TERAZ9°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Umiarkowana
reklama

Armia terakotowa w piotrkowskiej WSH

JaKac1
JaKac1 sob., 28 maja 2011 20:16
Wyższa Szkoła Handlowa proponuje wszystkim niepowtarzalne spotkanie z historią. W siedzibie uczelni przy ul. Słonecznej 1 można podziwiać kopie figur ósmego cudu świata - Armii Terakotowej.
Autor: fot. Agawa

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Ta wyjątkowa wystawa otwarta została w WSH 25 maja 2011 r., w dniu obrad Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Mocarstwa i mocarstwowość – perspektywa azjatycka” jako jej główna atrakcja i niespodzianka. Figurom Armii Terakotowej można przyjrzeć się w WSH do wtorku, 31 maja 2011 r. w godz. 8.00 – 16.00.

Terakotowa Armia to zastępy ośmiu tysięcy figur naturalnej wielkości, wykonanych z terakoty (wypalonej gliny). Armia znajduje się w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi, w odległości 1,5 km na wschód od jego sarkofagu, na terenie dzisiejszej prowincji Shaanxi. W trakcie pochówku cesarza w 210 p.n.e. cała armia również została zakopana pod ziemią. Według wierzeń, Terakotowa Armia miała strzec cesarza i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym.


Figury zostały przypadkowo znalezione przez trzech chłopów: Yang Xinman, Yang Peiman i Yang Peiyan podczas kopania studni w marcu 1974. Od 1979 figury były stopniowo udostępniane zwiedzającym. Muzeum Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin w Xi'anie, składające się z trzech krypt o głębokości od 4 do 8 metrów, zostało otwarte w obecnym kształcie w 1994.


Każda figura posiada cechy indywidualne, każda twarz jest inna i przedstawia inne emocje, żołnierze przedstawieni są w różnych pozycjach, posiadają różne uzbrojenie i fryzury. Wśród figur żołnierzy znajdują się również postaci medyków i zwykłych cywili. Pierwotnie wszystkie figury były pomalowane. Kolory zachowały się do czasu odkrycia w 1974, jednak po wydobyciu na powietrze barwy zaczęły stopniowo zanikać.
Terakotowa Armia określana jest mianem ósmego cudu świata. Od 1987 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO (źródło: www.wikipedia.org).

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 4

    reklama

    Dla Ciebie

    9°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio