W jednym miejscu robią wielką dziurę (odkrywka), w innym powstaje olbrzymia hałda. Co z nią później zrobić? Najlepiej mądrze zagospodarować (przykład – Góra Kamieńsk, miejsce rekreacji dla narciarzy, spacerowiczów, rowerzystów, tych, którzy lubią wspinaczkę). Okazuje się, że Góra Kamieńsk będzie miała konkurencję. Mowa o zwałowisku zewnętrznym Pola Szczerców.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna ogłosiło w czerwcu przetarg na “Projekt techniczny rekultywacji leśnej i sportowo-rekreacyjnej zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców – 2012”. Jak będzie więc wyglądał teren zwałowiska w przyszłości?
- Zgodnie z obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) dla gminy Rząśnia, obowiązującym kierunkiem rekultywacji zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców jest kierunek leśny i sportowo-rekreacyjny. Po przyjęciu MPZP kierunek ten zostanie rozszerzony o uprawy roślin energetycznych i elektrownię wiatrową – informuje Beata Nawrot-Miler, rzecznik prasowy PGE GiEK S.A. - Zadania dotyczące rekultywacji tego zwałowiska zatytułowane są “Projekt techniczny rekultywacji leśnej i sportowo-rekreacyjnej zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców” i podzielone są na roczne etapy. Etap 2012, dla którego przetarg został zakończony w czerwcu br., dotyczy 3 powierzchni, z których jedna graniczy jedynie z terenem pod zagospodarowanie sportowo-rekreacyjne. Pozostałe części położone są po stronie wschodniej, przyległej do wierzchowiny i w części południowej zwałowiska. Dla tych powierzchni przewidziano leśny kierunek rekultywacji – dodaje rzecznik.
Owa rekultywacja leśna (jak wynika z przetargu) dotyczyć będzie przygotowanych nowych skarp (VI, VII, VIII, IX) i półek po stronie wschodniej oraz terenu z przeznaczeniem pod zadarnienie planowanej trasy narciarskiej. W przyszłości więc (choć to dopiero dalekosiężne plany), będzie na górze powstałej ze zwałowiska Szczerców także trasa narciarska (czy podobna do tej kamieńskiej?).
Ale to tylko jedna strona zwałowiska. Co z pozostałymi? - Dla zbocza północnego ze sportowo-rekreacyjnym kierunkiem zagospodarowania został opracowany Projekt technologiczny na lata 2012 - 2014 oraz projekt Pole Szczerców, projekt dyrektywny rozwoju zwałowiska do końca eksploatacji obejmujący jedynie sposób ukształtowania zboczy w robotach górniczych, podczas fazy usypywania kolejnych poziomów zwałowiska – informuje rzecznik PGE GiEK S.A. - Obecnie teren ten jest ukształtowany do poziomu ok. 290 m n.p.m. Na terenie tym wykonano rekultywację biologiczną, której zadaniem jest głównie zadarnienie tej części w taki sposób, aby przeciwdziałać procesom erozji wietrznej i wodnej. W miarę postępu robót górniczych nad kształtowaniem zbocza północnego prowadzona będzie dalsza obudowa biologiczna tej części – dodaje Beata Nawrot-Miler.
Góra ciągle więc rośnie i nabiera kształtu, ale ci, którym udało się na niej być, już dziś mówią, że może być sporą konkurencją dla Kamieńska. – Widok z niej jest przepiękny. Przy dobrej pogodzie widać nawet Częstochowę – mówią.
Wypada więc tylko z niecierpliwością czekać na moment, kiedy będzie można stanąć na szczycie.
Anna Wiktorowicz