Tragedia w Glinie. Kiedy raport komisji?

Region Czwartek, 08 września 202221
Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych od kilku dni prowadzi dochodzenie, które ma pozwolić odpowiedzieć na pytanie jak doszło do wypadku w Glinie (gm. Wola Krzysztoporska), w którym zginęły dwie osoby. Rozbił się tam samolot Skyvan, który zajmował się transportem skoczków spadochronowych. Podobnie było tego feralnego dnia. Spadochroniarze chwilę wcześniej oddali jednak swoje skoki.
archiwum ePiotrkow.pl / fot.: iwos archiwum ePiotrkow.pl / fot.: iwos

Przedstawicieli komisji zapytaliśmy o to czy w toku dotychczasowych ustaleń udało się postawić jakąś wstępną hipotezę, dotyczącą powodów tej tragedii, lub czy jakieś scenariusze zostały już wykluczone.

Na aktualnym etapie badania nie mamy takich informacji do opublikowania. Jeśli zostaną dokonane konkretne ustalenia, będą opublikowane w raporcie wstępnym na naszej stronie internetowej - odpowiada Bogusław Trela, przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

 

Prace komisji dzielą się na kilka etapów. Pokrótce opisał je dla nas szef instytucji.

 

PIERWSZE GODZINY/DNI

  • Powiadomienie/rozpoczęcie badania
  • Przybycie na miejsce wypadku zespołu osób prowadzących badanie zdarzenia (łącznie z pełnomocnymi przedstawicielami i doradcami z innych krajów)
  • Badanie na miejscu zdarzenia: zabezpieczanie i gromadzenie dowodów

 

PIERWSZE TYGODNIE/MIESIĄCE

  • Odczyt i weryfikacja zapisów rejestratorów pokładowych (czarnych skrzynek)
  • Gromadzenie i weryfikacja informacji faktograficznych
  • Udostępnianie informacji faktograficznych przez organ ds. badania zdarzeń lotniczych
  • Dodatkowe oceny techniczne, badania i/lub analizy

 

PIERWSZY ROK I PÓŹNIEJ

  • Oświadczenie/raport tymczasowy publikowany rok po zdarzeniu
  • Publikacja raportu końcowego na temat okoliczności i przyczyn wypadku. Publikacja zaleceń dotyczących bezpieczeństwa aby zapobiec przyszłym wypadkom i uzyskać dalszą poprawę bezpieczeństwa lotniczego.

 

Jak zatem widać, na poznanie przyczyn wystąpienia tej tragedii możemy czekać długimi miesiącami. Specjaliści sugerują jednak, by nie wysuwać pochopnych hipotez. To dlaczego doszło do wypadku, wyjaśni szczegółowa i wnikliwa ekspertyza.

 


 

UWAGA!

 

W związku z wypadkiem samolotu, Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej poszukuje wszelkich nagrań z kamer monitoringu domowego lub przemysłowego, które być może zarejestrowały lot samolotu tuż przed zdarzeniem. Nagrania nawet nie najlepszej jakości mogą pomóc w wyjaśnieniu przyczyn tego zdarzenia.


Osoby które dysponują takim nagraniem proszone są o kontakt z Aeroklubem Ziemi Piotrkowskiej (44 647 74 73 / aeroklub@azp.com.pl) lub z naszą redakcją (511 292 920 / kontakt@epiotrkow.pl).

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (21)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wiesniak ~wiesniak (Gość)08.09.2022 15:20

Z tego co wiem to ten typ samolotu nie posiada rejestratora parametrow lotu.

30


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat