Świętując 1 Maja wykazujemy niezadowolenie swoje z dzisiejszej niewoli, w której carat nas trzyma, gwałtem hamując nasze kroki ku lepszej przyszłości. Chcemy mieć całkowitą swobodę w walce z fabrykantami, chcemy sami rządzić się we własnym kraju, by żadna przemoc nie panowała nad nami, oddając nas na łup wyzysku kapitalistycznego.
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja będziemy świętować w Piotrkowie tradycyjnie. O godz. 10.00 w miejskim amfiteatrze odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny.
Należytej ostrożności nie zachował kierowca tira, który skręcając z ulicy Wojska Polskiego w 1 Maja zahaczył tyłem naczepy o zaparkowaną skodę, potem odjechał z miejsca kolizji. Całą tę sytuację obserwował dyżurny Straży Miejskiej obsługujący miejski monitoring.
Cztery medale (3 srebrne i jeden brązowy) zdobyły zawodniczki Uczniowskiego Klubu Sportowego Delfin Piotrków Trybunalski na początku pływackiego sezonu 2017/2018. Dwa krążki wywalczyła Maja Gudź, a dwa kolejne Wiktoria Guść.
Pływaczka Maja Gudź, reprezentująca barwy UKS Delfin Piotrków Trybunalski, zdobyła złoty medal podczas Mistrzostw Województwa Łódzkiego 12 i 13 - latków. Kilka dni później zdobyła kolejne cztery medale. Dzięki osiągniętym wynikom, piotrkowianka wystartuje w finale ogólnopolskich zawodów pływackich Od Młodzika do Olimpijczyka.
Ustawa o dekomunizacji nazw zobowiązuje samorządy w Polsce – również piotrkowski – do zmiany nazw ulic, placów, skwerów itd. z tzw. „czerwonych” na te... bardziej stosowne. W przypadku naszego miasta IPN zaleca, aby dokonać zmiany nazwy ulicy 9 maja.
18 maja to szczególny dzień w historii Polski. Tego dnia bowiem 97 lat temu na świat przyszedł Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Z kolei w 1944 zakończyła się Bitwa pod Monte Cassino, w której polscy żołnierze pokonali Niemców otwierając aliantom drogę na Rzym. Z tej okazji przewodniczący Rady Miasta Marian Błaszczyński i wiceprezydent Piotrkowa Andrzej Kacperek złożyli wieńce przed pomnikami: papieża i nieznanego żołnierza.
Uczniowie, kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele miasta, powiatu i województwa, policjanci, strażnicy miejscy, harcerze uczestniczyli w uroczystościach zorganizowanych z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Po uchwaleniu Ustawy Rządowej wiele miast Rzeczypospolitej deklarowało wierność jej postanowieniom. Wśród nich był Piotrków (wówczas jeszcze nie Trybunalski), który jako jeden z pierwszych poparł ustalenia dokonane na Sejmie Wielkim (1788-1792).
Tradycyjnie jak co roku działacze lewicy w tym SLD złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą przedwojennego prezydenta Piotrkowa Kazimierza Szmidta. Później wezmą udział w manifestacji i pochodzie w Łodzi.