Artykuły do tagu: WP

II Kongres Geodetów Polskich w Piotrkowie
Lokalne Stowarzyszenie Geodezyjne już po raz drugi organizuje Kongres Geodetów Polskich. 19 kwietnia o godzinie 15.00 w hotelu Agat rozpocznie się trzydniowe spotkanie pod hasłem "Równość w geodezji".
 Spalanie śmieci – jest nieekologiczne i nieekonomiczne
Smog, który tak bardzo doskwiera nam w okresie zimowym powstaje między innymi w wyniku ogrzewania naszych mieszkań i domów złej jakości paliwem. W naszym kraju niestety wciąż powszechne jest palenie śmieci, a ewentualne informowanie odpowiednich służb o takim procederze jest uznawane za donosicielstwo. Zapominamy, że nasza bierna postawa w tej kwestii oznacza zgodę na zatruwanie naszych organizmów i najbliższego nam otoczenia. Ci, którzy spalają śmieci w domowych instalacjach grzewczych narażają się na karę pozbawienia wolności nawet do 5 lat.
Co powinniśmy wiedzieć o normach jakości powietrza?
W 2016 roku w Piotrkowie przez blisko trzy miesiące jakość powietrza przekraczała stany dopuszczane normą. Choć w mieście jest stacja pomiaru jakości powietrza niestety mierzy ona tylko stężenie pyłu zawieszonego PM 10, w Piotrkowie nie dokonuje się pomiaru pyłu PM 2,5. Dlatego też piotrkowski magistrat zdecydował się na montaż na terenie miasta dwudziestu detektorów jakości powietrza, dzięki którym pomiary stanu powietrza będą bardziej miarodajne.
Unikatowe zabytki w piotrkowskim muzeum
„Mali świadkowie historii” to tytuł wystawy, której wernisaż odbył się 11 marca w salach piotrkowskiego Muzeum. Ci, którzy przyszli w niedzielę do Zamku Królewskiego, mogli oglądać eksponaty rzadko lub nigdy dotychczas nie pokazywane szerszej publiczności. Są wśród nich przedmioty związane z działalnością urzędów oraz instytucji, wojska, ale również te dotyczące życia codziennego: listowniki, sakiewki, rodowe sygnety, karty żywnościowe.
Drzewa naszym sojusznikiem w walce ze smogiem
Czy rośliny mogą chronić nas przed smogiem? Okazuje się, że 100 dużych drzew jest w stanie usunąć 460 kg zanieczyszczeń z powietrza rocznie, w tym 136 kg pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5. W Piotrkowie mamy ponad 100 ha zieleni przyulicznej oraz cztery parki o łącznej powierzchni ponad 15 ha. Ponadto w naszym mieście w ostatnich latach przybyło zielni, Piotrków pod względem ilości zieleni przypadającej na jednego mieszkańca wyprzedza takie miasta jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Łódź.
AKS Madej Wrestling Team w finale PWPW Krajowej Ligi Zapaśniczej
AKS Madej Wrestling Team drugi raz z rzędu będzie walczył o złote medale PWPW Krajowej Ligi Zapaśniczej. Broniąca tytułu ekipa z Piotrkowa Trybunalskiego w półfinałowym rewanżu ponownie pokonała KS Budowlanych Łódź, tym razem 17:16. Mecze finałowe odbędą się 7 i 13 marca – w drugim spotkaniu decydującej batalii aktualni mistrzowie Polski wystąpią we własnej hali. Ich przeciwnika wyłoni piątkowe starcie Boruta-Olimpijczyk Zgierz&Radom – AZ Supra Brokers Wrocław.
Miasto Piotrków Trybunalski jako jedna z jednostek samorządu terytorialnego województwa łódzkiego uczestniczy w programach realizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej związanych z ochroną atmosfery i poprawą jakości powietrza. Między innymi w ramach zawartej z funduszem umowy w Piotrkowie zostanie wymienionych ponad 300 starych pieców. Miasto realizuje również jeden z programów z zakresu edukacji ekologicznej.
Jak na co dzień chronić się przed smogiem?
W okresie zimowym, zwłaszcza kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera stopni Celsjusza, w naszym kraju rozpoczyna się intensywny sezon grzewczy. Wzmożone i często nieprawidłowe, bezfiltrowe spalanie węgla, drewna, a nawet śmieci, brak wiatru, a nawet mgła przyczyniają się do powstawania smogu. Jak skutecznie chronić się na co dzień przed szkodliwym wpływem tego zjawiska na nasze zdrowie?
Koncert Karnawałowy na UJK
Filia UJK w Piotrkowie i Państwowa Szkoła Muzyczna w Piotrkowie zapraszają w czwartek, 25 stycznia, na Koncert Karnawałowy, który odbędzie się w auli uniwersytetu przy ulicy Słowackiego. Wstęp wolny! Początek wydarzenia o godzinie 18.00.
Dlaczego smog tak bardzo szkodzi dzieciom, osobom starszym i kobietom w ciąży?
Seniorzy, dzieci i kobiety w ciąży są wyjątkowo narażeni na szkodliwe działanie smogu. Wzrost ciśnienia tętniczego krwi, wystąpienie niedokrwiennego udaru mózgu, zawał mięśnia sercowego, obturacyjne zapalenie oskrzeli, astma czy uszkodzenie płodu to tylko niektóre ze szkód zdrowotnych, jakie w organizmie człowieka wywołują substancje toksyczne, które zawiera zanieczyszczone powietrze. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest przyrównywane do wypalenia od 5 do 6 papierosów dziennie.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat