Piotrków przechodzi z węgla na gaz!

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 08 lutego 202182
Piotrkowskie ciepłownictwo do końca 2022 przejdzie z węgla na gaz. Inwestycja pochłonie miliony złotych, ale jednocześnie wpłynie na poprawę jakości powietrza w mieście. O aktualnym etapie zaplanowanej na dwa najbliższe lata inwestycji rozmawialiśmy z Markiem Krawczyński, prezesem spółki Elektrociepłownia Piotrków Trybunalski.
fot. materiały prasowe Elektrociepłownia Piotrków fot. materiały prasowe Elektrociepłownia Piotrków

 

Decyzja w sprawie budowy nowych ciepłowni na gaz zapadła już w 2019 roku. - Była zrobiona analiza na zamówienie prezydenta. Z niej wynikało, że najlepszy będzie gaz. To również paliwo kopalniane i w wyniku jego spalania powstają gazy cieplarniane, ale jest znacznie bardziej ekologiczne – mówi prezes Krawczyński.

Inną rozważaną opcją było pozostanie przy węglu, a kolejną wdrożenie geotermii. Jednak instalacje węglowe są znacznie droższe od gazowych, a druga możliwość okazała się wręcz niemożliwa do realizacji.

- Jeden kocioł węglowy taki jakiego potrzebujemy, to koszt nawet 20 mln złotych netto. Natomiast kocioł gazowy to 2,5 mln złotych i dodatkowo znikają koszty związane z ochroną środowiska – tłumaczy prezes spółki Elektrociepłownia Piotrków.

Tych kotłów będzie łącznie pięć – cztery o mocy 20 MW oraz jeden o mocy 10-12 MW.- To jest robione dla bezpieczeństwa i przy jakiejkolwiek awarii ten dodatkowy kocioł zapewni ciągłość pracy – wyjaśnia Marek Krawczyński.

Według uzyskanych informacji, zostaną wybudowane dwie całkowicie nowe ciepłownie – przy ulicach Rolniczej oraz Orlej. Nie wiadomo do końca jaka przyszłość czeka istniejące budynki, ale na pewno znikną hałdy magazynowanego węgla, którego w dniu nagrywania naszej rozmowy leżało 11 tys. ton. Roczne zużycie paliwa w piotrkowskich ciepłowniach sięga 40 – 45 tys. ton w ciągu roku, ale w zimniejszych latach potrafiło przekroczyć 50 tys. ton.

Ekologia

Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że przy spaleniu jednej tony węgla powstaje około 2. ton dwutlenku węgla, który zanieczyszcza powietrze, a dodatkowo za jego emisję trzeba zapłacić.

- Przy przejściu na gaz zmniejszymy emisję gazów cieplarnianych o 50%. Zlikwidujemy też w ogóle emisję metali ciężkich, które są w węglu i nawet czterokrotnie zmniejszymy ilość powstającej siarki – informuje Marek Krawczyński.

Skończy się również emitowanie pyłów zawieszonych: PM 2,5 oraz PM 10. - Dzięki temu powinna nastąpić znaczna poprawa jakości powietrza w Piotrkowie. Choć trzeba przypomnieć, że większość zanieczyszczeń tworzą odbiorcy indywidualni, bo różnie bywa u nich z jakością paliwa, a nasz węgiel pochodzi tylko z polskich kopalni i jest zawsze badany – zaznacza prezes Elektrociepłowni Piotrków.

Przebieg inwestycji

Inwestycja w modernizację ciepłownictwa już wystartowała – w jej wyniku spółka będzie produkowała oprócz ciepła także energię elektryczną. Koszt całości to około 55 mln złotych.

- Został rozstrzygnięty przetarg na wykonanie dokumentacji, dotyczący budowy nowych kotłowni przy ul. Orlej i ul. Rolniczej. Sądzę, że do czerwca będziemy mieli wydane pozwolenia na ich budowę. W tym roku, jeśli tylko otrzymamy dotację, chcemy wybrać kontrahenta na budowę obu ciepłowni. Całość inwestycji chcemy zakończyć do końca 2022 roku – mówi prezes Krawczyński.

Spółka wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie budowy ciepłowni do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach Funduszy Norweskich oraz o pożyczkę z NFOŚ na uzupełnienie wkładu własnego.

Miasto już pozyskało dofinansowanie w wysokości 40% na budowę kogeneracji i przygotowuje specyfikację przetargu na jej budowę. - Dzięki temu będziemy produkować energię na poziomie do 9,5 MW. Dodam, że wszystkie instytucje miejskie wraz z oświetleniem, to zużycie maksymalne rzędu 4,5 MW – mówi prezes Elektrociepłowni Piotrków.

Polska Spółka Gazownicza zbuduje także nowy gazociąg przesyłowy w Piotrkowie. - Powstanie on pomiędzy ulicami Rolniczą oraz Orlą i będzie przebiegał wzdłuż torów kolejowych.

- Będziemy większym odbiorcą gazu niż wszyscy odbiorcy indywidualni z Piotrkowa razem wzięci. – mówi prezes Elektrociepłowni Piotrków.

 

Czy czekają nas podwyżki?

- Na produkcji ciepła w Polsce się nie zarabia. To nie jest tak, że my sobie po prostu ustalamy cenę – procedowanie taryfy, czyli rocznej ceny ciepła, trwa 2-3 miesiące. Trzeba przygotować stos dokumentów, które są potem dokładnie przez Urząd Regulacji Energetyki sprawdzane i my musimy się do pewnych reguł gry dostosować – mówi Marek Krawczyński.

Na ostateczną cenę ciepła dotychczas wpływ miały: koszt wykorzystanego paliwa, opłaty za emisję dwutlenku węgla, które przewyższają już cenę samego surowca, a także koszty pracownicze, remontowe, czynsz za dzierżawę kotłów od miasta i inne koszty.

O ile większość kosztów przy przejściu na gaz ulegnie zmniejszeniu, to nie da się wiele powiedzieć o głównej składowej ceny, czyli wartości samego gazu. Jest ona uzależniona od rynków światowych, a dodatkowo nieznany jest kierunek, z którego będziemy gaz kupować. Dlatego dziś trudno prognozować jak kształtować będą się ceny ciepła w Piotrkowie po zmianie paliwa.

 


Zainteresował temat?

12

6


Zobacz również

Komentarze (82)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_piotrkowianin ~gość_piotrkowianin (Gość)08.02.2021 16:26

Dlaczego nie napiszecie co dzisiaj się działo na drogach i chodnikach, źe zima znowu zaskoczyła służby tylko mydlicie ludziom oczy tym co będzie za dwa lata jesteście zakłamanym portalem ma smyczy u włodarzy miasta.

50


gość_ep ~gość_ep (Gość)08.02.2021 16:24

Super, za dwa lata będą się latarnie świecić

20


gość_pytam ~gość_pytam (Gość)08.02.2021 15:03

Kiedy zwróci się inwestycja?

20


gość_władzio ~gość_władzio (Gość)08.02.2021 14:51

A węgiel Niemcom oddamy

30


Hmmm ~Hmmm (Gość)08.02.2021 13:03

A mój sąsiad całe lato zwoził meble i panele ze śmietników, a teraz je pali. Z tego co widzę, nie tylko on, ale i sporo ludzi w całym mieście pali w piecach kaloszami -czasami tak kopcą, że nie da się przejść. Gdzie są kontrole???

50


Vinegar ~Vinegar (Gość)08.02.2021 14:19

to znaczy że Piotkowa dotchła rewolucja energetyczna

30


EP97300 ~EP97300 (Gość)08.02.2021 10:16

A kiedy prezes Krawczyński, urodzony 20.04.1951 r., przechodzi na emeryturę?
https://www.bip.piotrkow.pl/upload/20160509130341s4b0hdremgyo.pdf

82


gość_stachu ~gość_stachu (Gość)08.02.2021 13:51

Ciekawe kiedy napiszą że przechodzi z gazu na wodę

10


gość_stachu ~gość_stachu (Gość)08.02.2021 13:50

Ciekawe kiedy napiszą że przechodzi z gazu na wodę

10


karol ~karol (Gość)08.02.2021 13:37

Super ! Będzie dwa razy drożej !

70


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat