Druhowie otrzymają dofinansowania na sprzęt

Region Środa, 24 maja 20234
Kilkadziesiąt jednostek OSP z naszego regionu otrzyma pieniądze na doposażenie swoich strażnic. Umowy w tej sprawie zostały podpisane w środę (24.05.2023) w komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim. Dodatkowy sprzęt dzięki dofinansowaniom będą mogli zakupić także druhowie z powiatu piotrkowskiego.

Ładuję galerię...

Pieniądze dla strażaków ochotników pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Umowy z nimi podpisywał prezes tej instytucji.

W tym tygodniu podpisujemy 167 umów, ale mam nadzieję, że w najbliższym czasie będą kolejne. Na „Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych" przeznaczyliśmy w tym roku 4 mln zł. Zarząd dołoży jednak kolejne cztery miliony, więc będą dodatkowe dofinansowania. Każda jednostka mogła uzyskać maksymalnie 25 tys. zł. Strażacy mogą te pieniądze przeznaczyć na sprzęt, który bezpośrednio jest wykorzystywany podczas różnego rodzaju akcji - wyjaśnia Wojciech Miedzianowski. 

W tym roku złożono aż 511 wniosków o dofinansowanie, co oznacza, że zainteresowanie było rekordowe. Pieniądze trafią do jednostek, które dotąd nie korzystały z pieniędzy z Funduszu. Choć kwoty nie są ogromne, to mają znacznie przysłużyć się druhom.

W województwie łódzkim mamy 1440 jednostek. W sumie pieniądze w tym roku otrzyma nawet do 340 z nich. Program jest uruchamiany już po raz czwarty, a druhowie chętnie z niego korzystają. Sprzęt, który mogą zakupić to m.in.: aparaty ochrony dróg oddechowych, mniejsze pompy, prądownice, węże, czy umundurowanie ochronne - mówi st. bryg. Paweł Malinowski, zastępca łódzkiego komendanta wojewódzkiego PSP, koordynator ds. OSP.

 


W powiecie piotrkowskim dotacje popłyną łącznie do trzynastu OSP. Wśród nich jest między innymi Ochotnicza Straż Pożarna w Niewierszynie z gminy Aleksandrów.

Dzisiaj otrzymaliśmy prawie 23 tys. zł. Przeznaczymy je na "Niagarę", czyli pompę do pozyskiwania wody ze zbiorników, którą można wykorzystać w czasie akcji oraz sprzęt do cięcia betonu i stali, a dodatkowo dwa lub trzy sprzęty o mniejszej wartości. To dla nas duża pomoc, bo jesteśmy małą jednostką. Z drugiej jednak strony koszt sprzętu poszedł w ostatnim czasie w górę, więc te pieniądze to duża kwota, a jednocześnie niewielka jeśli chodzi o zakup wyposażenia. Aktualnie naszej jednostce najbardziej potrzebny jest samochód terenowy. To jednak póki co odległa perspektywa - powiedział Andrzej Adamek, prezes OSP w Niewierszynie.

 
Pozostałe jednostki OSP, które otrzymają dofinansowania z WFOŚiGW pochodzą z miejscowości: Krzemieniewice, Kamocin, Brzoza, Zaborów, Wronikowo, Straszów, Uszczyn, Barkowice Mokre, Barkowice, Krzewiny, Kurnędz oraz Psary Stare.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Siucok ~Siucok (Gość)24.05.2023 21:59

Samochód jaki jest na wyposażeniu OSP Niewierszyn to chyba STAR.
A to nie jest czasem auto terenowe

00


wiesniak ~wiesniak (Gość)24.05.2023 12:47

A gdzie posly gdzie generaly.

23


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat