33 interpelacje i zapytania złożył radny Jan Dziemdziora w obecnej kadencji Rady Miasta (2024-2029). Wśród najbardziej aktywnych są też Agnieszka Chojnacka i Mariusz Maciołek. Na drugim biegunie ci radni, którzy nie złożyli ani jednej interpelacji i ani jednego zapytania: Krzysztof Chojniak, Piotr Gajda, Paweł Kowalski, Monika Tera, Kinga Mazur.
Gorąca dyskusja miała miejsce podczas czwartkowej sesji Rady Miasta w Piotrkowie. Radni nie zgodzili się na podwyżkę podatku od nieruchomości, zmniejszyli natomiast – wbrew sugestiom prezydenta – opłaty targowe.
11 piotrkowskich radnych podpisało się pod listem do marszałek województwa łódzkiego w sprawie nieprawidłowości w piotrkowskich składowiskach odpadów. Domagają się reakcji marszałka i prezydenta Piotrkowa. W poniedziałek trójka z nich (Agnieszka Chojnacka, Kinga Mazur, Mariusz Maciołek) zorganizowała konferencję prasową. Urząd Marszałkowski w Łodzi twierdzi, że radni odpowiedź otrzymali a procedura jest w toku.
12 piotrkowskich radnych przygotowało projekt uchwały w sprawie obniżenia opłat na targowiskach. Poinformowali o tym podczas sobotniej konferencji prasowej radni Kinga Mazur, Agnieszka Chojnacka, Łukasz Janik i Mariusz Maciołek. Obecny był także przedstawiciel kupców.
- Od kilku miesięcy obserwujemy działania części radnych, które w naszej ocenie odbiegają od standardów rzetelności i uczciwości. Ostatnia konferencja prasowa z udziałem przedstawiciela Ogólnopolskiej Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorców Jerzego Romańskiego jest tego przykładem - podkreślają z kolei służby prezydenta Piotrkowa,
Projekt uchwały ma być rozpatrywany podczas najbliższej sesji 28 listopada. W poniedziałek otrzymaliśmy też oświadczenie kupców będące odpowiedzią na stanowisko magistratu.
Poseł Koalicji Obywatelskiej z Tomaszowa Adrian Witczak oraz prezydent Piotrkowa Juliusz Wiernicki podkreślili na antenie Radia Strefa FM, że ekspresówka do Sulejowa powstanie. GDDKiA zakłada, że już w styczniu 2025 roku decyzja środowiskowa będzie już prawomocna. Tymczasem wiceprzewodniczący RM w Piotrkowie zakłada, że tylko jeden z wariantów będzie realizowany, ten z Łodzi do Kozenina.
Pod koniec sierpnia piotrkowscy radni Agnieszka Chojnacka i Mariusz Maciołek poinformowali prezydenta i dziennikarzy, że znaleźli pieniądze dla Piotrkowa na badania geotermalne. Wystarczy, że Juliusz Wiernicki złoży podpis pod przygotowanym przez PAN dokumentem. A jeśli tego nie zrobi, to miasto straci milion złotych. Prezydent jednak zdecydował, że najpierw musi się zapoznać z materiałami.
Piotrków powinien korzystać z geotermii – twierdzą piotrkowscy radni Agnieszka Chojnacka i Mariusz Maciołek. We wtorek spotkali się z prezydentem, aby zachęcić go do podpisania listu intencyjnego w sprawie przeprowadzenia badań czy miasto ma złoża geotermalne. W czwartek tuż przed sesją mówili o tym dziennikarzom. Badania przeprowadziłaby jednostka naukowa z Krakowa, która stara się o międzynarodowy grant na ten cel. Choć radni nie chcieli zdradzić o jaki podmiot chodzi, to z naszych informacji wynika, że może to być Akademia Górniczo – Hutnicza.
Czy w Piotrkowie będziemy korzystali z energii geotermalnej? Zdaniem wiceprzewodniczącego Rady Miasta Mariusza Maciołka taka szansa istnieje.