Advertisement
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Co wpływa na zdolność kredytową?

Środa, 12 lipca 2017
Każdy proces pożyczkowy czy też kredytowy rozpoczyna się złożeniem wniosku przez potencjalnego pożyczkobiorcę, a potem następuje określenie jego zdolności do spłaty zobowiązania. Każdy bank i firma pożyczkowa ma własny system oceny zdolności kredytowej, jednak pod uwagę brane są przede wszystkim dochody oraz wydatki wnioskodawcy.
Co wpływa na zdolność kredytową?

Polacy są pozytywnie nastawieni do zaciągania pożyczek, także w celu finansowania dóbr konsumpcyjnych i wakacyjnych. Ponad połowa badanych (52%) nie widzi nic złego w pożyczkach zaciągniętych na zakup różnych urządzeń codziennego użytku, natomiast 35% ankietowanych planuje w ten sposób sfinansować wakacyjny wyjazd. Najchętniej pożyczamy pieniądze od rodziny - około 47% badanych zadeklarowało taką formę pożyczki, natomiast 39% korzystało z usług banków i firm pożyczkowych (źródło: rp.pl). Najwięcej pieniędzy Polacy pożyczają na zakup domu lub mieszkania - ta kwota stanowi prawie 62% całości zobowiązań naszych rodaków. Nieco ponad 12% zadłużenia stanowią kredyty i pożyczki zaciągnięte na remont domu lub mieszkania, natomiast 6% zobowiązań to pożyczki przeznaczone na dobra trwałego użytkowania (źródło: kurier.pap.pl).

 


Zdolność kredytowa - od czego zależy?

 
Zdolność kredytowa jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na otrzymanie pożyczki lub kredytu. W ten sposób określana jest zdolność klienta do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Podczas rozpatrywania wniosku kredytowego lub pożyczkowego analizowane są dochody oraz wydatki klienta, sprawdzana jest również historia kredytobiorcy w BIK. Biuro Informacji Kredytowej zajmuje się zbieraniem oraz przetwarzaniem danych o kredytach, tych spłacanych terminowo, a także przeterminowanych. Pożyczkodawca, weryfikując zdolność kredytową potencjalnego pożyczkobiorcy, bierze również pod uwagę jego wiek, rodzinę, źródło uzyskiwania dochodów (np. umowa o pracę, umowa zlecenie itp.) oraz staż pracy i ciągłość zatrudnienia. Analizie podlegają comiesięczne rachunki i zobowiązania klienta - tutaj brane są pod uwagę kredyty, karty kredytowe i inne zobowiązania. Określenie zdolności kredytowej klienta wpływa na wysokość otrzymanej pożyczki oraz na okres kredytowania (źródło: ferratum.pl).

 


Jak zwiększyć zdolność kredytową?

 


Wszystkie wytyczne w zakresie oceny zdolności kredytowej przez banki nakłada KNF (Komisja Nadzoru Finansowego), która jest organem sprawującym nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce. Osoby z niską zdolnością kredytowa mogą podjąć pewne kroki w celu jej zwiększenia. Przede wszystkim warto zadbać o pozytywną historię w BIK. W tym celu należy regularnie i terminowo spłacać posiadane zobowiązania. Dodatkowo należy pozbyć się niepotrzebnych lub nieużywanych kart kredytowych oraz zamknąć limit w rachunku, jeśli z niego nie korzystamy. W celu polepszenia swojej zdolności kredytowej możemy postarać się o współkredytobiorcę lub poręczyciela. Ważne, aby była to osoba zaufana, wiarygodna i posiadająca stałe dochody.

 


Pożyczka bez zdolności kredytowej – czy możliwa?

 
Niska zdolność kredytowa lub jej brak może całkowicie zniweczyć plany kredytowe. Banki nie udzielają pożyczek osobom nieposiadającym pozytywnej historii kredytowej lub stałych dochodów. Problem mogą mieć także klienci zarabiający bardzo mało. Czy w takim przypadku rozwiązaniem może być pożyczka pozabankowa?

 


Od razu warto podkreślić, że osoba, która widnieje w rejestrach dłużników, nie spłaca swoich zobowiązań lub nie ma żadnych dochodów, najczęściej nie może również liczyć na pożyczkę na rynku pozabankowym. Firmy pożyczkowe sprawdzają swoich klientów coraz dokładniej, chociaż robią to błyskawicznie, korzystając z innowacyjnych technologii do scoringu. Tak naprawdę pożyczki pozabankowe mogą być alternatywą dla tych osób, które według banku mają za niska zdolność kredytową, ale nie mają długów. Rynek pożyczkowy jest pod tym względem mniej restrykcyjny niż sektor bankowy. Oferta firm pożyczkowych jest także dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają na przykład stałej umowy o pracę, ale zatrudnieni są w oparciu o inne umowy, nieprzychylnie traktowane przez banki.

 

- Pożyczka pozabankowa może być alternatywą dla osób, które pracują na umowach cywilnoprawnych, a takich Polaków nie jest wcale mało. To również dobre rozwiązanie, dla klientów o niższych dochodach – zauważa przedstawiciel Ferratum Bank. – Przede wszystkim jednak oferty firm pożyczkowych to wygodne rozwiązanie dla tych osób, którzy potrzebują szybko gotówki i chcą uniknąć skomplikowanych formalności – podkreśla specjalista Ferratum Bank.

 
Aby uzyskać pieniądze od firmy pożyczkowej, najczęściej wystarczy złożyć wniosek online. Weryfikacja jest dokonywana na podstawie danych z dowodu osobistego i poprzez przelew weryfikacyjny. Decyzję pożyczkową otrzymujemy po kilkunastu minutach, następnie pieniądze są przelewane na nasze konto. To właśnie szybkość, wygoda i brak konieczności przedłożenia wielu dokumentów decyduje o nieustannie rosnącej popularności ofert firm pożyczkowych.


Rynek pożyczek pozabankowych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Okazuje się, że coraz więcej Polaków korzysta z tego typu ofert. Według danych BIK około 79% klientów firm pożyczkowych spłaca jednocześnie kredyt w banku, a 59% badanych nie ma ze spłatą żadnych problemów. Szybkie pożyczki coraz częściej uzupełniają budżet domowy w przypadku niespodziewanych wydatków. 16% Polaków deklaruje, że byłoby skłonnych skorzystać z pożyczki pozabankowej w razie potrzeby, a 59% klientów firm pożyczkowych jest gotowych po raz kolejny pozyskać pieniądze poza bankiem (źródło: biznes.interia.pl).

 
Zdolność kredytowa to czynnik, który najczęściej decyduje o otrzymaniu kredytu lub pożyczki. Jednak na pozytywne rozpatrzenie wniosku wpływa wiele różnych parametrów. Klient posiadający niskie dochody, mający dużą rodzinę na utrzymaniu lub posiadający kilka kredytów, często nie ma szans spełnić kryteriów branych pod uwagę przez banki przy analizie zdolności kredytowej. Jeśli jednak w takie sytuacji można pochwalić się pozytywną historią kredytową, warto wtedy szukać alternatywy na rynku pozabankowym.

 


Zainteresował temat?

2

7


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat