Spotkanie organizuje Studenckie Koło Naukowe „Promowania Myślenia Obywatelskiego, działające w piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy współpracy z Polską Akcją Humanitarną. Wydarzenie to ma na celu pogłębienie wiedzy na temat roli kobiet w kształtowaniu przyszłości krajów rozwijających się.
Nalini Visvanathan, urodziła się w Indiach, jako niezależna badaczka zajmuje się przede wszystkim zdrowiem kobiet, polityką ludnościową, ruchami społecznymi kobiet i badaniami uczestniczącymi. Ma stopień doktora z dziedziny komunikacji interdyscyplinarnej, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju międzynarodowego. Działała aktywnie w ruchach kobiet. Przez wiele lat pracowała przy eksperymentalnym programie studiów międzynarodowych. Pracuje na rzecz redukcji umieralności matek i noworodków oraz poprawy jakości i dostępności ochrony zdrowia podczas ciąży i połogu. Jest pracownikiem służby zdrowia, wspiera największy w Indiach ruch kobiet – wolontariuszek pracujących na obszarach wiejskich. Jej program badawczy ("Participatory evaluation processes in the formative education and training of women community health workers.") wspierany jest przez rządy Stanów Zjednoczonych i Indii.
Książka „Kobiety, Gender i rozwój” jest unikatową na polskim rynku pozycją. W publikacji zebrano najważniejsze teksty czołowych specjalistek w dziedzinie studiów nad rozwojem i płcią kulturową (gender). Zaktualizowane w 2011 roku wydanie porusza najważniejsze problemy powiązane z udziałem i rolą Kobiet w procesach rozwojowych. Autorki opisują wpływ i rolę Kobiet na zmiany społeczne, polityczne i ekonomiczne zachodzące w krajach rozwijających się nawiązując do takich zagadnień jak migracje ,,strukturalna dyskryminacja”, światowy kryzys gospodarczy, zmiany klimatu. Bogaty wybór tekstów prezentuje interdyscyplinarne podejście do problemów, a teoretyczne rozważania uzupełniono praktycznymi przykładami z różnych części świata.
„Kobiety, Gender i rozwój” to wybór tekstów wiodących specjalistek i ekspertek zajmujących się rolą kobiet w dziedzinach powiązanych z globalnym rozwojem, opisujących najważniejsze zagadnienia poruszane w literaturze przedmiotu. Rezultatem jest unikalna antologia, która może stać się pomocnym źródłem informacji dla studentów/studentek i wykładowców/wykładowczyń akademickich, jak i dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką roli kobiet w procesach rozwojowych.
Spotkanie ma charakter otwarty oraz będzie tłumaczone na język polski.
- Młodzi dla młodych!
- Konferencja astronomiczna "Sky is Not the Limit"
- Książka na weekend – trudna miłość w czasie wojny
- Co nowego w kinie Helios?
- Koncert patriotyczny "Niepodległa"
- Moc nowości w kinie Helios
- Książka na weekend – przepowiednia o prezydencie USA
- Spotkanie z Babcią, książką i wyobraźnią - Dzień Postaci z Bajek w Mediatece
- Koncert patriotyczny "NIEPODLEGŁA" w OEA MOK