W piątkowy wieczór, 30 września, w Centrum Idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie zaśpiewała Dorota Miśkiewicz. Koncert tej wspaniałej i cenionej w muzycznym świecie wokalistki odbył się w ramach trwającego w naszym mieście II Forum Grup Poetyckich Województwa Łódzkiego „Kwadra-tura”. Warto dodać, iż w tym spotkaniu poetów i miłośników poezji biorą udział przedstawiciele grup poetyckich między innymi z Łodzi, Radomska, Opoczna i Sieradza. Piotrków reprezentują członkowie Grupy Literackiej ABATON. Łącznie w wydarzeniu uczestniczy 30 osób. Organizatorami forum są Łódzki Dom Kultury oraz piotrkowskie Centrum Idei „Ku Demokracji”. Mówi Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK: – Kilkadziesiąt grup poetyckich funkcjonuje w województwie łódzkim i większość z nich nie jest związana z żadnym lokalnym domem kultury. Ich członkowie spotykają się zazwyczaj w grupach nieformalnych, piszą najczęściej „do szuflady”, stąd zrodził się pomysł, by wokół Łódzkiego Domu Kultury skupić te osoby, które na co dzień zajmują się pisaniem poezji. Na pierwsze spotkanie, pierwsze forum, które odbyło się wiosną bieżącego roku w Łodzi, udało nam się zaprosić 50 twórców, którzy jak nam powiedzieli, z dużą satysfakcją przyjęli nasze zaproszenie. Drugie spotkanie udało się zorganizować już jako dwudniowe, z częścią merytoryczną i częścią warsztatową. Myślimy o szerszej współpracy na tym polu – mamy w Łódzkim Domu Kultury Wydawnictwo „Kwadratura” i chcielibyśmy nawiązać z poetami współpracę w kwestii drukowania ich twórczości, oczywiście tej, którą uznamy za najlepszą.
– Sens takich spotkań jest z kilku powodów – dodaje Piotr Grobliński, redaktor naczelny wydawnictwa „Kwadratura” z Łódzkiego Domu Kultury, który przewodniczy poetyckiemu forum w Piotrkowie. – Po pierwsze bardzo ważne jest to, by się spotykać. Grupy z miejscowości oddalonych od siebie o niewiele kilometrów, które się nie znają mogą się poznać. To zawsze jest inne spojrzenie, wymiana kontaktów. (…) Po drugie proponujemy tutaj jakieś punkty programu, tj. wystawa książek artystycznych prof. Bartczaka, turniej jednego wiersza czy koncert muzyczny, które w niektórych z tych miejsc, skąd pochodzą uczestnicy, byłoby zorganizować o wiele trudniej i z pewnością nie byłoby zbyt wielu chętnych do skorzystania z takiej oferty. Inaczej jest w przypadku takiego forum, tutaj ludzie zainteresowani tematyką poezji zjeżdżają się w piękne miejsce, przy okazji poznają miasto, siebie nawzajem, wymieniają doświadczenia. (…) Poezja… nikt tego nie traktuje jako sposobu zarobkowania (…). To jest jakaś wewnętrzna potrzeba, jakiś wewnętrzny obowiązek, który każe tym ludziom pisać, także naturalna chęć wyrażenia siebie, opisania świata. (…) Sądzę, że ludzie mają naturalną potrzebę ekspresji, tylko nie wszystkim starcza talentu, chęci i wytrwałości.
Goszczący w Piotrkowie poeci przyznają, że czasy dla nich są dziś trudne, a poezja musi radzić sobie z konkurencją nie tylko w postaci prozy, ale także filmu czy Internetu. – Rzeczywiście są to czasy trudne dla poezji, zresztą myślę, że zawsze poezja miała trudno, jeśli chodzi o zaistnienie – przyznaje piotrkowska poetka Barbara Gajewska. – To jest sztuka, nie chcę powiedzieć, że dla elity, by nie zabrzmiało to jakoś arogancko, ale na pewno dla wąskiego grona osób. Poezja nie jest łatwa w odbiorze, zwłaszcza ta współczesna wymaga wysiłku intelektualnego, emocjonalnego i pewnej dojrzałości od odbiorcy, dlatego nie jest tak popularna. (…) Problem jest także z jej wydawaniem, przez co brakuje chęci do tworzenia.
Choć II Forum Grup Poetyckich Województwa Łódzkiego „Kwadra-tura” zakończy się w sobotę 1 października Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK, już zapowiada kolejne edycje tego wydarzenia. – Na pewno będą kolejne spotkania, zastanawiamy się nad edycją wiosenną i jesienną, jeśli tylko środowisko poetów będzie zgadzało się na taką formę współpracy. Chcemy by Forum z czasem stało się wydarzeniem cyklicznym, na stałe wpisanym w kalendarz kulturalnych imprez naszego województwa.
Tekst i foto: Agawa