Wystawa w piotrkowskim Ośrodku Działań Artystycznych to propozycja nowego spojrzenia na historię polskiego komiksu. Nie tylko propaganda, ale i rozrywka towarzyszyła komiksom w latach PRL-u. Lecz połączenie tych dwóch było najistotniejszym zadaniem Wydziału Prasy KC PZPR. Zatem relaks przy propagandzie! Wiódł w tym prym najsłynniejszy polski Magazyn Opowieści Rysunkowych, nazwany właśnie RELAX. Ten przewrotny, amerykańsko brzmiący tytuł, krył w sobie jednak ogromną dawkę ideologii. Lecz, paradoksalnie, tam właśnie (gdzie liczyć się miała przede wszystkim treść nie forma) drukowano komiksy stojące niejednokrotnie na najwyższym europejskim poziomie.
Na ekspozycji do obejrzenia znalzał się bogaty materiał ilustracyjny, pierwsze wydania kultowych już komiksów i gazet, oryginalne plansze najsłynniejszych twórców (Papcio Chmiel, Christa, Raczkiewicz, Szyszko, Baranowski). Dedykacje dla widzów od samych rysowników oraz oryginalny list od ppłk Władysława Krupki, twórcy postaci-ikony, symbolu pop-kultury tamtej epoki, kpt. Żbika. Ekspozycja jest częścią cyklu Wojtka Łowickiego „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”.
Zbiory pochodzą z kolekcji prywatnych (m.in. dr Tomasza Marciniaka, dr Marcina Jaworskiego, Krzysztofa Skrzypczyka, Wojciecha Jamy) oraz Biblioteki Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
foto: MW