TERAZ20°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Wernisaż wystawy artystów pochodzących z Piotrkowa „97-300. Tak daleko stąd, tak blisko”

F.Zieliński
Filip Zieliński niedz., 9 lutego 2025 09:16
Wernisaż wystawy artystów pochodzących z Piotrkowa Trybunalskiego „97-300. Tak daleko stąd, tak blisko” odbył się w piątek w Ośrodku Działań Artystycznych przy ul. Sieradzkiej 8. Wystawa będzie czynna do 2 marca 2025 r.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Na wystawie zaprezentowano pracę artystów związanych z Piotrkowem Trybunalskim: Elżbiety Baneckiej, Michała Czuba, Wiesława Haładaja, Katarzyny Kamińskiej, Janiny Tworek-Pierzgalskiej, Joanny Rusin, Wojtka Urbańczyka, Dominika Woźniaka, Grzegorza Zygiera. Wernisaż był również okazją do nabycia specjalnego albumu z pracami z wystawy.

Bywam w Piotrkowie i mam tu rodzinę oraz znajomych. Jestem z miastem wspomnieniami oraz sercem. Wystawa jest miłym wydarzeniem i to, że pan Andrzej Hoffman "upomniał" się o moje prace jest dla mnie bardzo satysfakcjonujące. Moje prezentowane tutaj prace wybrane są kluczem kolorystycznym. Postanowiłam pokazać prace przełomowe o stonowanych kolorach. Modułowość, żakard, który był moją przygodą studencką i towarzyszy mojemu życiu oraz przypomina mi o czasach studenckich. Prace mają stymulować wyobraźnię widza, to m.in. dywan artystyczny, alternatywny - mówiła Joanna Rusin, artystka.

… ciąg dalszy nastąpi. Tymi słowami mój poprzednik Stanisław Piotr Gajda zakończył wstęp do pierwszego tomu albumu „97-300. Tak daleko stąd, tak blisko”, opublikowanego w 2017 roku, w szczególnym roku jubileuszu 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego. Publikacja ta stanowiła podsumowanie cyklu wystaw zainicjowanego przez Ośrodek Działań Artystycznych. Celem serii wystaw było ukazanie twórczości artystów wywodzących się z naszego miasta, symbolicznie oznaczonej kodem 97-300 – kodem pocztowym miejsca, w którym tkwią ich korzenie.
Album ten stał się nie tylko dokumentacją różnorodnych i wartościowych postaw twórczych prezentowanych artystek i artystów, ale również szczególnym artefaktem, trwałym śladem ich wspólnej tożsamości. Wtedy, w momencie publikacji pierwszego albumu wiedzieliśmy, że projekt „97-300” musi być kontynuowany. Przygotowywane były i realizowane kolejne wystawy – zarówno tych uznanych twórców sztuk wizualnych, których twórczość na trwałe wpisała się w historię polskiej sztuki współczesnej, jak i ich następców – młodych, utalentowanych rozpoczynających swoją karierę artystyczną.
Dziś z radością oddajemy w Państwa ręce drugi tom tego wydawnictwa. Tym samym, z jednej strony staramy się przypominać i utrwalić w świadomości, jakie wyjątkowe postaci świata sztuki wywodzą się właśnie z Piotrkowa Trybunalskiego. Z drugiej – wspierać i promować młodych artystów, życząc im sukcesów i licząc, że podobnie jak ich uznani i doceniani starsi koledzy i koleżanki, staną się również wyjątkowymi, kulturalnymi ambasadorami swojego rodzinnego miasta. W ten sposób pragniemy nie tylko upamiętnić i honorować przeszłość, lecz także wspierać przyszłość, pozostając wiernymi idei, że sztuka jest mostem między tym, co było, a tym, co dopiero nadejdzie - czytamy na stronie ODA.

Wystawa czynna do 2 marca 2025 r.

Zobacz nagranie wideo z wernisażu 

 

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 6

    reklama

    Dla Ciebie

    20°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio