Rozprza: 3 tys. złotych dla gospodarstwa

Poniedziałek, 14 lutego 202221
3 tysiące złotych może otrzymać każde gospodarstwo domowe na wymianę pieca w gminie Rozprza. Program dopłat już ruszył, a wnioski można składać do końca kwietnia.
Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Program dopłat do wymiany pieca wystartował w gminie w ubiegłym roku. Wówczas na ten cel wydano około pół miliona złotych. 

Pomysł na ten program powstał, podczas tworzenia strategii rozwoju gminy. Określiliśmy w niej, że priorytetem jest stworzenie w naszej gminie dobrego, atrakcyjnego i bezpiecznego miejsca do życia. Jednym z elementów tych działań jest właśnie dbałość o powietrze, jakim oddychamy. Właśnie w tym celu wygospodarowaliśmy środki, dzięki którym pomagamy mieszkańcom w wymianie tzw. kopciuchów - mówi Janusz Jędrzejczyk, wójt gminy Rozprza. 

 

Już w ubiegłym roku mieszkańcy byli bardzo zainteresowani pozyskiwaniem tych pieniędzy. W tym roku jest podobnie. 

Program odbywa się na zasadzie refundacji. Mieszkaniec musi sam wyłożyć pieniądze, wykonać inwestycję, a następnie my zwracamy 3 tysiące złotych - mówi Michał Tokarski, odpowiedzialny w gminie za realizację programu. - Zgodnie z wytycznymi krajowymi w tym roku zaprzestaliśmy dofinansowania do pieców węglowych. Z paliw stałych dotację można otrzymać wyłącznie na pellet drzewny - dodaje. 

Wnioski można składać do końca kwietnia, a rozliczenia należy dokonać do końca listopada. Do wniosku należy załącznik potwierdzenie aktu własności nieruchomości oraz zdjęcie starego pieca. 

Po realizacji inwestycji, w ciągu dwóch tygodni mieszkaniec przedstawia nam zapłaconą fakturę, zdjęcia nowego pieca oraz certyfikat, że jest to kocioł ekologiczny. Na tym jego rola się kończy, a my w ciągu dwóch tygodni wypłacamy dotację - podsumowuje Michał Tokarski. 


Zainteresował temat?

2

4


Zobacz również

Komentarze (21)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Olimpia ~Olimpia (Gość)15.02.2022 08:21

Wójt nie dba o gminę , sam wziął kolegę na zastępcę a teraz sekretarz jeszcze osobę z Moszczenicy.
Czy ta gmina kiedyś się obudzi, ike będziemy zatrudniać ludzi z innych gmin a to z naszych podatków

92


alina ~alina (Gość)14.02.2022 14:34

3 tys zl to na co ? wymiana kotła na ekogroszek 5 klasy to 11-18 tys + robocizna i inne koszty w przyszłosci , gaz ,poma ciepła 25-60 tys zł i jak to ma sfinansować moja babcia /1700 zł/ emerytury ? jak chcą niech sfinansują całości ,babcia zakładała piec 9 lat temu zgodnie z uwczesnymi przepisami

165


Paweł ~Paweł (Gość)16.02.2022 10:17

Trzeba docenić że gmina działa. Sąsiednia przecudna moja kochana gmina Sulejów od wielu lat nie ma żadnych dotacji ani na oczyszczalnie, fotowoltaikę czy piece. Nic i kropka. Ale za to mapy piękny mostek nad Pilicą i za chwilę promenadę na bulwarach...
Aż krzykniemy z radością "O Boże jak tu pięknie...."

20


goœć_ ~goœć_ (Gość)15.02.2022 12:02

Jak wójt ma dbać o gminę jeśli jest z Piotrkowa a i na nowego sekretarza zatrudnił osobę , która gminy nie zna. Kobieta z Moszczenicy ma reprezentować nas?

51


Wertykulacja ~Wertykulacja (Gość)14.02.2022 20:32

Dotacja do odbioru w Rozprzy czy jak fotowoltaika w Budziszewicach?
PS
We Woli dają 5 tysięcy. Porzadniejsza gmina.

84


Anoninumus ~Anoninumus (Gość)14.02.2022 20:02

Trochę z gminy, trochę z WFOŚIGW, trochę z ulgi termomodernizacyjnej.. ludzie trzeba trochę myśleć, a nie "co to 3 tysiące.."!

102


goœć_obserwator ~goœć_obserwator (Gość)14.02.2022 19:56

Jak by głupota urzędnicza miała skrzydła to by odleciała wymienić piec węglowy na węglowy po co to ktoś na tym ma niezły zarobek po drugie ceny pieca przeciętnie to 10 tys. i kogo na to stać ale taki piec nigdy się nie zwróci kosztami musiał by pracować co najmniej 50 lat.
Ja nie mam zamiaru kupować nowego jak co pojedzie sie z rysunkiem firma wytnie laserowo blachy i sam pospawam według swojego pomysłu gdyż te nowe wynalazki oglądałem i nie jest to co powinno być.
Najważniejsza sprawa to trzeba umieć palić to i ze zwykłego pieca dymu nie ma a do tego można mało węgla spalić by osiągnąć zamierzoną temperaturę na piecu. Ktoś kto ten durny program wymyślił jest ma coś nie tak z głową i do tego cwaniactwo wyłoż kasę to ci oddamy a ja urzędnikom nie ufam znajomy ma założoną fotowoltaikę za sporą sumę pomimo upływu dwóch lat od uruchomienia do dziś dopłaty nie dostał bo ciągle coś urzędnikom nie pasuje ostatnio wymyślili ,że nie tak jest podłączone jak powinno być .
Firma prawidłowo podłączyła jednak według urzędników ma być podłączone nieprawidłowo to wtedy dostanie dopłatę. ja wątpię czy tą dopłatę znajomy dostanie .
Panele wiatraki to jedno wielkie oszustwo ma na celu wyłudzenie kasy od naiwnych bo to my zapłacimy z własnej kieszeni za wszystko.
Dla przykładu Szwecja prawie 70 % energii z OZE i i ostatnio kupowali od nas prąd z węgla bo tak odnawialna energia jest niestabilna. Czeka nas katastrofa sieci państwowych nie pomogą panele i wiatraki

84


Bobo ~Bobo (Gość)14.02.2022 17:31

Fajnie dofinansowanie na piec na pellet co kosztuje tyle lub więcej niż dobry eco groszek. Do tego by dostać te 3 tys trzeba wszystko brać na fakturę i robocizna też wjedzie drożej. Do tego tani pellet robiony jest ze wszystkiego i słabo to grzeje. Plus to, że nie ma tyle popiołu i wygoda.
Dziwne też, że drzewo to nie ekologiczy opał a pellet czyli sprasowane trociny i inne rzeczy to już jest eco.

91


Awer ~Awer (Gość)14.02.2022 13:17

Nie niech mi państwo zapewni opał do końca życia to wymienię sam pięć nawet na uran

72


Władymir ~Władymir (Gość)14.02.2022 15:20

Wszyscy na gaz i uraaaaaaaaaa!

41


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat