„Koncert z Gwiazdą” kontratenor: Jakub Józef Orliński, fortepian: Michał Biel

Data:
Sobota, 17 lutego 2024
Godzina:
19:00
Miejsce:
Teatr Wielki w Łodzi
Adres:
Plac Dąbrowskiego 90-249 Łódź
Wstęp:
bilety

JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI i MICHAŁ BIEL

Światowe gwiazdy w Łodzi!

17 lutego 2024

 

JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI

Kontratenor i b-boy urodzony w 1990 roku w Warszawie. Laureat wielu konkursów i nagród. W 2018 roku wyróżniony przez "The Telegraph" jako jeden z 10 najbardziej czarujących artystów operowych świata, "New Yorker" nazywał go "Justinem Timberlake’em opery".

Aż trudno uwierzyć, że tak młody Artysta w tak krótkim czasie zachwycił  publiczność najsłynniejszych sal operowych i koncertowych świata - Metropolitan Opera, Carnegie Hall, Lincoln Center w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie, San Francisco Opera i wiele innych, w których publiczność
z aplauzem przyjmuje wokalne popisy śpiewaka.

Jakub Józef Orliński dysponując wyjątkowym głosem (kontratenor!) odnajduje się równie wspaniale
w operze jak i w repertuarze pieśniarskim. W wolnym czasie – a przecież nie ma go zbyt dużo - artysta trenuje także różne style tańca, głównie breakdance.

 

17 lutego w Teatrze Wielkim w Łodzi, z udziałem wybitnego pianisty  Michała Biela  artysta zaprezentuje się w kompozycjach m.in. Johanna Fuxa, Henryka Czyża, Henry’ego Purcella, Mieczysława Karłowicza, Stanisława Moniuszki i Georga Friedricha Haendla.

 

Nagrody i wyróżnienia

W 2019 roku otrzymał dwie nagrody o międzynarodowym prestiżu: Opus Klassik, wyróżnienie przyznawane przez niemiecki przemysł muzyczny i Gramophone Classical Music Awards (w kategorii "Young Artist of the Year"). Nagrodę Gramophone od 1977 roku przyznawaną przez krytyków magazynu "The Gramophone" i przedstawicieli branży, w tym sprzedawców detalicznych, nadawców
i muzyków. W tym samym roku Orliński został wyróżniony nagrodą kulturalna O! Lśnienie przyznawaną wspólnie przez portal Onet.pl i miasto Kraków (śpiewak otrzymał nagrodę w kategorii "Muzyka poważna i jazz") oraz statuetkę Koryfeusza Muzyki Polskiej (w kategorii "Osobowość roku").

W ostatnim 2020 roku wieku warszawskiemu kontratenorowi przyznano Paszport Polityki. W 2021 Jakub Józef Orliński otrzymał nagrodę International Opera Awards w kategorii "Recording (Solo Recital) of the Year" za płytę "Facce d’amore". Jego kolejna płyta, "Anima æterna", została rok później nagrodzona statuetką International Classical Music Awards w kategorii "Baroque Vocal". W 2022 roku otrzymał, wraz z Janem Tomaszem Adamusem, nagrodę Opus Klassik w kategorii "Muzyczna produkcja audiowizualna" za płytę "Stabat Mater".

 

„Koncert z Gwiazdą” kontratenor: Jakub Józef Orliński, fortepian: Michał Biel

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat