Jak w codziennej służbie respektować prawa człowieka, także tego o odmiennej kulturze, religii, wyglądzie? Policjantom ma w tym pomóc wydane właśnie kompendium pt. „Działania antydyskryminacyjne w jednostkach policji - praktyczny poradnik”.
Jest to pierwsze tego typu policyjne opracowanie, powstałe dzięki społecznej koalicji licznych organizacji pozarządowych, pod patronatem i przy wsparciu rzecznika praw obywatelskich oraz pełnomocnika rządu ds. równego traktowania. Zredagowano je pod redakcją mł. insp. Krzysztofa Łaszkiewicza – pełnomocnika komendanta głównego policji ds. ochrony praw człowieka.
- Poradnik w sposób czytelny, przejrzysty i przyjazny ułatwia dostęp do szeregu informacji na temat współczesnych zagadnień społecznych, jakimi są mniejszości narodowe, etniczne, wyznaniowe, seksualne. Dotyka kwestii seksizmu, niepełnosprawności, problemów osób starszych oraz wielu innych form wykluczenia społecznego – czytamy na stronie policji. - Poradnik nie ma charakteru ideologicznego i nie wymusza na nikim zmiany poglądów na pewne kwestie społeczne. Zwraca jednak uwagę, że służba i praca w policji to więcej obowiązków niż przywilejów. Godząc się na wstąpienie w jej szeregi należy mieć na uwadze bezwzględny nakaz respektowania godności każdego człowieka. Poradnik ułatwia, jak to czynić w codziennej służbie, szanując prawo, jak też odmienną religię, obyczaje, kulturę czy też wygląd zewnętrzny każdego człowieka.