Koniec problemów z wodą w gminie Sulejów

Region Niedziela, 17 maja 202040
Nowoczesne ujęcie wody w Uszczynie - na realizację tej inwestycji czekają przede wszystkim mieszkańcy zachodniej części gminy. Obecnie korzystają m.in. z wody dostarczanej z piotrkowskiego ujęcia, ale z powodu suszy i szybkiego rozwoju osiedli mieszkaniowych w tej części gminy, okresowo występuje niedobór wody. W Urzędzie Miejskim trwają intensywne prace, podpisano już umowę z projektantem nowego ujęcia wody w Uszczynie.
fot.: UM Sulejów fot.: UM Sulejów

Po przeprowadzeniu badań, okazało się, że tamtejsze ujęcia, do tej pory uważane za niezdatne do użycia, są bardzo wydajne. – Do niedawna nasza wiedza była taka, że w Uszczynie jest odwiert o głębokości 700 m, ale woda ma 32 st. C i nie nadaje się do picia – mówi burmistrz Wojciech Ostrowski. Dzięki współpracy z przedstawicielami Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego okazało się, że woda jest i to dobra. Geolodzy sporządzili „Ocenę możliwości wykonania nowego ujęcia wód podziemnych w zachodniej części gminy”. Czytamy w niej, że w zachodniej części gminy, w rejonie Uszczyna, występuje 7 studni wierconych, aktualnie nieczynnych. Wykonano je w latach 1978 – 1989 i miały być podstawowymi ujęciami wody dla Piotrkowa Trybunalskiego. Próbne pompowania wykonano w studni nr 5, ponieważ jako jedyna nie leżała na gruncie prywatnym. Ujęcie nie było eksploatowane od czasu jego wykonania w latach 1979/80, ale studnia zachowała wysoką wydajność. – Gdybyśmy mieli tę wiedzę wcześniej, już dawno problem byłby rozwiązany – tłumaczy burmistrz. – Niestety, żadne dokumenty, będące w posiadaniu urzędników na to nie wskazywały, a strategia rozwoju gminy od 2006 r. zakładała dostarczanie wody za pomocą ujęcia „Barbara” – dodaje W. Ostrowski.


Pracownicy Instytutu również przeanalizowali archiwalne materiały geologiczne, hydrologiczne i sozologiczne. – W ten sposób chcieli sprawdzić, czy wody nie ma w innych miejscach. Po drugiej stronie Luciąży – może w Kole, Witowie, może w Zalesicach. Badacze szybko odkryli jednak, że istnieją odwierty w Uszczynie, a na głębokości 300 metrów powinna być woda – mówi włodarz gminy.


Próbne pompowania potwierdziły informacje geologów. Badania laboratoryjne wykazały, że woda jest dobrej jakości i mieszkańcy mogliby z niej korzystać. Surowa powinna podlegać procesom uzdatniania, m.in. odżelazieniu i odmangannieniu. Studnia nr 5 posiada wiele walorów m.in.: wysoką wartość zatwierdzonych zasobów eksploatacyjnych – 470 m3 dla ujęcia górnokredowego, niemal nieograniczoną żywotność studni górnokredowych, dzięki temu, że są to otwory bezfiltrowe, wysoką wydajność otworową – do 210 m3/h, dobrą jakość wód wymagającą jedynie prostego uzdatniania. Po dokonaniu tego odkrycia, niezwłocznie przystąpiono do prac.


Zgodnie z obowiązującym prawem najpierw ogłoszono postępowanie przetargowe dot. wykonania dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z uzyskaniem wszystkich decyzji zezwalających na budowę obiektu kubaturowego ujęcia wody wraz ze stacją uzdatniania wody i infrastrukturą wewnętrzną i zewnętrzną. Umowa z przedstawicielami firmy, którzy wykonają projekty, została podpisana 28 kwietnia 2020, a zaledwie kilka dni później (5 maja) burmistrz i dyrektor Miejskiego Zarządu Komunalnego w Sulejowie pojechali do Sieradza, by obejrzeć tam nowoczesne ujęcie wody, wykonane właśnie przez pracowników wspomnianej firmy. To, które powstanie w Uszczynie może być bardzo podobne. Obiekt w Sieradzu został zaprojektowany wg technologii opracowanej i stosowanej w krajach skandynawskich i coraz częściej również w Polsce. Ujęcie jest bezobsługowe i bezawaryjne, dzięki nowoczesnej elektronice, która jest stosowana do nadzoru całego procesu uzyskania wody, filtracji i alarmowania o przekroczeniu parametrów. Jak działa takie ujęcie?


Odwiert o wydajności 220 m3/h (taką ilość wody dzisiaj pozyskuje się z ujęcia „Barbara” w Sulejowie) jest zakończony pompą wraz z silnikiem.
Pompa przekazuje wodę do filtrów, które zmniejszają w niej zbyt dużą ilość żelaza i manganu. Filtry wypełnione są specjalnym piaskiem, który oczyszcza wodę w sposób ekologiczny, jedynie przy udziale powietrza, bez użycia środków chemicznych. Piasek jest czyszczony wodą w osobnym zbiorniku.


Oczyszczona woda znajduje się na górze filtrów i na zasadzie naczyń połączonych przechodzi do zbiorników wody.


Prezes firmy AWP Nordic Products, która wygrała przetarg na projektowanie ujęcia wody w Uszczynie, uważa, że jeżeli decyzje administracyjne i wszelkie pozwolenia zostaną uzyskane bezzwłocznie, to realizacja projektu nie przekroczy 9 miesięcy.


Burmistrz Sulejowa zapewniał wielokrotnie, że będzie robił wszystko, aby czas realizacji ujęcia wody w Uszczynie skrócić do minimum. Całkowity koszt budowy wyniesie około 4 mln zł, a nowe ujęcie zapewni wodę w całej zachodniej części gminy Sulejów, również w Uszczynie, Poniatowie, Zalesicach, Kole, Nowej Wsi i Barkowicach Mokrych.


Odpowiedź na najważniejsze pytanie – kiedy popłynie z niego woda brzmi: najwcześniej za rok, najpóźniej za 2 lata.
Równocześnie cały czas trwają remonty nie tylko sieci, ale również poszczególnych studni, np. wymiana pomp. Obecnie pracownicy Miejskiego Zakładu Komunalnego planują kolejne prace w obrębie ujęcia „Barbara” oraz przepompowni w Przygłowie.


(materiały: Urząd Miejski w Sulejowie)

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (40)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)17.05.2020 08:11

Podpisano umowę dopiero na projekt a już na zdjęciu burmistrz przy jakiejś pompie. Czysta manipulacja

140


gość ~gość (Gość)17.05.2020 09:05

Gdybyśmy wcześniej mieli wiedzę, że w Sieradzu jest takie ujęcie, to już dawno temu byśmy tam pojechali.
Co za urzędnicze bzdety...

72


gość ~gość (Gość)17.05.2020 12:35

Myjeta auta na podwórku,podlewata trawę a później zdziwieni bo wody w kranie nie mata i pretensje do burmistrza bo tak wygodnie

118


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga18.05.2020 09:32

Artykuł jest typową reklamówką. Napisaną na zmówienie przez rzecznika prasowego burmistrza ? Już sam tytuł wprowadza w błąd, powinno być w tytule napisane

Cytuję:
Koniec problemów z wodą w gminie Sulejów za rok albo za dwa lata .

. Szkoda ,że władze gminy znając od lat problemy z wodą nie wykazały się determinacją taka jak przy budowie bizantyjskiego Placu Straży. Działania spóźnione spowodowane czynnym niezadowoleniem mieszkańców. Znając stan finansów gminy ( kredyty) nic nie jeszcze nie jest przesądzone .

102


Bolek ~Bolek (Gość)17.05.2020 10:16

No to teraz Sulejowce malkontenty wymyślą nowe problemy!

311


gość ~gość (Gość)17.05.2020 21:24

Wreszcie jakies konkrety,-co,gdzie,kiedy-mam nadzieje,ze sie szybko wywiąża z obietnic.Pytanie z innej beczki-kiedy bedzie gaz w Uszczynie,Poniatowie itp.?2 lata temu byly zebrania,deklaracje,obietnice i co dalej?wie ktoś?

61


gość ~gość (Gość)17.05.2020 09:50

Ciekawe że nic się nie mówi że studnia znajduje się na terenie miejscowego nadlesnictwa....

70


gość ~gość (Gość)17.05.2020 15:45

Przestańcie bo każą wam żłopać z Pilicy

41


gość ~gość (Gość)17.05.2020 08:01

Propaganda. Place, baseny się marzą a ludzie wody nie mają.

161


gość ~gość (Gość)17.05.2020 12:44

Ten pan to z wapniorzy czy z baraniorzy?

81


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat