Rozprza walczy o poprawę jakości powietrza

Tydzień TrybunalskiRegion Niedziela, 21 lutego 202149
Program wymiany pieców z gminnym dofinansowaniem – to pomysł władz gminy Rozprza na poprawę jakości powietrza i zmniejszenie ilości smogu, wydobywającego się z kominów. Przez trzy lata mieszkańcy otrzymaliby możliwość ubiegania się o zwrot części kosztów wymiany pieców.
Fot. Ion Ceban / pexels.com Fot. Ion Ceban / pexels.com

Pomysł wdrożenia programu zostanie przedstawiony radnym, ale już spotkał się z entuzjazmem części mieszkańców. Jak wyjaśnia nam wójt Rozprzy, Janusz Jędrzejczyk – całość miałaby obowiązywać przez trzy lata, bo nie każdego stać na wymianę pieca już teraz. A przez trzy lata można się już do takiej wymiany przygotować finansowo. Gmina chce też pomóc w sfinansowaniu części takiego zakupu – dodaje wójt Jędrzejczyk.

 

Projekt zakłada dotacje w wysokości 3 tysięcy złotych, które trafiłyby do tych gospodarstw, w których stare i niespełniające obecnych norm kotły ustąpiłyby miejsca nowym piecom. - Chcemy ograniczyć liczbę tak zwanych „kopciuchów”. Niestety nasz kraj nie prezentuje się dobrze na mapie Europy, gdy popatrzymy na ilość pyłów, jakie unoszą się nad miastami. Także jako województwo i gmina nie prezentujemy się pod tym względem najlepiej. Dlatego w trosce o nasze wspólne zdrowie, o to czym oddychamy, chcemy taki program zrealizować – dodaje wójt.

 

Władze gminy Rozprza chcą przeznaczyć na refundację części kosztów wymiany pieców pół miliona złotych. Pieniądze mają pochodzić z oszczędności przy realizowanych i zaplanowanych na najbliższe miesiące inwestycji. - Nie chcemy na ten cel zaciągać kredytów. Myślę, że jesteśmy w stanie wygospodarować taką kwotę – mówi wójt Janusz Jędrzejczyk. I jak dodaje – regulamin programu jest już prawie gotowy, ale chcemy go skonsultować jeszcze z naszymi radnymi. Mam nadzieję, że w marcu uda nam się przyjąć stosowną uchwałę. Dzięki temu w kwietniu i maju mielibyśmy czas na przyjmowanie wniosków. Chcielibyśmy, by do listopada nastąpiła wymiana kotłów u mieszkańców gminy i rozliczenie dotacji, czyli wspominanych 3 tysięcy złotych.

 

Takie rozłożenie programu w kalendarzu sprawiłoby, że ilość starych pieców przed kolejnym sezonem grzewczym uległaby zmniejszeniu. Z kolei rozłożenie pomysłu na trzy lata umożliwiłoby zaplanowanie wymiany kotła także w tych gospodarstwach, gdzie liczona jest każda wydawana złotówka. A możliwość otrzymania od gminy kwoty kilku tysięcy złotych może przekonać do wymiany także tych mieszkańców ze skromniejszym portfelem. A jest jeszcze jeden argument przemawiający za wymianą starego pieca na nowy. To generowany przez „kopciuchy” smog, czyli cząsteczki pyłu. Są one na tyle duże, że do ich powierzchni przylegają m.in. wirusy, w tym także Sars-Cov-2 czyli odpowiedzialny za pandemię koronawirus Covid-19. - To właśnie kolejny element, na który chcemy zwracać uwagę mieszkańców. W końcu powietrze mamy jedno, wspólne. I wspólnie powinniśmy też o nie zadbać. Dlatego mam nadzieję, że mieszkańcy przemyślą sobie wszystkie za i przeciw – konkluduje wójt. Być może znajdą się też lokalni producenci pieców grzewczych, którzy w dbałości o jakość powietrza zaproponują mieszkańcom gminy Rozprza dodatkowy rabat?

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

5


Komentarze (49)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_1234 ~gość_1234 (Gość)21.02.2021 13:13

Mieszkaniec gminy po wymianie pieca na ekologiczny nie pali już śmieci w piecu...Bo pali je w beczce ....

12


gość_gwałt mozgowy ~gość_gwałt mozgowy (Gość)21.02.2021 13:01

Wójt mówi że palenie w kopciuchach powoduje rozprzestrzenianie się pandemi. Wstyd na powiat, ta sama logika uni Europejskiej, że ślimak to ryba

51


LOŚĆ ~LOŚĆ (Gość)21.02.2021 12:02

Najbardziej zabija to czego nie widać. Nie czas zmienić temat rzekomego smogu na inny??? Może napiszecie coś o niezdrowej żywności, bo to ona nas truje, zabija.

40


Kazik ~Kazik (Gość)21.02.2021 10:34

Zdjęcie propagandowe jak widać gdzie taki dym skoro przemysłu żadnego nie ma w powiecie piotrkowski..
Gaz też truje i to bardziej a co do pieców węglowych jaki jest sens kupować piec na groszek bo ani to eko nie jest i redaktor chyba nie miał okazji wąchać smrodu spalanego groszku a d tego taki piec trzeba umieć właściwie ustawić a to mało kto potrafi. Ja u siebie mam zwykły piec ale u mnie dymu jest niewiele bo w piecu trzeba umieć palić taka jest prawda a zwykle jest tak ,że ludzie rozpalają sypia węgla do oporu i cała droga zadymiona.
Miałem okazje oglądać różne piece i te prywatne pomysły i doszedłem do wniosku ,ze zrobię własnej konstrukcji lepszy od tych bubli w sprzedaży . . Trzeba umieć palić piec tak ustawic by przy małej ilości paliwa dał najwięcej ciepła a to jest już wyższa sztuka

34


gość_mason ryt niechciki ~gość_mason ryt niechciki (Gość)21.02.2021 10:12

W Niechciach na razie git

30


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat