Wystawy, projekcje filmowe, konkursy - to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na wszystkich, którzy w sobotni wieczór zjawili się na placu Zamkowym w Piotrkowie.
Grupa szermierki klasycznej „Dragoni” i szkoła fechtunku „Aramis” zorganizowały pokaz szermierki klasycznej i cięć ostrą bronią. Dla zwiedzających przygotowano też „Spacerek po Zamku Królewskim” i konkursy.
Tuż po godzinie 18.00 otwarto wystawę członków Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów, a na niej znalazły się:
- replika Włóczni Św. Maurycego - najstarsze insygnium władców polskich, które Bolesław Chrobry otrzymał z rąk cesarza Ottona III podczas zjazdu w Gnieźnie 1000 roku. Dzisiaj spoczywa ona na Wawelu. Jest to schematyczna, blokowa kopia włóczni uznawanej za symbol władzy cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Przedstawiany na wystawie egzemplarz jest repliką oryginału przechowywanego w skarbcu cesarskim w Wiedniu. Jest to prawdopodobnie jedyna na świecie replika tej relikwii. W różnych okresach kopie blokowe włóczni otrzymali również: król Węgier św. Stefan, książę czeski Brzetysław i hrabia Alzacji Gerhard.
- replika jabłka królewskiego - Kazimierza Wielkiego - jeden z symboli władzy monarszej, w kształcie kuli zwieńczonej krzyżem, oznaka władzy pierwotnie cesarskiej, od XI wieku również królewskiej, używane w czasie najważniejszych uroczystości, trzymane przez władcę w lewej ręce.
- replika korony grobowej, należącej według tradycji do Zygmunta I Starego. W 1874 roku Jan Matejko otrzymał ją od anonimowego ofiarodawcy. Jej wizerunek umieścił artysta w dziełach takich jak: “Dzwon Zygmunta”, “Hołd pruski” i w poczcie władców polskich. Korona stanowi dzisiaj własność Domu Matejki w Krakowie, a eksponowana jest jako depozyt w skarbcu na Wawelu.
- replika „Szczerbca” - miecza koronacyjnego królów polskich, najstarszego i jedynego zachowanego monarszego insygnium dynastii piastowskiej.
Wszystkie repliki zostały wykonane w najlepszych pracowniach płatnerskich i złotniczych, a wystawie towarzyszyła prezentacja multimedialna ukazująca historię i sensacyjne szczegóły związane z tak niezwykłymi pamiątkami naszych dziejów.
Dla miłośników pieniędzy natomiast w Muzeum uruchomiono mennicę, gdzie wybijano repliki historycznych monet polskich, między innymi: słynnego denara Bolesława Chrobrego, typu PRINCES POLONIE, na którym po raz pierwszy pojawiła się nazwa naszego państwa, dukat Władysława Łokietka, pierwsza złota moneta polska, pierwszy polski grosz Kazimierza Wielkiego, szeląg Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingen oraz półgrosz Władysława Jagiełły z czasów bitwy grunwaldzkiej.
Kto chciał poczuć się jak król, mógł zasiąść (w królewskich szatach) na królewskim tronie.
Muzealne atrakcje o godz. 22.00 zakończył koncert jazzowy Witold Janiak Trio CINEMA MEETS JAZZ.