26 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. ks. Jerzego Popiełuszki w Piotrkowie odbędzie się konferencja historyczna "Żołnierze Niezłomni - przywróceni pamięci. Podziemie antykomunistyczne na ziemi piotrkowskiej w latach 1945-1956". Początek o godzinie 10:00.
W środę w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi odbył się półfinał IV Ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück". Wśród trójki zwycięzców znalazła się uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Piotrkowie Sandra Skupińska.
Mjr dr inż. Mirosław Kopa "Miron" zmarł 12 marca. Informację przekazał nam łódzki IPN. Żołnierz, wieloletni wieloletni kronikarz 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej, autor monumentalnej monografii „Inspektorat Piotrkowski Armii Krajowej w dokumentach i komentarzach” (Łódź 2013, IPN).
Jeśli ktoś do ubiegłego tygodnia nie słyszał o sformułowaniu „polskie obozy śmierci”, to w ostatnich dniach usłyszał na pewno. Głównie za sprawą nowelizacji ustawy o IPN. Ewentualnie w radiowym Maglu.
W ramach „Akademii Niepodległości” wykład na temat piotrkowskich socjalistów w okresie walk o niepodległość i granice wygłosi dr Maciej Hubka. Już 30 stycznia o godz. 17.00 w piotrkowskiej Filii UJK.
19 historyków z 17 ośrodków naukowych oraz oddziału IPN w Łodzi uczestniczy w zorganizowanej w Bełchatowie Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „W 150-lecie urodzin Józefa Piłsudskiego. Marszałek Józef Piłsudski – droga do niepodległej”. Impreza zakończy się w piątek.
Grupa Rafała Kmity rozbawiła do łez publiczność dziwowiskiem kabaretowym, jakie zaprezentowała w piątkowy wieczór na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie. Jak przystało na kabareciarzy w trakcie występu nie zabrakło lokalnych akcentów, jak i żartów o Piotrkowie. Byli więc i turyści zwiedzający piotrkowskie markety, Bogusław Wołoszański na tropie kosmicznej zagłady i profesor Dreistein, do którego listy pisali mieszkańcy Rozprzy, Wolborza i Tomaszowa Mazowieckiego.
W ramach walki z ostatnimi pozostałościami po minionym systemie, radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany nazwy jednej z ulic na piotrkowskim blokowisku.
Niedawno opublikowaliśmy list, przesłany nam przez przedstawicieli piotrkowskiego oddziału Obozu Narodowo-Radykalnego, który chce usunięcia Pomnika Bohaterów Walk za Polskę i Lud z placu Niepodległości. Do sprawy odniósł się łódzki oddział IPN.
Niewiele ponad dwa miesiące mają samorządy na usunięcie nazw upamiętniających komunizm lub inny system totalitarny. Czy w Piotrkowie jest co usuwać?