Advertisement

Będzie drożej za wodę i ścieki?

Piątek, 12 sierpnia 202237
Od września samorządy będą mogły starać się o korektę obecnych cen wody i ścieków. Wody Polskie zapowiedziały otwarcie nowego procesu taryfikacji. Będzie on przebiegał w trybie specjalnym.
Będzie drożej za wodę i ścieki?

Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mają możliwość przedstawienia swoich propozycji cen w specjalnym trybie. Wody Polskie przeanalizują nowe sugerowane stawki, biorąc pod uwagę czynniki makroekonomiczne, wysoką inflację i rzeczywiste koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. Wnikliwie rozpatrzona będzie kwestia dywidend wypłacanych przez przedsiębiorstwa wod-kan, swoim właścicielom, czyli samorządom.

 Warto dodać, że taryfikacja zostanie wznowiona ze względu na liczne wspólne wnioski formalne przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych złożone na ręce ministra Marka Gróbarczyka za pośrednictwem Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” - czytamy w komunikacie Wód Polskich.

 

Na skrócenie obowiązywania taryf pozwala art. 24j ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, w którym czytamy, że " w uzasadnionych przypadkach, w szczególności jeżeli wynika to z udokumentowanych zmian warunków ekonomicznych oraz wielkości usług i warunków ich świadczenia, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w trakcie obowiązywania dotychczasowej taryfy może złożyć do organu regulacyjnego wniosek o skrócenie okresu obowiązywania tej taryfy wraz z projektem nowej taryfy oraz uzasadnieniem, jednak nie później niż przed rozpoczęciem biegu terminu 120 dni od planowanego dnia wejścia w życie nowej taryfy". 

 

O możliwość podniesienia cen wnioskowały spółki zajmujące się wodociągami w całym kraju. Powodem zmian mają być rosnące koszty m.in energii. Jak zaznaczają na swojej stronie Wody Polskie podwyżki to odpowiedzialność poszczególnych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i samorządów.  Oni, jako regulator będą  jedynie weryfikować zasadność proponowanych cen. 

 

 

Michał Rżanek, prezes Piotrkowskich Wodociągów i Kanalizacji jeszcze w lipcu na antenie Strefy FM potwierdził, że piotrkowska spółka była jednym z wnioskodawców wcześniejszych podwyżek.

Ostatnią cenę wody ustalałem przy inflacji ponad 4 procent. Teraz jest już ponad 15 procent. To odbija się na wszystkich aspektach działalności spółki. Dobrym przykładem jest umowa z hurtownią na dostarczanie rur, kształtek itp. Kiedyś te umowy z hurtownią wyłonioną w przetargu podpisywaliśmy na dwa lata, a ostatnio na rok. Teraz przychodzą i mówią, że podpiszą umowę najwyżej na trzy miesiące, bo ceny rosną - tłumaczy prezes Rżanek.

Czy w Piotrkowie wzrośnie cena wody?  PWiK już złożył wniosek o korektę taryfy. Spółka czeka na odpowiedź.

 

Proces ponownej taryfikacji ma ruszyć we wrześniu. Podwyżki weszłyby w życie od nowego roku.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

5


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (37)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Taa ~Taa (Gość)12.08.2022 12:23

Jeszcze czego. Żeby była podwyżka powinny być efekty. A tyle kamienia w wodzie co w Piotrkowie nie ma chyba nigdzie w Polsce.

40


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)12.08.2022 11:00

Wodę stworzył pan jesus i powinna być za free

90


wojciech ~wojciech (Gość)12.08.2022 10:57

Dziękujemy ci Jarosławie !!!

114


Rdzenny EP ~Rdzenny EP (Gość)12.08.2022 10:56

Brawo! W upały stawia się kurtyny wodne w miastach, a po sezonie podwyżki. Woda droższa = ludzie zaczną oszczędzać wodę = woda podrożeje bo spadnie zużycie = będą kolejne podwyżki, bo koszty wydobycia są stałe.

110


Znawca tematu ~Znawca tematu (Gość)12.08.2022 10:32

Dlaczego pan prezes nie szuka pracy w sektorze prywatnym tylko usilnie trzyma się miejskich stołków? Czyżby na prywacie za długo ze swoimi możliwościami nie zagrzał miejsca? Oj mieszkańcy Piotrkowa, zwłaszcza elektorat emerytów, dostaniecie po kieszeni oj dostaniecie ale lepiej wybrać mniejsze zło czyli kolejna kadencja w kieszeni :)

121


Polska woda ~Polska woda (Gość)12.08.2022 10:30

A czy Pan prezes Rżanek wraz z podniesieniem opłat za wodę rozważa podwyżkę pensji pracowników chociaż o stopień inflacji?

81


Radny dla Siebie ~Radny dla Siebie (Gość)12.08.2022 09:36

radnych Janika Cecotkę Głowacką wzrost cen wody ciepła czy prądu nie rusza bo przyznali sobie maksymalne 100 procentowe podwyżki diet z pieniędzy mieszkańców. Dbają tylko o swoją kasę. O pracownikach czy piotrkowianach już cisza. Tacy wybrańcy.

131


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat