- Mamy nowe lampy antydepresyjne, które wykorzystywać będziemy do fototerapii, czyli do działania światłem - mówi Anna Tomaszewska, koordynator Dziennego Oddziału Psychiatrycznego w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie.
Cała kuracja trwa 14 dni (codzienne naświetlania), a potem do końca zimy co 2 - 3 dni. Z kolei jednorazowa kuracja trwa od pół do dwóch godzin, powinna być prowadzona w godzinach rannych.
- Głównym wskazaniem jest depresja zimowa w przebiegu choroby afektywnej sezonowej, na którą chorują najczęściej osoby młode, częściej kobiety, zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy brakuje słońca. Depresja zimowa oznacza obniżony nastrój, apatię, zmęczenie, nadmierną senność, przyrost masy ciała. Lampy mogą być również wykorzystywane jako leczenie wspomagające w zaburzeniach lękowych, w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych, u osób uzależnionych od alkoholu, w depresji u osób chorych na chorobę Parkinsona, w stanach terminalnych – dodaje doktor Tomaszewska.
Jak na razie jedna pacjentka z Oddziału była poddana fototerapii, jednak z lamp będą mogli korzystać zarówno pacjenci Dziennego Oddziału Psychiatrycznego, jak i ci z Poradni Zdrowia Psychicznego.
Zakup jednej lampy to koszt 1,7 tys. zł.
- ZUS: Niemal 837 tys. informacji o przyznaniu wakacji składkowych. Kolejne w przygotowaniu
- Wigilia dla osób samotnych w SWPA "PAŁACYK"
- Tradycyjna szopka w Klasztorze oo. Bernardynów w Piotrkowie
- Potrącenie rowerzysty w Piotrkowie
- Nikodem i Maja w Piotrkowie. Aleksander i Laura w Bełchatowie
- Sześć zarzutów kradzieży dla 34-latka
- Łódzkie z rekordowym budżetem
- Wypadek w Milejowie, kolizja w Kamocinie
- Wygrana z programu "Jaka to melodia?" przekazana na leczenie Patryka Wysmyka