Advertisement

Będzie drożej za wodę i ścieki?

Piątek, 12 sierpnia 202237
Od września samorządy będą mogły starać się o korektę obecnych cen wody i ścieków. Wody Polskie zapowiedziały otwarcie nowego procesu taryfikacji. Będzie on przebiegał w trybie specjalnym.
Będzie drożej za wodę i ścieki?

Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mają możliwość przedstawienia swoich propozycji cen w specjalnym trybie. Wody Polskie przeanalizują nowe sugerowane stawki, biorąc pod uwagę czynniki makroekonomiczne, wysoką inflację i rzeczywiste koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. Wnikliwie rozpatrzona będzie kwestia dywidend wypłacanych przez przedsiębiorstwa wod-kan, swoim właścicielom, czyli samorządom.

 Warto dodać, że taryfikacja zostanie wznowiona ze względu na liczne wspólne wnioski formalne przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych złożone na ręce ministra Marka Gróbarczyka za pośrednictwem Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” - czytamy w komunikacie Wód Polskich.

 

Na skrócenie obowiązywania taryf pozwala art. 24j ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, w którym czytamy, że " w uzasadnionych przypadkach, w szczególności jeżeli wynika to z udokumentowanych zmian warunków ekonomicznych oraz wielkości usług i warunków ich świadczenia, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w trakcie obowiązywania dotychczasowej taryfy może złożyć do organu regulacyjnego wniosek o skrócenie okresu obowiązywania tej taryfy wraz z projektem nowej taryfy oraz uzasadnieniem, jednak nie później niż przed rozpoczęciem biegu terminu 120 dni od planowanego dnia wejścia w życie nowej taryfy". 

 

O możliwość podniesienia cen wnioskowały spółki zajmujące się wodociągami w całym kraju. Powodem zmian mają być rosnące koszty m.in energii. Jak zaznaczają na swojej stronie Wody Polskie podwyżki to odpowiedzialność poszczególnych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i samorządów.  Oni, jako regulator będą  jedynie weryfikować zasadność proponowanych cen. 

 

 

Michał Rżanek, prezes Piotrkowskich Wodociągów i Kanalizacji jeszcze w lipcu na antenie Strefy FM potwierdził, że piotrkowska spółka była jednym z wnioskodawców wcześniejszych podwyżek.

Ostatnią cenę wody ustalałem przy inflacji ponad 4 procent. Teraz jest już ponad 15 procent. To odbija się na wszystkich aspektach działalności spółki. Dobrym przykładem jest umowa z hurtownią na dostarczanie rur, kształtek itp. Kiedyś te umowy z hurtownią wyłonioną w przetargu podpisywaliśmy na dwa lata, a ostatnio na rok. Teraz przychodzą i mówią, że podpiszą umowę najwyżej na trzy miesiące, bo ceny rosną - tłumaczy prezes Rżanek.

Czy w Piotrkowie wzrośnie cena wody?  PWiK już złożył wniosek o korektę taryfy. Spółka czeka na odpowiedź.

 

Proces ponownej taryfikacji ma ruszyć we wrześniu. Podwyżki weszłyby w życie od nowego roku.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

5


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (37)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość 5 ~gość 5 (Gość)12.08.2022 15:14

Od 1 lipca br. woda w Piotrkowie podrożała o 24gr. Ile będzie we wrześniu?

30


Inny ~Inny (Gość)12.08.2022 14:50

A co to za woda? Muł i piach!!

30


Wina Tuska ~Wina Tuska (Gość)12.08.2022 09:13

Brawo PiS!

1310


Fiołek ~Fiołek (Gość)12.08.2022 14:23

A skąd na te podwyżki brać. Prawie cała pensja idzie na opłaty.
Trzeba podziękować Panu Kaczyńskiemu że nie długo będziemy bankrutami.

71


bn ~bn (Gość)12.08.2022 11:33

Panie Rżanek za co Pan bierze tyle kasy co miesiąc , jaki jezioro wody idzie na Pana kosmiczne zarobki .

101


go?ć_mika ~go?ć_mika (Gość)12.08.2022 14:16

Szkoda, że jak inflacja z aleje, to ceny wody nadal będą wysokie

10


kacze opowieści ~kacze opowieści (Gość)12.08.2022 11:02

Pamiętajcie dzieci - to wszystko przez UE, Putina i opozycję pod przewodnictwem Tuska.

133


Rybak z wawy ~Rybak z wawy (Gość)12.08.2022 13:20

Tak z ciekawości kiedy wody polskie odnowią tame w Smardewicach i wyczyszczą muł. ? ??

20


Dzisek ~Dzisek (Gość)12.08.2022 13:02

Rżanek do roboty szukać oszczędności a nie podwyżki

92


Grażyna ~Grażyna (Gość)12.08.2022 09:50

Z uwagi na ceny wody ja już teraz cienkiego nie spłukuję a grube robię w pracy.

70


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat