Pierogi, ziemniaki i... masakra, czyli "Krakówka" na EuroWeek'u

Środa, 12 listopada 20141
Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Piotrkowie (Natalia Grabiec, Maciej Jagieło, Przemek Michalak, Dominik Sarleja oraz Jakub Zieliński, pod opieką Ewy Wolniak) wzięli udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym Euroweek, organizowanym przez fundację Europejskie Forum Młodzieży w formie 5-dniowego (7 – 11 XI) obozu szkoleniowego "Szkoła Liderów".
Pierogi, ziemniaki i... masakra, czyli

Wyjazd był wyjątkowy pod wieloma względami. W małej wsi Długopole Dolne w województwie dolnośląskim, w ośrodku wypoczynkowym Silesia, na długi weekend zebrała się cała mieszanka kulturowa szkół średnich z Polski i wolontariuszy z całego świata. Zajęcia prowadzone były w formie warsztatów i prezentacji o wybranych krajach Europy i świata. Młodzież wysłuchała Sorina mówiącego o Rumunii, Mathewa o Indiach, Emy o Ugandzie, Adele o Indonezji, Vanessy o Kenii, Alejandro o Meksyku, Andreasa o Danii, Teo o Łotwie i Mikele o Włoszech. Jednak nie były to jedyne atrakcje i nie byli to jedyni wolontariusze. Na miejscu na stałe przebywa ich około 40, z czego aż z blisko dwudziestoma była okazja spotkać się osobiście, porozmawiać oraz wymienić poglądami.


Uczniowie, poza blokami kulturowymi, poznali zasady działania programu „Erasmus+”, sposób działania wolontariatu, czy debaty oxfordzkiej. Pracowali w różnych konfiguracjach, uczyli się zasad współpracy oraz przywództwa w grupie. Była to niezwykła okazja do sprawdzenia swoich umiejętności społecznych i językowych, ponieważ całość, nie tylko prezentacje, odbywała się w języku angielskim, a prowadzona była przez wolontariuszy z zagranicy.
Dużo mówiono o szoku kulturowym, a zwłaszcza jak ciężkie były pierwsze chwile w Polsce dla wielu z zagranicznych gości. Nie bez przyczyny ulubionym polskim słowem stała się... „masakra” oraz „ziemniaki”, które występują u nas pod każdą postacią, nawet w pierogach.
Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Po dniu podróży, trzech dniach wypełnionych od rana do nocy zajęciami, nadeszła pora pożegnań i powrotu do domu. Każdy z uczniów otrzymał certyfikat potwierdzający udział w projekcie, a każda szkoła i jej nauczyciel – certyfikat potwierdzający współpracę przy organizacji obozu.


Zainteresował temat?

5

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Al Bundy ~Al Bundy (Gość)12.11.2014 20:04

Cytuję:
ulubionym polskim słowem stała się... "masakra"


Hmmm... w ciemno obstawiałbym inne słowo, a tu taka niespodzianka, że masakra! ;)

Cytuję:
Młodzież wysłuchała Sorina mówiącego o Rumunii, Mathewa o Indiach, Emy o Ugandzie, Adele o Indonezji, Vanessy o Kenii, Alejandro o Meksyku, Andreasa o Danii, Teo o Łotwie i Mikele o Włoszech.


O Polsce też da się krótko i rzetelnie opowiedzieć:
http://korwin-mikke.pl/wideo/pokaz/polska_where_the_unbelievable_happens__real_story_/2357

Cytuję:
Dużo mówiono o szoku kulturowym, a zwłaszcza jak ciężkie były pierwsze chwile w Polsce dla wielu z zagranicznych gości


Nie dziwię się. Tubylcom też tu lekko nie jest, i to w dodatku na co dzień...

11


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat