Piotrkowski MOPR w ramach programu “Rodzinne abecadło” otrzymał środki finansowe z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego na rozpoczęcie działalności asystentów w mieście. - Jest to nowa forma pomocy. Polega na tym, że jedna osoba zajmuje się nie więcej niż 20 środowiskami. Chodzi o pomoc rodzinom, w których występuje problem polegający na niezaradności życiowej związanej z opieką nad dzieckiem – informują pracownicy MOPR. - Asystent jest po to, żeby wspierać rodzinę, podnieść jej jakość życia, poprawić relacje w rodzinie, pomóc w odzyskaniu prawidłowych funkcji opiekuńczo-wychowawczych. W 2012 roku mieliśmy trzech asystentów w ramach projektu, dziś mamy dwóch. Ten program bardzo fajnie się sprawdza. Na pewno efektem jest to, że rodziny zaakceptowały asystenta, poprawiły swoje funkcjonowanie na tyle, że dzieci nie trafiły pod pieczę zastępczą*. W 2012 asystent funkcjonował tylko przez pół roku, więc trudno mówić o jakichś trwałych efektach. W tym roku kontynuujemy program, asystent pracuje więc nie tylko z rodziną, gdzie np. jest zagrożenie umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej, ale również tam, gdzie dziecko już przebywa w pieczy zastępczej. Jego rola polega wtedy na wzmocnieniu rodziny na tyle, aby mogła ona odzyskać dziecko.
- To jest nowy program, który w całości był finansowany z budżetu państwa. W tym roku też prawdopodobnie dostaniemy dotację z budżetu państwa, chociaż również w budżecie gminy mamy zabezpieczone środki. Asystent jest wprowadzany do rodziny na wniosek pracownika terenowego, który zna swój rejon i wie, które rodziny wymagają takiego wsparcia – dodaje Zofia Antoszczyk, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim.
Funkcję asystenta do systemu pomocy społecznej wprowadzono w wyniku wejścia w życie (1 stycznia 2012 roku) ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która nakłada na gminy obowiązek opracowania i realizacji 3-letnich powiatowych programów dotyczących rozwoju pieczy zastępczej, zawierających m.in. coroczny limit rodzin zastępczych zawodowych. Taki program (“Powiatowy Program Rozwoju Pieczy Zastępczej na lata 2013 -2015”) został już opracowany przez Centrum Wsparcia Rodziny i Dziecka wyodrębnione ze struktur MOPR.
O asystentach pracujących z piotrkowskimi rodzinami rozmawiano podczas piątkowego posiedzenia Komisji Administracji Bezpieczeństwa Publicznego i Inwentaryzacji Mienia Komunalnego w Urzędzie Miasta. - W skali kraju miało to kosztować 40 mln. Związek Powiatów Polskich podał w ubiegłym roku, że przewidywany koszt to jednak 800 mln. Cały ciężar wprowadzenia i obsługi tej nowej ustawy spadł na samorządy. Czy w tym roku będzie jakiekolwiek wsparcie? Nie wiemy. Mamy to jednak zorganizowane – wydzielony specjalny dział w MOPR, który w tej chwili zatrudnia 11 osób – mówił podczas Komisji Marek Krawczyński, pełnomocnik prezydenta miasta ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, zdrowia i pomocy społecznej.
Jak wynika z danych przedstawionych przez piotrkowskich urzędników, nieprawidłowe wypełnianie funkcji opiekuńczo-wychowawczych przez rodziców to skutek przede wszystkich bezrobocia. Efektem jest niewłaściwe odżywianie dzieci, brak przyborów szkolnych, brak możliwości wypoczynku w dniach wolnych od nauki, zaniedbanie higieny. Potem są już tylko alkoholizm, przestępczość, bezdomność czy przemoc.
Z danych naszego MOPR-u (za rok 2011) wynika, że największa liczba osób korzysta ze wsparcia z powodu bezrobocia. Na 2998 rodzin korzystających ze wsparcia Ośrodka (i ok. 7030 osób w tych rodzinach, tj. 9,1% mieszkańców naszego miasta) ok. 60% petentów stanowią osoby bezrobotne, ok. 37% stanowią osoby niepełnosprawne lub dotknięte długotrwałą chorobą, między innymi chorobą alkoholową oraz ok. 3% - rodziny wykazujące nieporadność życiową i mające trudności wychowawcze z dziećmi.
Aleksandra Stańczyk
*System pieczy zastępczej – zespół osób, instytucji i działań mających na celu zapewnienie czasowej opieki i wychowania dzieciom w przypadkach niemożności sprawowania opieki i wychowania przez rodziców. Organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej w Piotrkowie jest MOPR.
Na dzień 30 października 2012 roku w Piotrkowie było 109 rodzin zastępczych, w których przebywało 161 dzieci. Ponad 93% rodzin to rodziny zastępcze spokrewnione, czyli w większości dziadkowie, w nielicznych przypadkach rodzeństwo.
Na terenie miasta funkcjonują 2 placówki opiekuńczo-wychowawcze: Dom Dziecka przeznaczony dla 30 dzieci z miesięcznym kosztem utrzymania 1 dziecka w 2012 roku 4 tys. 413 zł i 5 gr oraz Pogotowie Opiekuńcze, które może przyjąć 37 dzieci, koszt utrzymania 1 dziecka wynosi 3 tys. 479 zł i 68 gr.