Czy na piotrkowskich drogach jest bezpiecznie?

Strefa FM Poniedziałek, 26 lutego 202417
Piotrków Trybunalski, jak wiele innych miast w Polsce, zmaga się z problemami związanymi z bezpieczeństwem na drogach. Pomimo podejmowanych działań, liczba wypadków nadal pozostaje duża. Do tego dochodzi poważny problem kierujących pod wpływem alkoholu.
fot. pakwi fot. pakwi

W 2023 roku doszło łącznie do 1471 zdarzeń drogowych, a konkretnie do 144 wypadków i 1327 kolizji. W wyniku powyższych zdarzeń śmierć poniosło 12 osób, a rannych zostało 189 osób.

 

Tylko na przejściach dla pieszych odnotowano 12 wypadków oraz 7 kolizji, gdzie rannych zostało 14 osób. Dla porównania, w 2022 roku odnotowano 13 wypadków i 9 kolizji na przejściach dla pieszych, w których to zdarzeniach 14 osób zostało rannych.

 

Według analiz i statystyki z 2023 roku, najniebezpieczniejszą w mieście były Aleje Sikorskiego, gdzie doszło do 54 zdarzeń drogowych. Potem jest ulica Sulejowska, gdzie były 43 zdarzenia. Wśród tych ulic są także Wojska Polskiego i Słowackiego, gdzie odnotowano kolejno 31 i 30 zdarzeń drogowych.

Reasumując, najczęściej do kolizji i wypadków dochodzi na głównych ciągach komunikacyjnych - mówi podkomisarz Jan Kopacz, zastępca naczelnika piotrkowskiej drogówki. - Przede wszystkim jest to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. To taka podstawowa przyczyna kolizji i wypadków - dodaje.

Jednak bezpieczeństwo drogowe to nie tylko kwestia przepisów i infrastruktury, ale także mentalności kierowców. Nadal zmorą dróg Piotrkowa i powiatu są kierujący pod wpływem alkoholu.

W 2023 roku ujawniliśmy na terenie miasta i powiatu piotrkowskiego 219 nietrzeźwych kierujących. Jak wiadomo, jest to naprawdę dużo. Stan po użyciu czy stan nietrzeźwości zaburza nam świadomość kierowania i obserwację otoczenia jadąc samochodem. Do tego zaburzona jest odpowiedzialność za siebie samego oraz innych uczestników ruchu drogowego - mówi podinspektor Jan Kopacz.

A jak najczęściej tłumaczą się kierowcy zatrzymani na "podwójnym gazie"?

Z rozmów z zatrzymanymi kierowcami często wynika, że wypili jedno czy dwa piwa, a okazuje się, że to często jest "o jeden most za daleko". Pamiętajmy jeszcze o jednej kwestii. To, że w wydychanym powietrzu mam 0.00, to nie zawsze oznacza, że w naszym krwiobiegu tego alkoholu już nie ma. Czasami zdarza się, że w przypadku śmiertelnych wypadków kierowcę poddaje się badaniu krwi, a biegły w krwiobiegu stwierdza obecność alkoholu - tłumaczy zastępca naczelnika piotrkowskiej drogówki.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ObserwatorHatorHator ~ObserwatorHatorHator (Gość)27.02.2024 10:53

Ja to jestem takim obserwatorem i widzę w komentarzach ciekawa rzecz. Policjant WRD w Piotrkowie stracił prawo do jazdy. Może portal TYM się zajmie?

30


Czesio ~Czesio (Gość)26.02.2024 10:24

Czy to prawda, że zaprali wczorajszego dnia policjanci prawko policjantowi?

40


Pezet ~Pezet (Gość)27.02.2024 07:36

Strach jechać

20


ABS ~ABS (Gość)26.02.2024 13:13

Było by bezpieczniej gdyby nie EPI,to co wyprawiają na drogach,nie mówiąc o parkowaniu pod dyskontami Ehhhh

61


Alkoholik ~Alkoholik (Gość)27.02.2024 00:24

Bo jeżdżą tacy co prawko w czpisach znaleźli...I nie tylko jazda...stan techniczny aut też ma wiele do życzenia...najgorsze są te ledowe żarówki pozakładane do zwykłych lamp..które oślepiają

20


mieszk ~mieszk (Gość)26.02.2024 13:58

Gdyby jednak służby zajęły się parkowaniem przy ul Broniewskiego na podwójnej ciągłej zwłaszcza jak jeździ już tędy autobus. Kiedy porządek parkowania tak jak znaki nakazują

30


Pani z BMW ~Pani z BMW (Gość)26.02.2024 18:13

Jechałam 85 w zabudowanym 14 lutego to policjant zatrzymał i dał tylko pouczenie. A czasami dają za darmo odblaski. Jestem z nich bardzo zadowolona.

14


obs. ~obs. (Gość)26.02.2024 13:44

Obserwując ruch drogowy na "głównych ciągach komunikacyjnych" w Piotrkowie stwierdzam ,że najczęściej "pijani" kierowcy są na ulicach Żelaznej ,Roosevelta ,Żeromskiego i paru równie ważnych..... Jadąc często za moim poprzednikiem na tych ulicach stwierdzam ,że wszyscy są ..."pijani". Gorzej ,choć nie spożywałem jadąc za takim osobnikiem sam jadę jak ktoś na dobrym cyku...Ludzie co ja piszę...Jak jeździć w Piotrkowie to tylko bocznych uliczkach np. Reymonta...bo tam się jeszcze coś remontuje. O przepraszam niedługo ,niedługo część Roosevelta będzie równa ,ale ta najbardziej nierówna część jeszcze pozostanie nierówna inaczej jeszcze bardziej nierówna...

40


wiesniak ~wiesniak (Gość)26.02.2024 11:20

Jest bardzo bezpiecznie przy tych zniszczonych drogach braku oznakowania poziomego na wiekszosci drog.

11


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat