Aby móc złożyć wniosek aplikacyjny, miasto musi określić liczbę zainteresowanych gospodarstw domowych. Zainteresowani mają czas do 12 lutego na złożenie wypełnionej deklaracji.
Program obejmuje wyłącznie wymianę pieca opalanego węglem lub olejem wyłącznie na piec opalany gazem (ziemnym, propan-butan) albo biomasą (peletem) znajdującego się w budynku wykorzystywanym na cele mieszkaniowe.
- W momencie złożenia deklaracji konieczne jest posiadanie charakterystyki energetycznej budynku sporządzonej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem deklaracji - informuje Jarosław Bąkowicz z piotrkowskiego Urzędu Miasta. - Dodatkowym warunkiem jest przedłożenie zaświadczenia z Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, o tym, że podłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej nie jest uzasadnione ekonomicznie oraz nie znajduje się w zasięgu oddziaływania planu rozwoju sieci ciepłowniczej.
Zgodnie z założeniami programu, w przypadku otrzymania przez miasto dofinansowania, mieszkańcy mogą liczyć na pokrycie wszystkich kosztów kwalifikowanych. - Należy mieć pełną świadomość, że na pewno nie będzie to 100% wszystkich wydatków poniesionych na inwestycję ponieważ kosztem niekwalifikowanym jest m.in. podatek VAT - podkreślają urzędnicy.
WAŻNE!
Okres trwałości projektu to 5 lat. Przez ten czas właścicielem wykonanej instalacji jest Urząd Miasta, a uczestnik projektu jest jej użytkownikiem. Po tym okresie piece przechodzą na własność właściciela nieruchomości.
- Złożenie deklaracji nie gwarantuje realizacji inwestycji. Jest ona zależna od pozyskania środków z funduszy unijnych – podsumowują urzędnicy.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad udziału w projekcie można znaleźć w załączniku. Informacji można zasięgnąć także telefonicznie lub osobiście w Urzędzie Miasta przy ul. Szkolnej 28 (tel. 44 732 18 46).
Deklaracje (do pobrania tutaj!) można składać w obu budynkach magistratu przy Pasażu K. Rudowskiego 10 lub ul. Szkolnej 28.