„Kolorowa Lokomotywa” to jeden z projektów cieszących się zainteresowaniem marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia. Skierowana do dzieci z naszego regionu edukacyjna akcja ekologiczno-artystyczna, przygotowana przez Łódzki Dom Kultury, jest już na półmetku. Z tej też okazji, w poniedziałek 28 lipca, w Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, małych pasażerów podróżujących Lokomotywą odwiedził Witold Stępień. – Cieszy mnie to, że młode pokolenie regionu łódzkiego stanowiące jego siłę i przyszłość, edukowane będzie z tradycji, potencjału i możliwości, jakie płyną z dziedzictwa kulturowego naszego województwa – mówił Witold Stępień. Marszałek podkreślił jednocześnie, że jest to program skierowany do najmłodszych mieszkańców regionu, szczególnie tych, którzy nie mają możliwości wyjazdu na wakacje poza miejsce zamieszkania.
– Wiosenna edycja projektu nosiła podtytuł „Poznaj łódzką małą ojczyznę”, w edycji letniej tę „Małą ojczyznę” chcemy rozszerzyć na cały region – mówił dyrektor Łódzkiego Domu Kultury, Jacek Sokalski. – Projekt ten jednak ma przede wszystkim przeciwdziałać depopulacji i migracji młodych ludzi z województwa łódzkiego do innych regionów w Polsce. Dąży również do przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży wiejskiej w dostępie do edukacji.
O atrakcjach naszego regionu, jego bogactwie przyrodniczym i historycznym oraz o licznych szlakach turystycznych dzieci mogły przekonać się naocznie odbywając tego dnia spacer po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich. – Mamy być z czego dumni – przekonywał dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Hieronim Andrzejewski. Z kolei Zuzanna Mrowińska, oprowadzająca młodych turystów, wyjaśniła im w sposób przystępny zasady działania ekosystemu lasu jako jednorodnej całości, gdzie uszkodzenie lub brak jednego elementu może spowodować nieodwracalne zmiany. Uczestnicy spaceru dowiedzieli się m.in. dlaczego dziki tarzają się w błocie, po co ptakom na drzewach zawiesza się budki lęgowe skoro mogą uwić gniazdo, jak reaguje na brak wody szczawik zajęczy, które drzewo ma czerwonawe korzenie i dlaczego niecierpek ma taką śmieszną nazwę. Informacje te, w sposób praktyczny dzieci mogły wykorzystać biorąc udział w przygotowanych specjalnie dla nich grach terenowych. Zdobyta wiedza okazała się wyjątkowo przydatna podczas poszukiwania szyszek olchy lub sosny czarnej, szukania roślin nie będących pod ochroną czy podczas mierzenia pnia dębu. Kolejną atrakcją dnia była projekcja filmu przedstawiającego Łódzki Szlak Konny, będący najdłuższym tego rodzaju szlakiem na świecie. Następnie wagoniki „Kolorowej Lokomotywy” zawitały do ośrodka „Campoverde”. Tam na dzieciaki czekała największa niespodzianka tego dnia, czyli jazda konna, poprzedzona specjalnym pokazem sztuk i kroków wykonywanych przez konia, umiejętnie prowadzonego przez doświadczonego trenera. Dodatkową atrakcję stanowiła możliwość samodzielnej pielęgnacji kucyka. Ziuta, bo tak nazywa się ów kucyk, wyjątkowo cierpliwie znosiła wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, jakim poddawały ją dzieci, mało tego wyglądał nawet na zadowoloną z czesania, karmienia, oprowadzania po korytarzu stajni, czy też głaskania. Ten dzień, jak i poprzednie wycieczki czy warsztaty, bez wątpienia zapisał się w pamięci uczestników „Kolorowej Lokomotywy”. W tegorocznej edycji projektu biorą udział dzieci z 54 miejscowości województwa łódzkiego, zaś finansowego wsparcia akcji udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
(materiały prasowe ŁDK)