Advertisement

Kto boi się wilka, do lasu nie chodzi

Strefa FM Piątek, 31 marca 2023145
Czy boi się Pan referendum? To pytanie padło dziś (31.03.2023) na antenie radia Strefa FM w programie "O tym się mówi", którego gościem był prezydent Krzysztof Chojniak.
Kto boi się wilka, do lasu nie chodzi

 

 

Kto się boi wilka, do lasu nie chodzi. Tego rodzaju wydarzenia są wpisane w działalność publiczną  -  tak argumentował na antenie radia Strefa FM swoje podejście do inicjatywy referendalnej Krzysztof Chojniak. - Nie boję się i z przykrością muszę powiedzieć, że tutaj instrumenty, mechanizmy demokratyczne wykorzystywane są dla osiągnięcia partykularnych, politycznych celów. Są podszyte często nieprawdziwymi informacjami. Jestem za wszelkimi mechanizmami demokratycznymi i to szanuję, pod warunkiem, że opierają się one na prawdzie i rzetelnych informacjach, a w tym przypadku z takimi sytuacjami nie mamy do czynienia. I co najgorsze, te osoby, które inspirują referendum, czy stoją za nim, chcąc osiągnąć własne cele, próbują wykorzystać pieniądze publiczne. Mam na myśli tutaj koszty przeprowadzenia referendum.

 

Czy ma sobie coś do zarzucenia?

 

Niewątpliwie mogę sobie zarzucić, że jak dotychczas nie udało mi się spowodować, aby ci którzy stoją za referendum, wreszcie otworzyli się na rzetelne, prawdziwe informacje i przestali posługiwać się półprawdami, niepełnymi informacjami wprowadzającymi ludzi w błąd. Podaje się informacje albo niepełne, absolutnie nierzetelne, wręcz czasami kłamliwe, które w moim odczuciu wynikają nie tylko z braku kompetencji, ale  co gorsze z planowych działań, aby siać zamęt, wzbudzić u ludzi niepokój i aby wyrobić przekonanie o sytuacji, która nas otacza - innej niż ma to miejsce w rzeczywistości - dodaje prezydent.

 

Jego zdaniem wykorzystano sprytnie moment, kiedy w całym kraju mieliśmy do czynienia z trudną sytuacją i zamieszaniem wywołanym zmianami cen ciepła systemowego.

 

Próbowano mnie obarczyć winą za tę sytuację, a przecież prezydent żadnego miasta nie ma wpływu na ceny gazu, węgla, energii elektrycznej i opłat za emisję CO2. Kiedy ten argument został wytrącony zmianą ustawy, sięgnięto po inne argumenty o rzekomym zadłużeniu miasta.

 

W rozmowie z Beatą Hołubowicz-Stachaczyk prezydent Piotrkowa, zaprzeczając rozpowszechnianej przez  grupę referendalną informacji o złej kondycji finansowej miasta, powoływał się na listę opublikowaną przez Regionalną Izbę Obrachunkową, pokazującą poziom zadłużenia samorządów w stosunku do dochodów.

 

Piotrków Trybunalski ma 18%, Łódź ponad 70%, Ujazd blisko 50%, Skierniewice prawie 49%, a Uniejów - 94% - wyliczał Chojniak.

W ciągu ostatnich dwóch lat miasto nie zaciągnęło żadnego kredytu.

Powtórzę jeszcze raz. Jako Piotrków Trybunalski nie zaciągnęliśmy ani złotówki kredytu. Mało tego, obniżyliśmy zadłużenie o blisko 30 milionów złotych. Te apele są co najmniej niedorzeczne i trudno traktować tych ludzi, którzy są autorami takich informacji poważnie. 

Zdaniem Krzysztofa Chojniaka takie działanie - zwłaszcza, jeżeli robione jest to świadomie - świadczy o braku szacunku do mieszkańców. Jako przykład dezinformacji podał apel przekazany mu podczas protestu, który zawierał nieprawdziwe dane, dotyczące wysokości zadłużenia miasta.

 

Sądzą, że ludzie nie będą w stanie dotrzeć do informacji i kupią wszystko, a tak nie jest, bo człowiek ma pragnienie prawdy. I są na szczęście jeszcze inne miejsca, gdzie informacja rzetelna jest przedstawiona.

 Całą rozmowę można odsłuchać na stronie radia Strefa FM , w podcastach audycji "O tym się mówi".


Zainteresował temat?

11

16


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (145)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

suweren ~suweren (Gość)04.04.2023 21:57

Będzie referendum - mieszkańcy zdecydują. Takie są prawa demokracji.

50


Ja123 ~Ja123 (Gość)01.04.2023 23:18

Jestem zagorzałą przeciwniczką obecnie urzędującego prezydenta, ale szkoda czasu i publicznych pieniędzy na referendum. Czy nie lepiej skupić się na przyszłości? Na rozwoju miasta bez tego bogobojnego pana, co tylko umie przecinać wstążki na świeżo załatanych ulicach, a resztę roboty powierza Maryjce i i swoim przydupasom.
Naprawdę olać go i zacząć myśleć, jak nadgonić te lata, które zmarnował!

411


Juzek ~Juzek (Gość)31.03.2023 20:35

Dobry Boże a nasz panie, uchowaj Piotrkuw od Platformy

821


go?ć_piotrkowianka ~go?ć_piotrkowianka (Gość)03.04.2023 21:16

Powiem tak: nie zanoszę gorzkich żali wobec pana prezydenta miasta ani jego totumfackich, ale uważam, że referendum jest potrzebne. Dlatego, żeby się przekonać, kogo mieszczanie trybunalskiego grodu chcą mieć u władzy: czy przyspawanych od dekad do stołków urzędasów i radnych, czy też wolą świeży, młody narybek, który poprowadzi to miasto ku przyszłości.

100


goœć_. ~goœć_. (Gość)03.04.2023 16:09

Precz malkontenci od naszego prezydenta.Lepszego Piotrków mieć nie będzie

013


go?ć_ala ~go?ć_ala (Gość)03.04.2023 15:46

Z tego co wiem z przecieków, że bardzo dużo ludzi podawało fałszywe PESELE i wpisywali się ludzie spoza Piotrkowa. No cóż, szkoda, ale może się uda jeszcze uzupełnić, a może się załapiemy. Ja się nie wpisałam, bo do mnie referendarze nie przyszli, ale jeśli będzie referendum, to możecie liczyć na mój głos.

63


dość Chojniaka ~dość Chojniaka (Gość)03.04.2023 14:01

Odejdź ,daj szanse na na rozwój temu miastu.

92


hue ~hue (Gość)03.04.2023 14:21

Zmiana tytułu "Kto zna prezydenta Piotrkowa, ten się w cyrku nie śmieje"

70


goœć_janek ~goœć_janek (Gość)02.04.2023 23:06

Referendum jest zawsze sprawą polityczną. Ale rządzący sami powinni się uderzyć w piersi... Dlaczego ludzie boją się wypowiadać? Dlaczego nie protestują? Czemu boją się wypowiadać? Dlatego, żę władza pamięta i skrzętnie wykorzystuje wszelkie wypowiedzi, żeby czarne owce eliminować. Choćby i miały rację. Przy okazji nowych wyborów zacznie się podawanie ręki i życzliwe uśmiechy. I do korzystnego rezultatu wszystko będzie cacy. A potem? A potem "nie znam cię, idź precz!!!!! Tak to działa.... Czy jest ktoś lepszy, nie wiem. Ale wiem, że władza demoralizuje. Czas wrócić do prawdziwej pracy i zostawić rządzenie. Zwłaszcza że dużo coś takich co utyskują na rezultaty obecnie rządzących.

54


rataj ~rataj (Gość)02.04.2023 21:48

Szkoda "zachodu". Piotrkowianie mają takiego prezydenta, na jakiego zasługują. Kochają Go, wielbią, modlą się i proszą Boga żeby Go tylko utrzymał na stołku. A inżynier - nauczyciel? Nie mając absolutnie żadnego pomysłu na jakikolwiek rozwój tego, pożal się Boże miasta, trwa na stanowisku dbając wszakże o to, żeby czasem nie brać bezpośrednio na siebie za dużo odpowiedzialności. Można sprawdzić w zakresie czynności, co osobiście On nadzoruje i za co odpowiada. Zdziwicie się niewątpliwie. Wie, że nic mądrego nie wymyśli, więc skupił wysiłki na przetrwaniu na stanowisku. I to jedno Mu się doskonale udaje. Szacun - Panie Prezydencie!

82


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat