Gorzkowice uczciły 100-lecie orkiestry

ePiotrkowRegion Sobota, 20 listopada 20210 2701
Wyjątkowy jubileusz świętuje w tym roku Gminna Orkiestra Dęta z Gorzkowic. Swoimi dźwiękami uświetnia bowiem ważne wydarzenia z życia naszego regionu już od 100 lat. Z tej okazji w sobotę (20.11.2021) zorganizowano uroczysty koncert. W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach artyści zabrali słuchaczy w muzyczną podróż. Nie obyło się też bez urodzinowych życzeń, nagród i wyróżnień.

Ładuję galerię...

Losy gorzkowickiej orkiestry sięgają roku 1921. Właśnie wtedy założył ją kapłan, odpowiedzialny też za powstanie tu Ochotniczej Straży Pożarnej.


Założycielem naszej orkiestry był ksiądz Ignacy Kacprzykowski. To właśnie on był inicjatorem powstania tutejszej straży pożarnej, a następnie orkiestry dętej. W czasie II wojny światowej nasza działalność musiała zostać zawieszona, bo Niemcy nie pozwalali na żadną aktywność takich grup. Mówiąc jednak stricte o czasach obecnych, to w skład naszej orkiestry wchodzi 45 członków. Najmłodszy z nich ma 11 a najstarszy 79 lat. Możemy się pochwalić bardzo bogatym repertuarem. Gramy zarówno muzykę rozrywkową, jak i klasykę. Naszym kapelmistrzem od 12 lat jest pan Tomasz Kozubowicz. Wcześniej prowadził nas świętej pamięci pan Kazimierz Kisiel - wyjaśnia Marek Orłowski, prezes Gminnej Orkiestry Dętej w Gorzkowicach.

 

Okazuje się, że w niektórych przypadkach, o sile orkiestry stanowią muzycy, którzy są od lat jej wielkimi fanami.

Zanim jeszcze dołączyłam do orkiestry, byłam nią zafascynowana podczas wszelkich występów, jakie mogłam podziwiać. Zawsze myślałam, że granie w takim składzie musi być czymś wyjątkowym. Poza tym również moja rodzina w przeszłości aktywnie uczestniczyła w życiu orkiestry. To właśnie te aspekty sprawiły, że postanowiłam do niej dołączyć. Osobiście bardzo lubię, gdy przedstawiamy tak zwane radiowe bestsellery, choć bez wątpienia cały nasz repertuar pozwala na to, by każdy znalazł coś dla siebie. Ostatnie miesiące dla naszej orkiestry nie były łatwe, a to ze względu na pandemię. Nie mogliśmy wspólnie ćwiczyć, a z małymi wyjątkami ta przerwa trwała półtora roku. Oczywiście każdy grał w swoich domach, ale to nigdy nie będzie to samo co próba z grupą. Bardzo się cieszę, że teraz znów możemy razem koncertować - mówi Dominika Dobrzyńska, która od 13 lat gra w orkiestrze.

 

Atmosfera, jaką wypracowali sobie muzycy z Gorzkowic, pozwala na to, by wspólnie realizować coraz bardziej ambitne projekty.

Na pewno są orkiestranci, którzy są w składzie zdecydowanie dłużej, ale ja cieszę się z mojego 5 letniego stażu. Czuję się tutaj bardzo dobrze zarówno w towarzystwie starszych, jak i młodszych kolegów. Różnica wieku nie jest tutaj odczuwalna. Ja najbardziej lubię grać muzykę rozrywkową. Nasza orkiestra ma spore doświadczenie, nie tylko lokalne. Można powiedzieć, że gramy na całym świecie, a nie tak dawno temu odwiedziliśmy Bułgarię. Oczywiście występujemy także w całej Polsce. W takie wyjazdowe koncerty trzeba na pewno włożyć dużo zaangażowania, ale uważam, że dobrze sobie z tym radzimy. Bycie elementem orkiestry w Gorzkowicach w dniu, kiedy świętuje ona stulecie istnienia to coś wspaniałego. To dla mnie ogromny zaszczyt i duma - zdradza Zofia Gałązka, grająca w orkiestrze na saksofonie altowym.

 

Niespodziankę dla artystów przygotowały tego wieczora władze gminy.

Jestem pod olbrzymim wrażeniem wydarzenia, w którym możemy dziś uczestniczyć. Przyszliśmy tu na ucztę, którą serwuje nam nasza orkiestra. Chcielibyśmy razem z panią przewodniczącą Rady Gminy przekazać informację, że nasza jubilatka otrzymuje tytuł Zasłużonej dla Gminy Gorzkowice. Ta decyzja przez naszą Radę została podjęta jednogłośnie - ogłosił wójt Alojzy Włodarczyk. 

 

Koncertu wysłuchali także przedstawiciele władz wojewódzkich.

Bez wątpienia w ciągu ostatnich stu lat Gminna Orkiestra Dęta w Gorzkowicach, a wcześniej Orkiestra Dęta w Gorzkowicach, zapisała się pięknymi działaniami w historii tego miejsca. Wszyscy, którzy tworzyli tę orkiestrę, ale również jej słuchacze, mają na pewno satysfakcję z tego, że ten miniony czas można było tak uroczyście podsumować. To też jednak dobra okazja do tego, by wyciągnąć wnioski i zapytać co zrobić, by w przyszłości móc realizować jeszcze wznioślejsze i bardziej ambitne zadania - sugerował Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. 

 

Podczas jubileuszowego koncertu Gminna Orkiestra Dęta w Gorzkowicach zaprezentowała słuchaczom znane standardy, ale również przeboje takich sław jak Zbigniew Wodecki, Czerwone Gitary czy Elvis Presley. 

 

Szanownej jubilatce życzymy kolejnych stu lat aktywności pełnej radości i sukcesów!


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat