Po doświetlaniu przejść dla pieszych, wprowadzeniu zegarów odmierzających czas do zmiany świateł na skrzyżowaniach i montażu w jezdni tak zwanych „kocich oczek” przyszedł czas na budowę dróg w nowoczesnej technologii.
Pierwszą z bełchatowskich ulic, która zostanie wybudowana właśnie w ten sposób, czyli na podbudowie z pyłów lotnych z węgla brunatnego, będzie ul. Wspólna. Zostanie ona przebudowana na odcinku od skrzyżowania z ul. Łęczycką w kierunku wschodnim. Prace ruszyły w poniedziałek.
- Nowa technologia, technologia innowacyjna oparta o nową konstrukcję drogi w oparciu o żwiry, piaski i pyły z węgla brunatnego, czyli to, co jest rodzime, co jest dostępne w naszym regionie ma stanowić podbudowę drogi jako materiał hydrauliczny. Dla zobrazowania powiem, że w tradycyjnej technologii tym materiałem hydraulicznym jest cement i kruszywo. Oczywiście ta technologia jest o wiele tańsza, w związku z tym w oparciu o nią będzie można zrobić więcej dróg. Robimy to eksperymentalnie na ul. Wspólnej. Nie jest to oczywiście eksperyment nieprzemyślany. Mam nadzieję, że ta technologia się sprawdzi, gdyż sprawdziła się w wielu innych miejscach i w naszym województwie (takie próby były wykonywane). Firma ma się uporać z tym problemem w ciągu 10 – 14 dni. Jeżeli efekt końcowy będzie satysfakcjonujący, wrócimy do tej technologii i do tych rozwiązań w perspektywie następnego roku na ul. Wspólnej, jak i – mam nadzieję – na innych ulicach naszego miasta - mówi Marek Chrzanowski, prezydent Bełchatowa.
Prace mają zakończyć najpóźniej do 30 października.
- To był historyczny dzień niepodległości w gminie Sulejów
- Anna Milczanowska nowym prezesem okręgu piotrkowskiego PIS
- Burmistrz Sulejowa podsumowuje i planuje
- Weź udział w konkursie, dostań dodatkowe punkty
- Kataryniarz Jan i DeLorean DMC-12 w Rynku Trybunalskim. Wyjątkowe wydarzenie w sercu piotrkowskiej Starówki
- Wypadek w Kamockiej Woli
- Niepodległa w Wolborzu
- Groźny wypadek na skrzyżowaniu Słowackiego i Concordii. 2 osoby zostały ranne. Droga była zablokowana
- Autostrada A1 zamknięta - tak pokazują mapy Google