Początkowo zwyczaj wiązał się z obrzędami praktykowanymi po odejściu zimy i nadejściu wiosny. Polegał na oblewaniu kobiet wodą, któremu towarzyszyło smaganie gałązką. Dzisiaj zwykle polega na oblewaniu innych wodą. Tradycja dyngusa sięga XIV wieku. Śmigus i dyngus początkowy były osobną tradycją wywodzącą się od Słowian. Śmigus polegał na symbolicznym smaganiu kobiet witkami wierzby. Natomiast dyngus polegał na oblewaniu kobiet wodą.
Dziś śmigus-dyngus jest zabawą o charakterze ludowym. W odróżnieniu od pierwotnych tradycji, wodą oblewani są wszyscy bez wyjątków. Zwyczaj polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome. Jest popularny szczególnie wśród dzieci i młodzieży. W ten sposób spopularyzował się mocno również w USA wśród społeczności polskiej. Współcześnie dla dzieci zostały upowszechnione specjalne gadżety służące do oblewania wodą. Upowszechniło się także stosowanie perfum lub wody kolońskiej.
Obchodzony jest także w Czechach, Słowacji, Ukrainie, a także na Węgrzech.
- 8 wypadków, 32 pijanych kierowców, zatrzymano 70 sprawców przestępstw
- ZUS: najważniejsze zadania i programy realizowane w 2024 r. przez ZUS w Łódzkiem
- Noworoczny Męski Różaniec w Piotrkowie
- Ile razy interweniowali strażacy w 2024 roku w Łódzkiem?
- Nowy sprzęt dla służb drogowych Zarządu Dróg Powiatowych
- 1,7 miliona złotych na wsparcie kultury w Łódzkiem
- Od 1 stycznia pierwsze 30 minut parkowania za darmo
- Tak bawił się Piotrków! Sylwestrowa potańcówka na ulicy Słowackiego, życzenia od prezydenta Juliusza Wiernickiego, konkursy, muzyka i niezapomniana zabawa z DJ-em. Tak Piotrkowianie przywitali 2025 rok!
- Sylwestra spędził inaczej niż planował