Proces budowy domu z pozoru wydaje się prosty: wylewamy fundamenty, stawiamy ściany. Potem przychodzi czas na strop w zależności czy będzie to piętro stawiamy kolejne ściany, jeśli dach to więźbę i strop dachowy. Kolejne kroki to kominy, schody, wstawianie okien i drzwi, instalacje. Na koniec pozostaje wykończeniówka i urządzanie. Jednak na rynku budowniczym dostępnych jest tyle rozwiązań, technik, a także rożnych materiałów, że bez pomocy fachowców się nie obędzie.
Fundamenty
Każdy dom stoi na fundamencie, bez niego ani rusz. W zależności od indywidualnych potrzeb może to być tradycyjny fundament albo płyta fundamentowa. Ta ostatnia będzie dobrym rozwiązaniem gdy projekt domu zakłada np. domek skandynawski stawiany z gotowych elementów, czy domek stawiany z drewnianych pali. Na tym etapie powstaje również ewentualna piwnica, jeśli przewiduje ją projekt.
Ściany
Mając już fundament, czas zacząć budować ściany. Tutaj technologia budowlana pozwala na wybór rozwiązania dopasowanego do portfela, a także indywidualnych potrzeb. Ściany można stawiać z ytonga, pustaków czy cegieł (choć od tych ostatnich odeszło się lata temu). W zależności od rodzaju są większe i mniejsze, różnie też przewodzą i zatrzymują ciepło. Warto już na tym etapie pomyśleć nad sposobem ocieplenia domu, wybór odpowiedniego materiału na ściany może w przyszłości pomóc zaoszczędzić niemałą kwotę na ogrzewaniu.
Strop
Pomysłów na budowę stropu naprawdę jest bez liku. Choć chyba do tych najpopularniejszych należą akerman czy teriwa. Są to specjalne rodzaje pustaków, których technologia pozwala na stawianie stropu niewymagającego podbierania, spokojnie same ściany udźwigną ciężar piętra. Przy standardowych pomieszczaniach nie będą tutaj potrzebne słupy czy kolumny.
Dach
Pierwszym krokiem na budowę dachu jest postawienie więźby. Przykryć możemy go czym chcemy. Na rynku dostępny jest szereg rozwiązań: dachówki ceramiczne, blachodachówki, po prostu blacha falista, a także papa czy gont.
Okna i Drzwi
Tutaj chyba nie trzeba pisać, że ważne aby projekt domu uwzględniał odpowiednie ułożenie okien i drzwi. Nikt przecież nie chce mieszkać w ciemnym domu tylko dlatego, że okna zostały wstawione po nieodpowiedniej stronie. Tu również wybór na rynku jest ogromny, od okien wielkich przygotowanych z myślą o przestronnych pokojach, po dachowe, które pozwolą zaoszczędzić miejsce w małych domkach. Podobnie jest z drzwiami. Warto zastanowić się nad solidnymi wykonanymi z drewna, które wytrzymają lata.
Instalacja
Część prac instalacyjnych należy wykonać już na etapie wylewania fundamentów, np. wszystkie przyłącza etc. Natomiast wewnętrzna instalacja w domu wykonuje się na tym etapie.
Widać tutaj, że budowa domu nie jest rzeczą prostą.Aby choć trochę rozwiązać swoje wątpliwości, zapoznać się z rodzajami materiałów budowlanych, z wachlarzem technik, a także choć trochę zorientować się w tym co czeka nas w trakcie budowy można zaczerpnąć wiedzy z portali internetowych pracowni architektonicznych.
(A.Siejka)