Program dopłat do wymiany pieca wystartował w gminie w ubiegłym roku. Wówczas na ten cel wydano około pół miliona złotych.
Pomysł na ten program powstał, podczas tworzenia strategii rozwoju gminy. Określiliśmy w niej, że priorytetem jest stworzenie w naszej gminie dobrego, atrakcyjnego i bezpiecznego miejsca do życia. Jednym z elementów tych działań jest właśnie dbałość o powietrze, jakim oddychamy. Właśnie w tym celu wygospodarowaliśmy środki, dzięki którym pomagamy mieszkańcom w wymianie tzw. kopciuchów - mówi Janusz Jędrzejczyk, wójt gminy Rozprza.
Już w ubiegłym roku mieszkańcy byli bardzo zainteresowani pozyskiwaniem tych pieniędzy. W tym roku jest podobnie.
Program odbywa się na zasadzie refundacji. Mieszkaniec musi sam wyłożyć pieniądze, wykonać inwestycję, a następnie my zwracamy 3 tysiące złotych - mówi Michał Tokarski, odpowiedzialny w gminie za realizację programu. - Zgodnie z wytycznymi krajowymi w tym roku zaprzestaliśmy dofinansowania do pieców węglowych. Z paliw stałych dotację można otrzymać wyłącznie na pellet drzewny - dodaje.
Wnioski można składać do końca kwietnia, a rozliczenia należy dokonać do końca listopada. Do wniosku należy załącznik potwierdzenie aktu własności nieruchomości oraz zdjęcie starego pieca.
Po realizacji inwestycji, w ciągu dwóch tygodni mieszkaniec przedstawia nam zapłaconą fakturę, zdjęcia nowego pieca oraz certyfikat, że jest to kocioł ekologiczny. Na tym jego rola się kończy, a my w ciągu dwóch tygodni wypłacamy dotację - podsumowuje Michał Tokarski.