Na kilkunastu planszach zaprezentowane zostały fotografie i teksty wybrane przez autorkę scenariusza wystawy – Justynę Polakowską. Całość opracowana została graficznie przez Ewę Gołdę, która w ciekawy sposób połączyła fragmenty wierszy napisanych przez legionistów oraz relacje piłsudczyków z archiwalnymi zdjęciami dokumentującymi codzienne życie legionowe.
Narrację prezentacji stanowią wspomnienia Michała Tadeusza Brzęka-Osińskiego, fragmenty pamiętników Władysława Kownasa, a także fragmenty słowa wstępnego Izy Moszczeńskiej do zbioru „Dla Ciebie, Polsko”. Prezentowane zdjęcia pochodzą z archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Wystawa w sposób pośredni nawiązuje do roli Piotrkowa w okresie walk o odzyskanie przez Polskę niepodległości. W cytowanych fragmentach poezji i prozy znajdujemy nie tylko nadzieje związane z wyzwoleniem Polski, ale również rozterki żołnierzy, tęsknotę, smutek, zwątpienie, a czasem żal. O bliskości śmierci, próbowano zapomnieć na różne sposoby, m.in. przypominaniem sensu walki, poświęcenia i wyrzeczeń, ale również ucieczką w drwinę czy żart
- zapraszają pracownicy Muzeum.