednich latach nie wystarczało im podatku, bo ta ulga to właśnie odliczenie od podatku. Kwota podatku stanowiła limit tej ulgi. W nowym roku ten limit zniknie, ulgę będzie można rozliczyć do wysokości składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Te kwoty są dużo wyższe, w związku z czym kwota wypłacana podatnikom będzie większa. Drugim powodem, dla którego uważam, że zmiana jest korzystna, jest wzrost kwot ulgi na trzecie i czwarte dziecko. Rodzina, która wychowuje czworo dzieci w sumie może odliczyć prawie 7 tys. zł. Uważam, że to dość znacząca kwota.
Kolejne udogodnienie dla podatników zostanie wprowadzone w połowie marca. Administracja podatkowa przygotuje (drogą elektroniczną) dla Ciebie, podatniku wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe. W tym roku forma ta będzie dostępna dla tych, którzy uzyskują przychody ze stosunku pracy i z umów zleceń, czyli w przypadkach, kiedy pracodawca składa PIT-11 i informuje o dochodach, jakie osiągają jego pracownicy. Na podstawie tych informacji administracja podatkowa przygotuje wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, które dostępne będzie na stronie www.portalpodatkowy.mf.gov.pl. - Podatnicy będą mogli zalogować się na tej stronie i potwierdzić, że akceptują wstępnie wypełnione zeznanie jako obowiązujące. To zeznanie nie będzie jednak zawierało ulg i odliczeń, więc podatnik będzie mógł wtedy wpisać, jakie ulgi mu przysługują i jaką kwotę przekazuje na rzecz organizacji pożytku publicznego - informuje naczelnik.
Fiskus od dłuższego już czasu stawia na rozliczenia w formie elektronicznej. Przez lata urzędy skarbowe popularyzowały stronę www.e-deklaracje.pl. Sukces okazał się raczej umiarkowany, bo tylko ok. 30% podatników rozliczało się elektronicznie. - Mam nadzieję, że ta forma będzie coraz bardziej popularna, ale teraz już poprzez portal www.portalpodatkowy.mf.gov.pl, gdzie są zakładki z komunikatami, z informacjami dla podatników - dodaje Jacek Przybysz.
Aby Urząd mógł przygotować nam wstępnie wypełnione zeznanie, musi dysponować informacjami od zakładów pracy, pracodawców (którzy składają deklaracje PIT-11, PIT-8C). W tym roku, w odróżnieniu od lat poprzednich, istnieje obowiązek składania ich w formie elektronicznej. Jest jednak jeden wyjątek, pracodawcy, którzy rozliczają nie więcej niż 5 pracowników nadal mogą składać rozliczenia w formie papierowej. Został jednak skrócony termin składania tych deklaracji - do końca stycznia (w poprzednich latach do końca lutego). Drugi warunek - tacy pracodawcy nie mogą być rozliczani przez biura podatkowe. Jeśli pracodawca jest rozliczany przez biuro podatkowe, musi złożyć deklaracje w formie elektronicznej.
- Groźny wypadek przy dworcu PKP w Piotrkowie. Mężczyzna po zderzeniu z volkswagenem wpadł w wiatę autobusową
- Konferencja prasowa prezydenta Piotrkowa
- Jesienny koncert w piotrkowskim MOK-u
- 17 mln na Centrum Świętego Mikołaja w Wolborzu
- Dzień Pracownika Socjalnego. Statuetki dla MOPR i PCPR w Piotrkowie
- Podsumowali tegoroczną kwestę
- Kto zostanie mistrzem gminy Sulejów?
- Problem mieszkańców bloków w Woli Krzysztoporskiej
- Szukali ciała w dawnym szpitalu