- Dobre maniery to konsekwentny spis określonych zachowań, nie tylko przejęty z babcinych wzorców. Dobre maniery otwierają wszystkie drzwi, dzięki nim możemy czuć się dobrze w każdym środowisku. No i zyskujemy przyjaciół - mówił w magazynie „Magiel” w Strefie FM Łukasz Kosiński z Akademii Kultury i Rozwoju Osobistego w Warszawie.
W programie zastanawiano się także nad tym, kim jest osoba dobrze wychowana. - To taka, która swoim zachowaniem nie przeszkadza innym, nawet jeśli bardzo się od nich różni. No i potrafi odróżnić życie prywatne od zawodowego, a to dziś dla wielu stanowi pewną trudność - wyjaśniał Kosiński.
Stąd pewnie laptopy na plażach czy komórki w restauracjach. Choć powstają i takie, gdzie wnoszenie telefonów jest zabronione. W Piotrkowie na razie o takich nie słychać.
Dobre obyczaje wynosimy z domu - to wiemy. Tyle, że obyczaje cały czas się zmieniają, nie mówiąc o tym, że są różne dla poszczególnych kultur. I nie zawsze przenoszenie obyczajów z jednej kultury do drugiej dobrze się kończy.
Dobre maniery to umiejętność właściwego zachowania się w każdej sytuacji. A sytuacji, w których - nie oszukujmy się - nie wiemy, jak się zachować, mamy coraz więcej. Przykłady? Proszę bardzo: czy słysząc czyjeś kichnięcie powinniśmy głośno życzyć mu zdrowia? Czy kiedy wchodzimy do baru/restauracji i widzimy jedzącego znajomego koniecznie musimy przerywać mu obiad, mówiąc głośno „smacznego!”? Czy powinno się witać w toalecie? Czy mężczyzna witając się z kobietą powinien pocałować ją w rękę? Znają Państwo odpowiedzi na te pytania? Naprawdę?
Na współczesne maniery wpływ ma równouprawnienie kobiet, no i oczywiście szeroko rozumiana poprawność polityczna. Pytanie kolejne: czym jest ta poprawność? Czy aby na pewno każdy wie?
Podobno kiedyś dobrych manier wymagano przede wszystkim od tzw. klasy inteligenckiej. A dziś? - Dziś, aby starać się być dobrze wychowanym należy po prostu obcować z ludźmi - wyjaśniał Łukasz Kosiński. - Należałoby przyjąć dość prostą zasadę: jeśli mamy choćby cień przypuszczenia, że nasze zachowanie komukolwiek mogłoby przeszkadzać, powinniśmy tego zachowania natychmiast zaprzestać. Po tym poznaje się człowieka kulturalnego.
Jakie to proste, prawda?